İnstagramda Spam Yediğimi Nasıl Anlarım?
İnstagramda Spam Yediğimi Nasıl Anlarım

Instagram üzerinden kendinize ait hesaplarınızı herkese açık olarak paylaşabiliyorsunuz. Video, görsel ve birçok tanıtımı sunabileceğiniz Instagram’ın da bir sınırı var.

Kullanıcıları rahatsız edebileceğiniz paylaşımlar nedeni ile sorun yaşayabiliyorsunuz. Her video ve içeriği paylaşmamak bu anlamda en iyisi olacaktır. Spam almak için bazı davranışlarda bulunmuş olmanız gerekir. Topluluk kurallarını ihlal etmeniz bu sebeplerin en başında geliyor.

Spam kullanımınızın artış göstermesi de bu cezayı almanıza neden oluyor. Peki, Instagram’da spam yediğimi nasıl anlarım ve cezayı nasıl kaldırabilirim?

Instagram Spam Nedenleri

Spam almanız bunun uzun süre devam etmesi anlamına gelmiyor. Paylaşımlarınızın tepki alması halinde bu tür paylaşımlara devam etmeniz bu sürenin uzamasına neden olabilir. Instagram sayfanızda paylaşım yaparken ya da etkileşimde bulunurken daha dikkatli olmanız önemlidir.

Instagram spam nedenleri şunlardır;

  • Çok fazla yorum yapmak,
  • Çok fazla kullanıcıyı takibe almak,
  • Çok fazla beğeni yapmak,
  • Kullanıcılara sıklıkla mesaj yollamak,
  • Toplum kurallarını ihlal etmek,
  • Kullanıcılar tarafından şikâyet edilmek,

Bu tür davranışlar sonucu spam yemeniz olağandır. Instagram herkese açık bir platform olsa da toplum kurallarına uygun davranmak zorunludur.

Albüm özelliğini kullanarak paylaşım sayınızı azaltarak bu sorunu çözebilirsiniz. Belirli periyotta beğeni ve paylaşım yapmak en mantıklı yollar arasındadır.

Instagram’da Topluluk Kurallarını İhlal Etmek

Instagram üzerinden bazı paylaşımlar kurallara uymaz. Şiddet içerikli, taciz, nefret söylemi, bir dine karşı saldırı gibi birçok konu topluluk kurallarına uyulmasını gerektiriyor. Cinsel içerikli paylaşımlar da toplumda olumsuz etkiye sebep oluyor.

Bu nedenle kullanıcılar şikâyet ederek, Instagram incelemesine gönderiyor. Bu şikâyetlerin çoğalması sonucu hesabınız kapatmaya kadar gidebilir. Ahlaki değerin ve topluluk kuralının ihlali sadece paylaşımlar değil, kişilerin hesabına yaptığınız rahatsız edici yorumlardır.

Kullanıcı Şikâyetleri Nedeni ile Spam

Kullanıcıların hesaplarını açık olarak sunmaları onların tacize uğramalarını gerektirmez. Şiddet içeren, toplumda derin izler bırakan birçok konu Instagram hikâyesinde ya da canlı paylaşımlarda yer alabiliyor.

Böylesi durumlarda birçok kullanıcı tepkisini bireysel ya da toplu olarak gösteriyor. Instagram’ın amacı bu anlamda kişileri rahatsız etmeden gereken tüm uygulamaların yapılmasını sağlamaktır. Yaptırım olarak ise spam cezası veriliyor.

İnstagramda Spam Yediğimi Nasıl Anlarım?
İnstagramda Spam Yediğimi Nasıl Anlarım

Instagram Spam Sonuçları

Instagram‘da spam yemeniz halinde bazı sonuçlarla karşılaşarak anlayabilirsiniz. Spam cezasında; hikâye görüntüleme sayısı azalır, paylaşımlar Keşfet’te çıkmaz, paylaşımlarınızın beğeni sayısı düşer, yorum sayısında ciddi oranda azalma gözlemlenir, takipçilerinizi kaybedersiniz. Farklı hesaplardan arama sonucu bulunma oranınız düşer.

Instagram Üzerinden Spam Kaldırma

Spam cezası verilmeden önce Instagram tarafından inceleme altına alınıyor. Haklı bulunulması halinde hesabı geçici olarak donduruyor. Spam cezasının haksız verildiğini düşünüyorsanız, Instagram yetkililerine ulaşmak adına formu kullanabilirsiniz.

Bu yöntemle tekrar incelenecek olan hesabınız hakkında net bir bilgi alabilirsiniz. Hesabınızın dondurulmamış olması ise spam cezası almadığınız anlamına gelmiyor. Hesaplarınızı tekrar kontrol ederek İşletme hesabı ise kişisele almanızda fayda var.

Bir müddet paylaşım yapmayın. Kullanım durumunuzu pasife alın. Mümkün mertebe bir müddet beğeniden uzak durarak Instagram hesabınızı beklemeye alın. Bazen spam şikâyetleri İşletme hesaplarında rakipler tarafından da yapılabiliyor.

Paylaşım yapmanız ve sürekli akışı meşgul etmeniz rakiplerinizi, diğer kullanıcıları rahatsız edebilir. Paylaşımlarınızı yaparken çok fazla göze batmayacak şekilde 1–2 gün arayla sınırlı olarak yapın.

Bazı şikâyetler incelendiğinde sorun olmaması halinde tekrar spam cezanız Instagram tarafından kaldırılıyor. Seçeceğiniz birçok yöntem ile birlikte en iyisi uzak kalmaktır.

Instagram paylaşımlarınızı gözden geçirin ve sorunun kaynağını tespit edin. Bir sonraki paylaşımlarınızda aynı hataları yapmamaya özen gösterin işte bu kadar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir