Modem Geçmişi Nasıl Silinir?


Modem Geçmişi Nasıl Silinir?
Modem Geçmişi Nasıl Silinir?

İnternette zaman geçirenlerin girmiş oldukları tüm sayfaların kayıt altına alındığı kısım modem geçmişi olarak bilinmesine karşılık tarayıcı geçmişidir.

Tarayıcı geçmişi ve modem geçmişi karıştığından dolayı modem geçmişi nasıl silinir? Tarzında soruların aslında neyi kast ettiği anlaşılmalıdır.

Modem geçmişi ile kast edilen en fazla IP adresi olabilirken tarayıcı geçmişi ile kast edilen internette gezdiğiniz tüm sayfalardır.

Bunun için modem geçmişini kolay kolay silmek gerekli olmadığı gibi kullanımı uç noktalar dışında mümkün değildir. Ama yine de modem geçmişine ulaşmak ve bilgi almak isteyenler için böyle bir seçeneğin mümkün olduğunu belirtmek söz konusu olur.

Tarayıcı ve Modem Geçmişi Farkı

Tarayıcıların her girdiğiniz sayfayı gizli sekme olmadığı sürece kaydetmesi ve hafızasında bulundurması gerekir. Belirli bir süre için saklanan bu geçmiş verilere ulaşmak için tarayıcının üst sekmesinde bulunan üç nokta şeklindeki kısma basarak geçmiş kısmına ulaşmak yeterlidir.

Bazen CTRL-H tuşlarına birlikte basmak da aynı sayfaya ulaşmanızı sağlar. Geriye doğru hangi sayfalara girdiğinizi gösteren bir geçmiş tutma işlemidir. Modem geçmişinin anlamı ise farklıdır.

Modemlerin kayıt altına altıkları tek veri IP adresleridir. IP adresleri Mac güvenliği aktif olduğunda kayıt altına alır. Bunun dışında sabit olmadığında her modem açma ve kapatma işlemi sırasında sıfırlanmış olur.

Dolayısıyla Modem Geçmişi Nasıl Silinir? sorusunda kast edileni bu şekilde düzeltmek mümkündür.

Modem Geçmişine Nasıl Ulaşılır?

Merak edenler için IP bilgisi almak adına modem geçmişine ulaşılması gerekebilir. Bunun için:

  • Kullanıcı adı ve şifre girilmesi şarttır,
  • Modem ara yüzüne ulaşılması istenir,
  • Menü kısmına gelindiğinde sistem monitörüne tıklanır,
  • VoIP status kısmına gelinmelidir,

Açılan sayfa modem geçmişini ortaya koyacaktır. Modem geçmişine ulaşmak kolay ve izlenen yollar takip edildiğinde son derece sorunsuzdur.

Modem Geçmişinde İnternet Siteleri Görünür Mü?

Tarayıcı ve modem geçmişini karıştıranların en sık sorguladıkları sorulardan bir tanesi de modem geçmişinde internet sitesi geçmişinin bulunup bulunmayacağıdır. Bu bağlamda Modem Geçmişi Nasıl Silinir? gibi sorular sorulmaktadır.

Böyle bir durum söz konusu olmayacaktır. Çünkü IP bilgisi dışında modem geçmişinde herhangi bir bilgi ile karşı karşıya kalmanız mümkün olmaz.

Modem Geçmişinin Silinmesi Mümkün Müdür?

Modem geçmişine ulaşmak ve sunduğu bilgileri almak mümkündür. Aktarılan yolu izleyenlerin kolaylıkla IP bilgisine ulaşımı sağlanır. Ama modem geçmişi silme işlemine onay verilmez.

Daha net ifade ile modemin geçmiş bilgilerinin silinmesi mümkün değildir. Bunun yerine yapılması gereken modeminizi açmak ve kapatmak olmalıdır. IP silinmesi için en kısa ve kolay seçenek demek yanlış olmayacaktır.

Modemi Resetleyince Geçmişi Silinir Mi?

Modemin resetlenmesi için arka kısmında bulunan ve üzerinde “Reset” yazan düğmeye birkaç saniye basılı tutmak yeterlidir. Yapılan işlemden sonra internet bağlantısı başta olmak üzere tüm verilerin sıfırlanması sağlanır.

Modem geçmişini silmek yerine açma kapama yapmak veya reset işlemine başvurmak daha doğru bir yol olacaktır.

Modem Geçmişi Nasıl Silinir?
Modem Geçmişi Nasıl Silinir?

Modem Geçmişini Kaydetme Özelliğinin Kapatılması Nedir?

Modem geçmişini silmek gibi bir sorunun ortaya çıkması için bu kayıt işleminin yapılması gerekir. Bunu engellemek en başından geçmişe bakma veya silme konusunda bir işlem yapılmasının önüne geçer.

Bu özellik genellikle varsayılan şeklinde kapatılmış durumdadır. Bu ayarın değişmediğinden emin olmanız halinde cihazın modem geçmişini silme gibi bir gereksinim de ortaya çıkmayacaktır.

Açık olması durumunda silmek için modeme reset atmak en doğru yol olacaktır. Daha eski modem tiplerinde elektriği uzun süre boyunca kesmeden modem geçmişinin temizlenmesini sağlama olasılığı yoktur.

Her şekilde silmek isteyenlerin modem resetleme yapması dışında modem geçmişi silmek için alternatif bir çare yoktur.

Sonuç itibariyle Modem Geçmişi Nasıl Silinir? sorusu bu şekilde cevaplanmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir