Bebeklerde Covid Belirtileri
Bebeklerde Covid Belirtileri

Günümüzün küresel sağlık sorunu haline gelen Covid salgını bebek, çocuk, genç ve yaşlı dinlemeden herkesi etkilemektedir. Hastalığını ciddiyeti bu kadar tehlikeli bir hal almışken, özellikle de bebeklerin bu hastalığa yakalanmaları büyük bir endişe yaratmaktadır.

Çünkü bebeklerin bağışıklık sistemleri, bu hastalıkla mücadele edebilecek kadar güçlü olmayabilir. Salgının her haneye girmesiyle bulaş hızı giderek artmaya devam etmektedir. Hastalığın belirtilerini iyi bilmek, izole edilmesi açısından son derece önemlidir.

Bebeklerde Covid belirtileri, yetişkinlerde görülen belirtiler ile hemen hemen aynıdır. Bebeklerinizde bu belirtileri gözlemlediğinizde hemen hastaneye götürmeniz gerekir. Çünkü onların narin vücutları böyle bir hastalıkla mücadele etmekte zorlanabilir.

Bebeklerde Çok Sık Ateş Görülmez

Covid-19’un en önemli belirtileri arasında yüksek ateş bulunmaktadır. Ancak bu durum yeni doğanlarda çok sık görülmez. Bebeğinizin ateşi olmasa bile Covid olmadığı anlamına gelmez.

Bu bakımdan bebeğinizin ateşini ölçtüğünüz zaman diğer semptomları da gözlemlemeniz gerekir. Ateş çok sık görülmede de bazı bebeklerde yüksek ateşin olduğu belirtilmiştir. Bu durum bebekten bebeğe göre farklılık göstermektedir.

Bebeğinizin çok fazla ateşi olması, Covid tanısı koymanız için yeterli değildir. Covid-19’un yüksek ateşin yanında başka belirtileri de mevcuttur. Ebeveynlerin bu konuda dikkatli davranmaları ve bebeklerini takip etmeleri gerekir.

Dudakların Mavimsi Bir Renk Alması

Bebeklerde Covid belirtileri arasında dudakların mavimsi bir renge dönmesi de bulunmaktadır. Bu belirtinin ne sıklıkla meydana geldiği konusunda kesin bir açıklama yoktur.

Ancak bazı bebeklerde bu durumun meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bebeğinizde Covid olduğundan şüphe ediyorsanız, dudaklarını da takip etmeniz gerekir.

İshal Ve Kusma

İshal ve kusma bebeklerde Covid belirtileri arasında en sık karşılaşılan durumlardandır. Bebeklerin bağışıklık sistemleri gelişme aşamasında olduğu için hastalığın etkisi yüksek olabilir.

Zatürre oranını artıran bu durum ishale neden olur. Ayrıca ishalin yanında kusma da Covid belirtisi olarak kabul edilir.

Bebeklerde Görülen Diğer Covid Belirtileri

Bebeklerde görülen en yaygın belirtiler yukarıda açıklanmıştır. Bu belirtile dışında bebeklerde görülen farklı semptomlar da bulunmaktadır.

Bebeklerde görülen diğer Covid belirtileri ise şunlardır:

  • Solunum sisteminde problemler
  • Hırıltı
  • Apne
  • Öksürük
  • Uyku hali
  • Emme problemleri
  • İştahsızlık

Bu gibi durumlar bebeklerde Covid belirtileri arasında sayılır. Bu semptomları yakından takip etmeniz ve mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Bebeğinizin bu hastalığa karşı güçlü bir savunma yapabilmesi için tedavi olması gerekir.

Bebeklerde Koronavirüs tedavisi ile alakalı detaylı bilgi için Bebeklerde Korona Tedavisi başlıklı yazımıza göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bebeklerde Covid Belirtileri
Bebeklerde Covid Belirtileri

Bebeklere Covid Nasıl Bulaşır?

Bebeklere Covid, iki yoldan bulaşabilmektedir. Bu yollardan birincisi anne adayı hamileyken ikincisi ise bebek dünyaya geldiğinde bulaşma olabilir. Bebeğe temas edilmesi, bebeğin riskli ortamlarda bulunması gibi sebepler bulaşmaya etki eder.

Bu nedenle tüm ebeveynler, bebeklerini daha fazla koruma altına almalıdırlar. Bebeklerin bağışık sistemi, tam olarak gelişimini tamamlamadığı için bu durum onların sağlığı açısından büyük bir tehlike yaratabilir. Covid, bebeğinizin ölümüne neden olmasa bile bağışıklık sistemlerinde hasara neden olabilir.

Bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmamak için çok dikkatli davranmanız gerekmektedir. Özellikle dışarıdan eve gelen her şeyi gerektiği gibi izole etmeli ve bebeğinizden uzak tutmalısınız. Anne adayı, bebeğe en fazla temas eden kişidir.

Bu bakımdan anne adayının da hijyene son derece dikkat etmesi gerekir. Bebeğinizde Covid belirtileri gözlemlediğinizde hiç zaman kaybetmeden hastaneye gitmelisiniz. Çünkü gerekli müdahalelerin hemen yapılması, bebeğinizin iyileşme sürecini hızlandırır.

Salgın döneminin giderek büyük zararlara yol açtığı bu zamanlarda, zorunlu olmadığınız sürece bebeğinizi evden dışarıya kesinlikle çıkarmayınız. Ayrıca hastalığın belirtileri sürekli olarak takip etmeye gayret ediniz. Bu belirtilerden en az ikisini gözlemlediğinizde hemen sağlık kuruluşuna gidiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir