Karaciğer Yağlanması Ve Tedavi Yöntemleri
Karaciğer Yağlanması Ve Tedavi Yöntemleri

Son yıllarda; en sık görülen hastalıklardan, daha doğrusu sağlık problemlerinden birisi de karaciğer yağlanması. Obezite hastalığıyla çok yakın ilişkisi olan bu hastalık; aşırı kilolu olma, hareketsiz yaşam, sağlıksız ve dengesiz beslenme, fastfood tarzı beslenme alışkanlığı, alkol ve sigara tüketimi gibi etkenler sonucunda daha sık görülür. Karaciğer yağlanmasının birçok belirtisi olduğu gibi, farklı tedavi yöntemleri de mevcuttur. Peki, karaciğer yağlanması nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir? İşte tüm ayrıntılarıyla karaciğer yağlanması ve tedavi yöntemleri.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer yağlanması; karaciğerde; zamanla fonksiyonları etkileyebilecek ve hasara yol açabilecek miktarda yağ birikmesidir.

Karaciğer Yağlanması Türleri

Doktorlar; karaciğer yağlanmasının 2 farklı türde olduğunu belirtir. Birisi; sadece alkol tüketiminin yüksek olması sonucunda, karaciğerde hasar olmaksızın, sadece yağlanma meydana gelmesi alkolden bağımsız karaciğer yağlanması, diğeri de karaciğerde yağlanma ile birlikte iltihap ve hücrelerde hasar oluşumu görülmesi ise alkolden bağımsız steatohepatit adı verilir.

Karaciğer Yağlanması İçin Tedavi Yöntemleri

Karaciğer yağlanmasının belirli bir tedavi yöntemi yoktur.

Fakat bitkisel tedavinin yanında, kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri şunlardır:

Alkol Tüketimini Azaltın

Aşırı miktarda alkol tüketimi; karaciğer yağlanmasının en büyük ve en önemli nedenlerinin başında geliyor. Çünkü karaciğer yağlanması probleminin görülmesinde aşırı alkol tüketimi en önemli rolü oynuyor. Bu problemin önüne geçebilmek için ilk yapmanız gereken, alkol tüketimini sınırlandırmak ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmaktır.

Akdeniz Diyeti Uygulayın

Karaciğer yağlanmasını önlemede; en önemli yöntemlerden birisi de sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Tabii bunun yanında kilo kontrolünü de ihmal etmemek gerekir. Bununla birlikte en sağlıklı diyet türlerinden biri olan ve pek çok kişi tarafından uygulanan Akdeniz diyeti uygulanabilir.

Düzenli Egzersiz Yapın

Hareketsiz yaşam ve aşırı kilo problemi; karaciğer yağlanmasının en önemli nedenleri arasında yer alır. Kilo kontrolünü elinde bulundurmanın yolu ise düzenli olarak spor ve egzersiz yapmaktır. Yürüyüş, tempolu yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi tüm vücudu aynı anda çalıştıran sporlar tercih edilebilir.

Sebze ve Meyve Tüketimini Arttırın

Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından birisi de bol miktarda sebze ve meyve tüketmek yada sebze meyve porsiyonlarını arttırmaktır. Fastfood beslenme alışkanlığını bırakmak, bazı durumlarda tek başına yeterli olmayabilir. Böyle bir durumda, sebze meyve tüketimine ağırlık vermek de sağlıklı beslenmenize yardımcı olarak, karaciğer yağlanması riskini azaltacaktır.

Konuyla alakalı olarak 5 Sağlıklı Smoothie Tarifi başlıklı içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Karaciğer Yağlanması Ve Tedavi Yöntemleri
Karaciğer Yağlanması Ve Tedavi Yöntemleri

Vücut Ağırlığınızı Yavaş Yavaş Düşürün

Çok kısa sürede fazla kilo vermek, bazen sağlık açısından fayda değil, tam tersi zarara neden olabilir. Bu nedenle bir anda aşırı şekilde kilo vermek yerine, belirli aralıklarla ve belirli bir limitte kilo vermek daha uygun bir yöntemdir.

Antioksidan Tüketimini Arttırın

Bilindiği gibi; antioksidan özelliği fazla olan gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini arttırır ve hastalıklara karşı korur. Bu nedenle; antioksidan açısından yüksek gıdalar tüketmek, karaciğer yağlanmasını önlemede etkilidir. Küçük bir ipucu; Ispanak, bitter çikolata, çilek, fındık, ceviz, enginar gibi gıdalar antioksidan açısından zengindir.

Hepatit A ve Hepatit B Aşısı Olun

Karaciğer yağlanmasına neden olan bir başka hastalık türü de Hepatit A ve Hepatit B hastalığıdır. Yağlanmayı önlemek için uygulanan tedavilerin yanında Hepatit A ve Hepatit B aşısı olmak da yine göz önünde bulundurulması ve mutlaka uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir.

Antienflamatuar İlaçlardan Kaçının

Antienflamatuar ilaçlar; karaciğer yağlanmasına sebep olan ilaçlar grubunda yer alır. Bu türde ki ilaçlardan uzak durulması, bu problemin oluşumunu önemli ölçüde engeller. Ağrı kesiciler ve mantar önleyici ilaçlar bu gruba dahil olan ilaçlardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir