Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Belirtileri!
Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Belirtileri!

Mevsimsel değişimler, stres ya da hastalık gibi durumlar sonucunda ortaya çıkabilen dudak yaraları birçok insan için oldukça sıkıntılı ve acılı bir durumdur.

Bu yazımızda Dudak Yaraları nedenleri ve Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir? bunları inceleyeceğiz.

Kısaca bahsetmek gerekir ise : Önemsenmeyip tedavi edilmediği durumlarda daha fazla yaraya, kabarmalara, iltihaplara ve kanamalara kadar varabilecek durumlara sebep olan dudak yaraları için farklı tedavi yöntemleri elbette ki mevcuttur.

Basit nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bu yaralar konuşma, yeme içme gibi günlük hayatta sürekli olarak yaptığımız aktiviteleri olumsuz yönde etkiler.

Vücudun en hassas bölgelerinden biri olan dudaklarda oluşan herhangi bir yara vücudun diğer bölümlerine oranla daha geç iyileşmektedir. Bunun sebebi ise dudaklar sürekli olarak nemli kalan bölge oldukları içindir.

O halde, dudak yaralarına ne iyi gelir? Sorusuna çözüm arayanlar için bir bilgilendirme yapalım.

Dudak Yaralarının Nedenleri Nelerdir?

Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Belirtileri!
Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Belirtileri!

Dudak yaralarının oluşumunda bir sürü neden saymak mümkündür.

Dudak Yaralarının Nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Genel olarak dudak yarası oluşumunun nedeni hiç şüphesiz ki kuru ve soğuk havalardan kaynaklanmaktadır.
 • Yeterince nemlendirilmemiş olan dudaklar böyle havalarda çatlamaya ve bunun sonucunda yara oluşumunu tetiklemektedir.
 • Bunun yanı sıra yetersiz beslenme sonucu yeteri kadar alınamayan vitamin eksiklikleri de dudak yaralarının oluşumunda önemli bir nedendir.
 • Bakteriyel bir enfeksiyon sonucunda da dudak yaralarına rastlamak mümkündür. Kullanılan bazı ilaçlarda buna neden olur.

Örneğin; akne tedavisi için kullanılan bazı güçlü ilaçların kullanımı sonucu dudaklarda çatlamalar, yaralar ve kanamalar görülür.

Hormonal değişikliklerin bile neden olabildiği dudak yaraları, çoğu zaman 1-2 hafta içerisinde kendi kendine iyileşebilen yaralar olmakla beraber bazı durumlarda müdahale edilmesi de gerekebilir.

Dudak Yaralarının Belirtileri Nelerdir?

Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Belirtileri!
Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Belirtileri!

Dudak yaraları birçok nedene bağlı olabilir. Sorun çok basit olabileceği gibi daha sıkıntılı durumlar yüzünden de meydana gelebilir.

Dudak yaralarının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hassasiyet,
 • Kanama,
 • Kızarıklık,
 • Kabarcıklar,
 • Dudak etrafında çatlaklar,
 • Dudakta şişlikler.

Dudakta yanma hissi gibi birçok belirti sayesinde dudak yaraları gözle görülür hale gelmektedir.

Dudak Yaralarına Neler İyi Gelir?

Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Belirtileri!
Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Belirtileri!

Dudak yaraları için eczanelerin sattığı belirli başlı kremler, merhemlerin olmasının yanı sıra bunları kullanmak istemeyenler için birçok doğal yöntem de mevcuttur.

Doğal tedavi yöntemlerini uygulamak isteyenler için dudak yaralarına ne iyi gelir? Diye bahsetmek gerekirse;

Dudak yaralarına iyi gelen şeyler şunlardır:

 • Doğal bir nemlendirici olarak bilinen aloe vera, çok güçlü ve yoğun nemlendirme özelliğine sahiptir. Bu bitki sayesinde dudak yaraları hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir.
 • Bir diğer dudak yarasına iyi geldiği bilinen şey vazelindir. Vazelin, birçok dudak nemlendiricisinden çok daha fazla etkiye sahiptir. Eğer dudak yaralarınız mevcutsa düzenli olarak bir miktar yaranın olduğu yere uygulanan vazelin sonucunda dudak yaralarının iyileştiği görülecektir.
 • Bilindiği üzere jojoba yağı, hücreleri yenileyebilme özelliğine sahiptir. Durum böyle olunca dudakta oluşan yaralar, çatlamalar gibi durumlarda düzenli uygulanan jojoba yağı dudaklardaki hücreleri yenileyecek ve böylece oluşan yaralar kısa zaman içerisinde kaybolacaktır.
 • E vitamini vücutta ya da dudaklarda oluşan yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilir.
 • Çay ağacı yağının oluşan yaraları iyileştirme ve ağrıları hafifletme de etkisi büyüktür. Bilinmesi gereken durum ise uygulanmadan önce mutlaka su ile seyreltilmelidir.
 • Kullanılabilecek bitkilerin yanı sıra günlük hayatta az tüketilen su ya da vücut için gerekli olan ve alınmayan vitaminlerde dudak yaralarına sebep olabildiği için bunların da yeterli miktarda alınması dudak yaralarının oluşmaması ya da oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesi için yardımcı olacaktır.

Dudak Yaralarına Bitkisel Yöntemler Dışında Ne Yapılabilir?

Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Belirtileri!
Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Belirtileri!

Dudak yaralarına bitkisel bir yöntem uygulamak istemeyen ya da uygulayıp sonuç alamayanlar için eczanelerde bu tip yaralar için merhem ve kremler mevcuttur.

Bunun yanında ise en önemli husus öncelikli olarak bir doktora görünmek ve doktorunuzun uygun gördüğü şekilde bir tedavi uygulamak olmalıdır. Çünkü bu yaralar çok basit bir durumdan olabileceği gibi önemli bazı hastalıklar yüzünden de oluşabilmektedir.

Bu yazımızda Dudak Yaralarına Ne İyi Gelir? sorusuna bilgilerimiz doğrultusunda cevap aradık. Yine de uzman hekimlere danışmanız şiddetle tavsiye edilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir