Seo Danışmanlığı Nedir?
Seo Danışmanlığı Nedir?

SEO konusunda herhangi bir tecrübeniz bulunmuyorsa, yanlış uygulamalar sonucu sitenizin SEO değeri düşebilmektedir.

Tam bu noktada danışmanlık hizmetleri almak, doğru stratejiler ile beraber bu konular hakkında çalışmaları yapmayı kolaylaştırmakta ve yatırımların getirisini arttırmaktadır.

Bu yazımızda internet sitesi sahiplerinin “Seo danışmanlığı nedir, seo danışmanlığını kimler tercih etmeli ve Site İçi SEO Çalışmaları nelerdir?” gibi soruları yanıtlayacağız.

Bu arada “SEO” nedir? bilmiyorsanız Seo Nedir Ne İçin Yapılır? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Seo Danismanligi Nedir2
Seo Danışmanlığı Nedir?

Seo Danışmanlığı Nedir?

SEO danışmanlığı, arama motorları optimizasyonu (SEO) konularında yüksek bilgili olan kişi ya da kurumların, web site sahiplerine vermiş oldukları danışmanlık hizmetidir.

Bu danışmanlık hizmetleri; web sitelerinin performanslarını artırma ve internette yer alan görünürlüklerinin arttırılması için SEO çalışmaları yapmaları; SEO stratejisi geliştirmeleri ve site içerisindeki ile site dışında SEO odaklı çalışmalarının yapılmasını kapsamaktadır.

SEO danışmanlığı yapmakta olan kişi veyahut kurumlar yalnızca strateji geliştirip yapılması gereken işleri söyleyebilecekleri gibi bu tür stratejileri uygulayıp çalışmaları da sizler için yapabiliyorlar.

SEO Danışmanlığı Nasıl Alınmalı?

Dijital pazarlamanın her bir alanında olduğu gibi SEO anlamında da danışmanlık hizmetleri alırken özellikle dikkat edilmesi gereken konular yer alıyor.

Bu hizmetleri almadan hemen önce SEO danışmanları sizin için neler yapabiliyor bilinmesi gerekmektedir. Bu sayede danışmanlık hizmeti alırken, ne tür hizmetleri almanız gerektiğinizi bilerek buna göre tercih yapmanız sizin için yararlı olacaktır.

Seo Danışmanlığı Nedir?
Seo Danışmanlığı Nedir?

Site İçi SEO Çalışmaları Nelerdir?

Site içindeki SEO çalışmaları, SEO danışmanlarının öncelikli olan görev tanımları arasında yer alıyor.

Web site üzerindeki içerikleri düzenleyip, arama motorlarına uyumlu bir hale getirmek amacıyla bu çalışmaların yapılması mutlaka gerekiyor.

Bu noktada ise SEO danışmanı;

 • Sayfadaki etiket ya da kategori isimlerinin optimizasyonu,
 • Meta açıklamaların aktif biçimde düzenlenmesi,
 • İçeriklerin üretilmesi ve özgünlük kontrolleri,
 • Kullanılması gereken anahtar kelimelerin analizlerinin yapılması,
 • Sayfa üzerinde yer alan anahtar kelime yoğunluğunun kontrolleri ve belirlenmesi,
 • Site haritasının oluşturulması yahut düzenlenmesi,
 • İçerik başlıklarının düzenlenmesi ve anahtar kelime kullanımları,
 • Site hızının kontrolleri ve artırılması adına çalışmaların yapılması,
 • Mobil SEO sorunlarının tespiti ve çözülmesi adına optimizasyonların yapılması,
 • Google algoritma güncellemelerinin takip edilmesi ve çalışmaların bunlara uygun biçimde yapılması,
 • Yapılan çalışmalarla ilgili olarak aylık yada yıllık olarak düzenli raporların sunulması.
Seo Danışmanlığı Nedir?
Seo Danışmanlığı Nedir?

SEO Danışmanı Nasıl Seçilir?

SEO danışmanlığı alırken dikkatli olmanız gereken konulardan biri ise kusurlu ya da yanlış olan SEO çalışmaları yapan firma yahut da kurumları araştırmak gerekiyor.

SEO danışmanlığı hizmeti sunan firma ya da kişiler aşağıdaki çalışmaları yapacağını söylüyorlarsa bu kişi ya da kurumlardan uzak durmakta fayda var;

 • Site içerisindeki sayfalarda aşırı şekilde anahtar kelime kullanımları yapmak, Bu çalışma tipinde günümüzde işe yaramadığından sitenin ceza almasına da sebep olabiliyor.
 • Link satın alma hizmetleri ile kaynağı belli olmayan çeşitli sitelerden backlink almak yada kaynağı belli olmayan çeşitli sitelerden linklerin alınması, Sitenin SEO değerinin düşmesine sebep olabileceği gibi yine sitelerin ceza almasına sebep olabiliyor.
 • Yapılan çalışmaların detaylı raporlamalarının düzenli bir şekilde yapılmaması, hizmet aldığınız firmanın sizlere bu bilgileri sağlamamasında da yatırım getirinizi ölçememenize sebep olur,
 • Özgün yada orijinal olmayan içeriklerin kullanılması, google gibi arama motorları tarafından sitenizin SPAM’a girmesine sebep olabilir. Günümüz arama motorları kopya içerikleri anlayabilecek kadar akıllı 🙂

Sonuç olarak bu tür SEO danışmanlığı alırken yahut SEO ajansı ile beraber çalışırken, yukarıda ele alınan bu çalışmaların yapıldığından emin olunmalıdır.

Doğru biçimde sürdürülen SEO çalışmalarının yapılmaması, vakit ve para kaybetmenize sebep olabileceği gibi yanlış olan SEO çalışmalarının yapılması da tümüyle web sitenizin değerinin ciddi biçimde düşmesine de sebep olabiliyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir