İş Nasıl Kurulur? Sermayesiz İş İçin Ne Gerekli?
İş Nasıl Kurulur? Sermayesiz İş İçin Ne Gerekli?

İş nasıl kurulur sorusu hemen hemen her insanın cevabını merak ettiği bir sorudur. Çünkü her insan hayatını idame ettirebilmek için bir işe ihtiyaç duyar.

Kimileri kendi işini kurmak isterken kimileri de ortaklık üzerine bir iş kurmak ister. Hatta öyle ki dünya üzerinde yüz binlerce insan kendi işini kurup kendi işinin patronu olmayı başarabilmiştir.

Şayet siz de bir iş kurmak istiyorsanız adımlarınızı dikkatli atmalısınız. Ve başarısız olabileceğiniz gerçeğini de göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Çünkü iş kurma yolunda iki muhtemel sonuç ile karşılaşacaksınız.

Yani ya başarılı olacaksınız ya da başarısız. Belki iş kurmak için bir sermayeniz yok. Veyahut mevcut işinizi bırakıp sıfırdan iş kurmayı düşünüyorsunuz.

İşte bu yazımızda iş nasıl kurulur, iş kurmak için ne gerekli, sermayesiz iş nasıl kurulur ve sıfırdan iş nasıl kurulur sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

İş Kurmak İçin Ne Gereklidir?

İş Nasıl Kurulur? Sermayesiz İş İçin Ne Gerekli?
İş Nasıl Kurulur? Sermayesiz İş İçin Ne Gerekli?

Kurmak istediğiniz işe yönelik mutlaka ilgi ve yeteneğiniz olmalı. Yapacağınız işi sevmelisiniz ve işinizi daha da büyütmek adına mücadele etmelisiniz.

İş kurmak için ilgi, yetenek gereklidir. Ve tabii işinizi çokça sevmelisiniz.

Sırf para kazanmak adına sevmediğiniz bir işi kurmak için çaba göstermemelisiniz. Tüm bunlardan sonra geriye resmi işlemleri yapmak kalıyor.

İş Nasıl Kurulur?

Dünyanın en zengin ve en başarılı iş insanları dendiğinde akla gelen ilk isimler kuşkusuz Mark Zuckerberg, Bill Gates ve Steve Jobs gibi isimlerdir. Çoğu zaman başarısız olsalar da bir şeylere sıfırdan başlamayı hep göze alabilmişlerdir.

Peki, sıfırdan iş nasıl kurulur? İşte detaylar…

Pazarı Araştırmak

İlk iş olarak mutlaka pazarı araştırmalısınız. Rekabetin ne durumda olduğunu gözlemlemeli ve bu ölçüde hareket etmelisiniz.

Kurmak istediğiniz iş sektörü ile alakalı detaylı çapta araştırmalar yapmalısınız.

Sermaye Bulmak

Sıfırdan bir iş kurmak için sermayeye ihtiyacınız olacak. Bu yüzden bir sermaye bulmalısınız. Nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız bu konuyla ilgili araştırmalar yapabilirsiniz.

İş Nasıl Kurulur? Sermayesiz İş İçin Ne Gerekli?
İş Nasıl Kurulur? Sermayesiz İş İçin Ne Gerekli?

Gerçekçi Bir Finansal Hedef Belirlemek

Her gün mutlaka istediğiniz noktaya ulaşabilmek için hedefler belirlemelisiniz. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için ise nasıl adımlar atacağınızı hesap etmelisiniz.

Kendinde Şüphe Duymamak

Sıfırdan bir iş kurmak istiyorsanız kendinizden asla şüphe etmemelisiniz. Çünkü şüphe yanlış kararlar vermenize sebep olur. Bunun sonucunda ise başarısız olma riskiniz artar.

Sermayesiz İş Nasıl Kurulur?

Sermayesiz iş nasıl kurulur sorusuna verilebilecek cevaplar fazladır elbette. Fakat bu soruya verilecek en mantıklı cevap sosyal medya işidir. Günümüz dünyasında birçok insan sosyal medya sayesinde iş sahibi olabiliyor.

Eğer ilgi ve yeteneğiniz var ise sosyal medya işi ile meşgul olabilirsiniz.

Çünkü sosyal medya işi yapmanın en güzel yanı sosyal medyanın bir sermayeye sahip olmayı gerektirmemesi ya da az bir sermaye ile insanlara güzel bir iş kurma imkânını sağlamasıdır.

Sosyal medya üzerinden para kazanmak biraz zaman alabilmekte. İşte tam burada devreye sebat etmek ve azim göstermek giriyor.

İş Nasıl Kurulur? Sermayesiz İş İçin Ne Gerekli?
İş Nasıl Kurulur? Sermayesiz İş İçin Ne Gerekli?

Peki, sosyal medya üzerinden ne tarz işler yapabilirsiniz?

Mesela bir Youtube kanalı açabilir ve içerikler üretebilirsiniz. Ya da el yeteneğiniz varsa kolye, bileklik ve küpe gibi takılar yapabilir, bunları Instagram, Twitter gibi mecralarda satabilirsiniz.

Yazmayı seviyorsanız bir internet sitesi açabilir ve yazılarınızı açmış olduğunuz sitede yayımlayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde içerik üretirseniz kısa bir zaman içerisinde Google Adsense gibi araçlarla gelir elde edebilirsiniz.

Tabii içeriklerinizin mutlaka özgün ve SEO uyumlu olması gerekmektedir. Kısa bir araştırma yaparak seo uyumlu bir içerikte nelerin olması gerektiğini öğrenebilir ve yazılarınızı bu doğrultuda yazabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir