Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Faydaları ve Zararları!
Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Faydaları ve Zararları!

Evlerimizi ve bahçelerimizi süsleyen aloe vera bitkisi, saç ve cilt bakımında da çok sık kullanılan bir bitkidir. Yani aslında bir bitki olmaktan daha fazlasıdır.

Pek çok kadın saçları ve cildi için aloe vera bitkisi içeren bakım ürünlerine başvurmaktadır.

Hatta öyle ki ev temizliğinde dahi bu bitkiden üretilmiş temizlik malzemelerini kullanmaktadırlar. Hal böyle olunca da bu bitki birçok insanın dikkatini çekmeyi başarabilmiştir.

Peki, revaçta olmayı başarmış olan bu bitki yani aloe vera nedir? Aloe vera faydaları ve zararları nelerdir? Aloe vera bakımı nasıl yapılır?

İşte detaylar…

Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Faydaları ve Zararları!
Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Faydaları ve Zararları!

Faydaları saymakla bitmeyen aloe veranın anavatanı Afrika’dır. Bir diğer adı ise “sarısabır“dır. “Ölümsüzlük bitkisi” olarak nam salmıştır.

Bir rivayete göre Afrikalı avcılar, ter kokusunu önleyebilmek adına bu bitkiyi ciltlerine sürermiş. Antik Mısır’da ise yanık ve enfeksiyon tedavisinde sıklıkla kullanılırmış.

Aloe vera bitkisini diğer bitkilerden ayıran birkaç belirgin özellik vardır. Bunlar; aloe veranın uzun, sivri ve etli yapraklara sahip olmasıdır.

Peki, Aloe Vera faydaları nelerdir? gelin birlikte bu konuya da değinelim.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Faydaları ve Zararları!
Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Faydaları ve Zararları!

Aloe vera faydaları şu şekildedir;

  • Aloe vera su bazlı bir nemlendirici olma özelliğine sahiptir. İşte bu özelliği sayesinde ciltteki kolajen üretimini arttırmaya yardımcı olur. Ciltte kolajen üretimi artar ise cilt daha geç kırışır ve yıpranır.
  • Ciltteki yaraların ve yanıkların üzerine sürüldüğünde gözle görülür bir şekilde iyileşme meydana gelir. Yani yara ve yanıklara tam bir ilaçtır.
  • Pek çok araştırma neticesinde aloe veranın cilt bariyerini koruduğu ortaya çıkarılmıştır. Aynı zamanda radyasyon ve serbest radikal hasarlara karşı adeta bir savaşçı rolüne bürünmektedir.
  • Aloe veranın içerisinde iltihapları önleyici etkiler vardır. İşte bu etkiler böcek ısırığına da çok iyi gelmektedir. Şayet sizi bir böcek ısırdıysa aloe vera bitkisinden istifade edebilirsiniz. Böylelikle böcek ısırması sonucunda oluşabilecek kaşıntılardan da kurtulmuş olursunuz.
  • Sindirime yardımcı olması ile de bilinen aloe vera; midedeki aşırı asitliği, reflü hastalığını ve ülseri giderme gücüne sahiptir.
  • Aloe vera suyunu tüketmek vücuttaki su alımını da artırmış olur. Bu da doğru orantılı olarak karaciğeri etkilemektedir. Çünkü vücuda yeterli su girdiğinde karaciğer doğru seviyede fonksiyon göstermektedir.

Bu bitkinin çok fazla yararı bulunmasına rağmen birkaç zararı da mevcuttur. Peki, aloe vera zararları nelerdir?

Aloe Vera Zararları Nelerdir?

Aloe vera’nın zararları şöyle açıklanmaktadır;

  • Bazı insanlar aloe veraya karşı son derece hassas olabilir. Çünkü aloe veranın ciltte alerjiye sebep olma gibi bir özelliği de vardır.
  • Aloe vera kan şekeri düzeyini düşürmekte oldukça etkilidir. Fakat diyabet hastaları bu hususta aloe verayı dikkatli kullanmalıdır. Aksi takdirde onlar için ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Faydaları ve Zararları!
Aloe Vera Nedir? Aloe Vera Faydaları ve Zararları!

Bir aloe vera bitkisi yetiştirmeye mi karar verdiniz? O halde aloe vera bakımı nasıl yapılır? Sorusunun cevabını mutlaka bilmelisiniz.

Sizler için detaylıca cevaplandırdık. Buyurunuz…

Toprak seçimi: Humuslu, zengin ve bir o kadar da geçirgen yapılı toprağa ihtiyacınız var. Bu toprağı çiçekçilerden ya da yapı marketlerin ilgili reyonlarından çok kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

Ortam sıcaklığı, nem ve güneş ışığı: Aloe vera güneş ışığının bol ve ortam sıcaklığının 10-15 derecelerde olduğu bölgelerde çok daha sağlıklı bir şekilde yetişmektedir.

Aynı zamanda çok sık sulamanıza gerek yoktur. Eğer toprağı çok kuruysa sulayabilirsiniz. Sularken de suyu, yapraklarına değdirmemeye mutlaka özen göstermelisiniz. Çünkü çürüme eğilimi çok yüksektir.

Saksı seçimi ve değişimi: Aloe vera, suyu fazla sevmediğinden saksı seçiminiz altı delikli ve drenajlı olmalıdır. Saksı değişiminde ise mevcut saksının 1 numara büyüğünü tercih etmelisiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir