Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Tonik Önerisi
Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Tonik

Yağlı bir cilde sahip olanlar için kimyasal tonikler kullanmak yerine evde yapılabilecek doğal tonik karışımları sayesinde fazla yağı ciltten arındırmak mümkün olur. Cildin daha az parlaması ve yağlı gözükmemesi için uygulanabilecek tonik tarifleri ile kimyasal kullanımından uzak durulabilir.

Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Tonik önerisi ile siz de cildinizin fazla yağdan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Tamamen sağlıklı yapımı kolay olan bu tonikler günlük yaşamda ayrılmanız bir parçanız olacak. Çoğu kozmetik markasının ürettiği toniklerde alkol yer aldığı için uzun süreli kullanımda cilt hasa görebilir. Bu nedenle doğal tonik kullanımı tavsiye edilir.

Soğuk Su Toniği

Fiyat bakımından karşılaştırıldığı zaman elde edilebilecek en ucuz tonik olma özelliğini taşıyan soğuk su toniği, damıtılmış soğuk sudan elde edilir.

Cildin ihtiyacı olan nem dengesinin elde edilmesinin yanı sıra;

  • Akne nedeni ile ciltte oluşan iltihapların azalması
  • Cilt yüzeyindeki aşırı yağın alınması
  • Cildin daha az parlak görünmesine neden olması
  • Sivilcelerin oluşumunun önlenmesi gibi faydaları da vardır.

Sivilceye yatkın ve yağlı bir cilde sahip olan kişilerin toniklerden uzak durmaları gerekir. Tonik kullanımında damıtılmış soğuk sudan faydalanabileceği gibi, küçük buz küpleri ile gözeneklerin sıkılaştırılması sağlanabilir. Doğal tonik önerilerinden bir tanesi olarak soğuk su toniği tercih etmek maliyet açısından da katkı sağlar.

Yalancı Tespih Ağacı Toniği

Yalancı tespih ağacı günlük yaşamda çok fazla duyulan bir ağaç türü olmasa da, bu ağacın yapraklarına aktarlardan ulaşılabilir. Cilt sağlığı alanında hizmet veren kliniklerde çok fazla tercih edilen yalancı tespih ağacı, çatlak ciltlerin iyileştirilmesinde tercih edilir. Yağlı cildin ihtiyacı olan nem dengesinin korunmasını sağlayan bir özelliğe sahiptir.

Egzama ve akne gibi iltihaplı ciltlerin oluşmasına da engel olur. Yalancı tespih ağacı toniğinin hazırlanması için, bir avuç dolusu yaprağı su altında iyice yıkanır. Ağzı kapalı olan bir kap içerisinde 1 bardak su ile kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra ocaktan alınır ve soğuması beklenir. Soğuduktan sonra ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında saklanarak günlük kullanımı sağlanabilir.

Limon Toniği

Doğal tonik önerileri arasında yer alan limon toniği, kolay yapılabilen ve son derece ucuza mal edilebilecek toniklerden bir tanesidir. Limon içerisinde barındırdığı asitten ötürü doğal bir sıkılaştırıcı görevi görür. Aknelere neden olan bakterilerin yok edilmesine de yardımcı olun.

Limon toniğini hazırlamak için, taze sıkılmış limon suyu bir kaşık limon suyu için iki kaşık su şeklinde karıştırılır. Temizlenmiş bir sprey şişesinin içerisine alınır ya da su şişesi içerisinde saklanır.

Gün içerisinde cilde belirli bir mesafeden bir kaç kez sıkılarak cildin yenilenmesi sağlanır. Limon toniği uygulanırken cildin tamamen temizlenmiş olmasına özen gösterilmelidir.

Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Tonik Önerisi
Yağlı Ciltler İçin 4 Doğal Tonik

Aloe Vera Toniği

Son yılların cilt bakımında en çok kullanılan malzemelerinden biri olan aloe vera, cilt toniği yapımında da tercih edilebilir. Cildin Ph dengesinin sağlanması için kullanılan bir bitki türüdür. Gözeneklerin sıkılaştırılması ve cildin gerek duyduğu nem dengesinin sağlanması için aloe vera bitkisinden yararlanabilirsiniz.

Güneş yanıklarına yönelik hafifletici ve yatıştırıcı bir etkisi olduğu için özellikle yaz aylarında tercih edilen bir bitkidir. Karma ve hassas ciltlerde de kullanımı oldukça fazladır.

Aloe vera toniğini hazırlamak için, bitkinin yeşil kısmının içerisinde yer alan şeffaf jelin soyulması gerekir. Küçük küpler halinde doğranmış olan şeffaf jeller bir robotun içerisine alınarak çekilir. Biraz su ile birlikte bir kaç damla lavanta yağı eklenerek tonik hazırlanır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir