Unutkanlık Neden Olur?
Unutkanlık Neden Olur?

Çağımızın en yaygın sorunlarından biri olan unutkanlık, günlük hayatımızın sekteye uğramasına neden olabilir. Genç yaşlı herkeste görülebilen unutkanlık, önemsenmesi gereken bir durumdur.

Çünkü unutkanlığı tetikleyen durumun ne olduğu mutlaka tespit edilmelidir. Peki, unutkanlık neden olur? Bu durumlardan kurtulmak için ne gibi yöntemler gerekir?

Unutkanlık Neden Olur?

Unutkanlık, kesinlikle göz ardı edilmesi gereken bir durum değildir. Eğer günlük hayatınızda unutkanlık sorunu ile oldukça fazla karşılaşıyorsanız, bunun nedenini tespit etmelisiniz.

Çünkü bu duruma neden olan çok ciddi sağlık problemleri vardır. Bu nedenle uzmanlar, unutkanlık konusunda sık sık uyarmaktadırlar. Unutkanlığa neden olan durumları bilmeniz, çözüm planı oluşturmanızda size yardımcı olur.

Unutkanlık Neden Olur?
Unutkanlık Neden Olur?

Stresli Yaşam

Yaşam şartları, yaşanılan olaylar ve çeşitli nedenlerden dolayı stres meydana gelebilir. Bu stres ise unutkanlık durumuna neden olur.

Stresli yaşam, strese neden olan durumlar arasında ilk sıralarda yer alır. Çünkü günümüzde stresli yaşam oldukça fazladır. Bu strese bağlı olarak da unutkanlık durumu meydana gelir.

Stresli bir yaşam, insanda dikkat dağınıklığına neden olur. Dikkat dağınıklığı yaşayan insanlar, hafızalarındaki bilgileri kontrol edemezler. Stresin yanında depresyon durumları da yine unutkanlık yaşanmasına neden olur.

İnsanlar hem stres hem de depresyon yaşadıklarında mutsuz ve isteksiz bir hale bürünürler. Bu mutsuzluk ve isteksizlik sonucunda ise bilgileri hatırlamakta zorluk yaşarlar.

Unutkanlık durumunuz bu sorunlardan kaynaklanıyorsa, stres ve depresyondan en kısa zamanda kurtulmalısınız.

Tiroid Hormonu Yetersizliği Ve Vitamin Eksikliği

Vitamin eksikliği ve tiroid hormonu yetersizliğinden dolayı da unutkanlık meydana gelebilir. B12 vitaminin eksik olması, son zamanlarda oldukça fazla karşılan bir sorundur.

Eğer bu vitamini yeteri kadar almazsanız, yakın bir zamanda unutkanlık durumları yaşamaya başlarsınız.

Balık, et, süt ve süt ürünleri, tavuk, yumurta ve karaciğer yiyerek bu vitamin eksikliğinizi kapatabilirsiniz. Böylece unutkanlık durumu ile baş edebilirsiniz.

Eğer vücudunuzu vitamin yönünden eksik bırakırsanız, unutkanlık sizin için kaçınılmaz olur. Bunun için sağlıklı bir şekilde beslenmeye dikkat etmelisiniz. Her sağlık sorunun temelinde sağlıklı beslenmemek vardır.

Unutkanlık Neden Olur?
Unutkanlık Neden Olur?

Demans Ve Alzheimer

Demans ve alzheimer gibi nöropsikolojik hastalıklar unutkanlık yaşamanıza sebep olur. Özellikle de ileri yaşlarda karşılaşılan bir sorun olan bu hastalıklar, ileri seviyelere geldiğinde unutkanlığı daha net bir hale getirir.

Unutkanlık, yaşlılık hallerinde de meydana gelen bir durumdur. Bazı bireyler, yaşlı olan aile büyüklerinin bu durumda olmasını pek önemsemezler.

Ancak yaşlılık ile demans ve alzheimer hastalıklarının sebep olduğu unutkanlık durumları bir tutulmamalıdır.

Özellikle de aile geçmişinde bu tür hastalıkların olması, genetik olma ihtimalini doğurur. Ayrıca demans ve alzheimer hastalıkları sadece yaşlılarda meydana gelmez.

Genç yaşta olan bireylerde de genetik olarak meydana gelebilir. Bu hastalık sonucunda da unutkanlıklar kendini belli etmeye başlar.

Unutkanlık Neden Olur?
Unutkanlık Neden Olur?

Unutkanlığa Neden Olan Diğer Durumlar

Unutkanlığa neden olan birçok durum bulunur. Bu durumlar arasında öne çıkanlar anlatılmıştır.

Bunlar dışında unutkanlığa neden olan diğer durumlar ise şunlardır:

  • Uykusuzluk
  • İlaç kullanımı
  • Alkol
  • Hafızanızın gereksiz bilgilerle dolması
  • Bir iş yaparken farklı bir işi düşünmek
  • Dağınık bir şekilde çalışma

Gibi durumlar sonucunda unutkanlık oluşur. Bu tür durumlarla kendi başınıza mücadele edebilirsiniz.

Ancak unutkanlığa neden olan durum farklı bir sağlık problemi olursa doktora gitmeniz gerekir. Unutkanlık tedavisi için ilaç kullanımına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Daha sağlıklı bir yaşam için kendinize ve beyninize dikkat etmelisiniz. Özellikle de zihin gelişimine katkı sağlayan besinleri tüketmeye gayret etmelisiniz.

Zihninize önemli olan bilgileri doldurmanız ve zihninizde boş şeylere yer vermemeniz gerekir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir