Fotoğraf Çekim Platosu Nedir
Fotoğraf Çekim Platosu Nedir?

Kaliteli ve estetik fotoğraflar çektirmek, çoğu kişinin hayalidir. Özellikle özel günlerde çekilen fotoğrafların kusursuz olması gerekir.

Bu sebeple fotoğrafların kusursuz bir şekilde çekilmesi ve özel günlerin daha anlamlı olması için fotoğraf çekim platosu kullanılır. Peki, fotoğraf çekim platosu nedir, Ne işe yarar, çekim platolarının avantajları ve ücretleri nasıldır detaylarıyla bu içeriğimizde.

Fotoğraf Çekim Platosu Nedir?

Çekim platosu özel günlerde fotoğraf çektirmek için kullanılır. Uzman bir fotoğrafçı sizin için güzel bir arka plan hazırlar. Arka planda yer alan nesneler ve objeler fotoğrafı daha kaliteli kılar. Bu alanda çekilen fotoğraflar daha aydınlık ve daha net çıkar.

Genellikle yeni evlenen çiftler çekim platolarını çok sık tercih ediyor. Arka plan seçimleri çiftlerin isteğine göre ayarlanabilir. Doğal bir görünüm için doğal arka planlar ve farklı konseptler tercih etmek mümkündür.

Fotoğraf Çekim Platosu Nedir
Fotoğraf Çekim Platosu Nedir?

Fotoğraf Çekim Platosu Ne İşe Yarar?

Fotoğraf çekimlerinde çekim platoları kullanılıyor. Fotoğrafta arka plan çok önemli bir husustur. Stüdyo ortamında çekilen fotoğrafların daha güzel çıkmasına neden olan en önemli faktör fotoğraf çekim platosudur.

Bunlar fotoğrafın daha canlı ve daha doğal çıkmasına yardımcı oluyor.

Eskiden arka planlar çok sıradan ve sıkıcıydı. Şimdi ise öyle değil. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte daha yaratıcı ve ilgi çekici arka planlar oluşturuluyor.

Çiftlerin özel günleri bu sayede daha kalıcı ve uzun ömürlü oluyor. Çünkü çekilen fotoğraflar, anıları her zaman canlı ve uzun ömürlü kılar.

Fotoğraf Çekim Platosu Ücretleri

Farklı alanlar ve farklı amaçlar için kullanılabilen çok sayıda iç ve dış çekim platosu bulunur. Bu alanlar farklı konseptlere uygun olacak şekilde hazırlanır.

Düğün çekimi yapılırken daha sık tercih edilir. Ayrıca nişan, kına gibi özel günler içinde farklı konseptler yaratılabiliyor. Özel olarak hazırlanan bu platolar arzu edildiği taktirde kiralanabilir.

Fotoğraf Çekim Platosu Nedir?
Fotoğraf Çekim Platosu Nedir?

Fotoğraf çekim ücretleri kiralanan yere göre farklılık gösterir.

Bir çok firma fotoğraf çekimlerinin kendileri yapması şartıyla ekstra plato ücreti almıyorken, fotoğraf çekim platolarının sadece kira bedelleri ortalama 300 TL ile 3000 TL gibi fiyat aralığında bulunmaktadır.

Sabit bir fiyat mevcut olmadığı için uzman kişiler ile görüşmek ve fiyat bilgisi almak daha doğru olacaktır.

Fotoğraf Çekim Platosu Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Çekimlerde fotoğraf platosu kullanmak, çiftlere çok büyük avantajlar ve kolaylıklar sağlar.

Fotoğraf çekim platolarının sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Aynı anda birden fazla fotoğraf çektirmek mümkündür.
 • Hazırlanan arka planlar, fotoğrafın daha estetik durmasını sağlar.
 • Aynı alanda birden farklı fotoğraf çektirme imkanı sunar.
 • Zamandan tasarruf sağlar. Çekimler kısa zaman içinde ve yorulmadan bitmiş olur.
 • Fotoğrafın kötü çıkma ihtimali ortadan kalkar.
 • Fiyat açısından genellikle uygundur. Çiftleri maddi yönden zarara sokmaz.
 • Çekim sayısını veya konsepti belirleme imkanı sunar.
 • Açık veya kapalı alanlarda kullanılan çok sayıda çekim platoları bulunur.
 • Kişiye özel çekim platosu hazırlanabilir.
 • İç ve dış mekan tasarımı için son derece uygun ve elverişlidir.

Bu avantajlarından dolayı çekimlerde plato kullanmak adeta bir gereklilik haline geliyor. Böylece dış çekimler daha anlamlı ve daha özel bir hale gelmiş oluyor. Ayrıca güzel bir deneyim imkanı da sunuyor.

Fotoğraf Çekim Platosu Nedir?
Fotoğraf Çekim Platosu Nedir?

Fotoğraf Çekim Platosu Malzemeleri

Çekim platolarındaki en önemli detay kullanılan malzeme ve malzeme kalitesidir. Çekimler esnasında birden fazla malzeme kullanılır. Bu malzemeler konsepte göre farklılık gösterir. Doğal çekimler için genellikle sade ve sayıca az malzemeler tercih edilir.

Kullanılan malzemeler fona özel yapılır. Aydınlatma sistemi malzemeleri fotoğrafın daha hoş görünmesine yardımcı olur. Bu yüzden fotoğraf çekim platosunda küçük aydınlatmalar ve ışıklandırma sistemleri kullanılır.

Ayrıca çekim esnasında kaliteli çekim ekipmanları kullanılır. Çekim platosunda kullanılan renkler birbiriyle uyum içerisinde olur. Balonlar, çiçekler ve arka fon tasarımında kullanılan malzemeler belirli bir düzene sahiptir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Fotoğraf çekim platosunun amacı daha iyi anlatılamazdı! Gerçekten emeğinize sağlık çok açıklayıcı olmuş.