Evde Dondurma Nasıl Yapılır?
Evde Dondurma Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurmalar sıcak günlerin kurtarıcısıdır. Bu yazımızda dondurma yapımını, sade dondurma üzerinden anlatacağız.

Sadece vanilyalı dondurma her şeyin yanına yakışabileceği gibi sade bir şekilde de tüketilebilen lezzetli bir dondurma türüdür. Evde vanilyalı dondurma yemekten zevk alan insanları bu dondurmanın nasıl yapılacağını oldukça merak ediyor. Dondurma aşığı olan insanların bir kısmı “Evde Dondurma Nasıl Yapılır?” diye soruyor.

Eğer siz de bu insanlardan biriyseniz bu yazının oldukça işinize yarayacağını söylemekte yarar var. O halde fazla zaman kaybetmeden Evde dondurma nasıl yapılır? anlatmaya başlayalım.

Evde Dondurma Yapmak İçin Gereken Malzemeler

Her tarifte olduğu gibi bu tarifte de kullanılan malzemelerin miktarları ve içerikleri oldukça önem taşıyor.

Sadece 10 dakikada hazırlayabileceğiniz dondurmanın 4 kişilik porsiyonunda kullanılacak olan malzemeler şu şekilde listelenebilir:

  • 1 paket süt kreması
  • 1,5 litre inek sütü
  • 1 tatlı kaşığı gerçek salep
  • 1 su bardağı kadar toz şeker

Evde bulabileceğiniz sıradan malzemeler olan bu malzemelerle kolaylıkla dondurma yapabilirsiniz. Evde dondurma yapmayı öğrendiğiniz taktirde dışarıdan dondurma almak istemeyeceksiniz.

Evde Dondurma Nasıl Yapılır?

  • Gerekli olan bütün malzemeleri bir kenara aldıktan sonra orta büyüklükte bir tencerenin içerisine salep, süt, krema ve şekeri aynı anda ekleyin. Bu tencere kısık ateşte pişmeye devam etmeli, kaynamaya başlayana kadar da durmadan karıştırmalısınız.
  • Dondurma karışımınızın hafif koyu bir kıvama geldiğini gördüğünüzde ocağın altığını kapatarak karışımı ocaktan almalısınız. Önceden ayarladığınız dondurma kaplarına veya tek bir kaba bu dondurma karışımı dökmelisiniz.
  • Hazırladığınız dondurma karışım buzlukta toplamda 5-6 saat boyunca beklemelidir ancak ara ara, toplamda 5-6 defa olmak üzere karışımı dondurucudan çıkartmalısınız.
  • Bu çıkarttığınız anlarla hazırladığınız karışımı mikser ya da dondurma makinesine atmalı, tekrar ve tekrar çırpmalısınız.

En son karıştırmanızdan sonra neredeyse hazır olan dondurma karışımıza dondurma kaşığı ile şekil verip kuplara yerleştirmeli ve dileğiniz gibi servis etmelisiniz.

Evde Dondurma Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde yaptığınız dondurmadan güzelce keyif alabilmeniz için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Hazırladığınız dondurma karışımını 2 saatte bir, toplamda 5-6 defa olmak üzere dondurucudan çıkarıp karıştırarak gerçek bir dondurma kıvamına ulaşabilirsiniz. Sonuncu çırpma işleminizi de bitirdikten sonra bir kaşık ya da spatula yardımı ile karışımın üzerini düzeltmelisiniz.

Hemen ardından buzluğa koyarak dondurucuyu en düşük ısıda tutmalısınız. Dondurmanızın güzel kıvam alabilmesi için hava sirkülasyonunun sağlanması adına dondurucuda boş bırakmaya gayret etmelisiniz.

Kullanacağınız bütün araç gereçlerin ve mutfak malzemelerini soğuk bir şekilde kullanırsanız dondurmanız gerçek bir dondurma kıvamında olacaktır ve dışarıda yediğiniz hazır dondurmalardan hiçbir farkı olmayacaktır.

Evde Dondurma Nasıl Yapılır?
Evde Dondurma Nasıl Yapılır?

Evde Hazırladığınız Dondurmayı Nasıl Servis Edebilirsiniz?

Hazırladığınız şerbetli tatlılara en güzel eşlik edecek dondurma olan sade dondurma, yaz aylarının o yoğun sıcağında içinizi ferahlatarak sizi mutlu edecektir.

Evde hazırladığınız dondurmanızı dilediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz, sade bir şekilde servis ettiğinizde bile kendisi güzel gözükecektir.

Evde hazırladığınız dondurmanızı sevdiğiniz ve aklınıza gelebilecek bütün meyveler ile renklendirebilirsiniz.

Üstelik bu meyvelerin ve sade dondurmanın üzere şık bir şekilde dökeceğiniz çikolata sosu dondurmanızı şahlandıracaktır.

Dondurmanıza yakışacak en güzel meyveler için Yaz Meyveleri Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Evde Dondurma Nasıl Yapılır?

Sade dondurmaları kullanarak soğuk kahveler yapabilir, hatta afifle hazırladığınızda afifle üzerine bile koyabilirsiniz.

Servis önerisi olarak şık dondurma kaselerine dondurmalarınızı dondurma kaşığı ile düzgün toplar halinde koyabilirsiniz. Üzerine ekleyeceğiniz soslar ve meyveler bu şekilde çok daha şık gözükecektir.

Sade dondurmanın üzerine her türlü meyve aromasının ve karamelin, çikolatanın çok yakışacağını söylemekte de fayda var.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir