Slayt Pdf Çevirme Nasıl Yapılır?
Slayt Pdf Çevirme Nasıl Yapılır?

Bazen anlatmak istediğimiz şeyler düz bir sayfa boyunca yazıdan ibaretse aktarmak istediğimiz kişilerce okunmakta zorlanılabilir ve sıkıcı hale gelebilir.

Oysa görsel bakımından zengin anlatılmak isteneni özet biçiminde karşı tarafa aktaran bir slayta sahipsek sunumumuz daha zevkli ve kaliteli bir hale gelecektir.

Sunu veya diğer adıyla slayt günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Bir öğretmenseniz öğrencilerinizle zevkli bir ders işlemek, bir işyerinde çalışansanız patronunuza bir fikri güzelce sunabilmek amacıyla kullanabileceğiniz en güzel araçlardır.

Biz de size bu yazımızda slayt pdf çevirme nasıl yapılır konusunda birtakım bilgiler vermek istiyoruz.

Slayt Hazırlamak İçin Hangi Programı Kullanabilirim?

Slayt hazırlamak için günümüzde en yaygın olarak kullanılan popüler program Microsoft Office PowerPoint sunu programıdır. İstediğiniz sayfa sayısında, istediğiniz görsellerle ve yazılarla zenginleştirebileceğiniz tasarımını kendinizin zevkine göre hazırlayabileceğiniz bir hizmet programıdır.

Slaytımı Niçin Pdf Haline Getirmem Gerekebilir?

Oluşturduğunuz slaytınızı PPT halinden PDF haline dönüştürmek şekillendirme ve düzenlemeyi inaktif hale getirir. PowerPoint kullanmayan kişilerin de sunularınızı rahatlıkla açabilmesine olanak tanırsınız. Aynı zamanda az önce söylediğimiz gibi hazırladığınız sununuzun üzerinde kimse herhangi bir değişiklik yapamaz.

Slayt Hazırladıktan Sonra Pdf Çevirme Nasıl Yapılır?

Slayt Pdf Çevirme Nasıl Yapılır? sorusununa cevaben; Slaytınızı PDF dosya türüne çevirmek için birkaç yol vardır. Biz de size bu yolları adım adım anlatmak istiyoruz.

Slayt’ı PDF dosyasına çevirmenin ilk yöntemi şunlardır;

  • Microsoft PowerPoint ile hazırladığınız sununuzu istediğiniz son haline getirdiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde PDF halinde kaydettiğinizde üzerinde oynama yapamayacaksınız.
  • Daha sonra en sol üst köşede bulunan “Dosya” isimli seçeneğe tıklayın.
  • Ardından “Dışarı Aktar” seçeneğine gelip tıklayın.
  • Dışarı aktar seçeneği altında bulunun “PDF/XPS Belgesi Oluştur“a tıklayıp oradan da tekrar “PDF/XPS Oluştur“u tıklayın.
  • PDF veya XPS iletişim bilgilendirme kutusunda, dosyanız nereye kaydolsun isterseniz orayı seçin eğer şuankinden farklı bir isminin olmasını isterseniz, yeni ismi dosya adı kutucuğuna girebilirsiniz.
  • Ardından istediğiniz gibi PDF’nizin son görünümünün nasıl olacağını ve sayfa düzenlemelerini seçebilirsiniz. Hazırladığınız slaytınızın PDF halinde nasıl görüneceğini düzenleyebilmek için “Seçenekler” i seçin. Var olan seçeneklerin bir kısmından bahsedecek olursak: İsteğinize göre PDF’nize ekleyebileceğiniz çerçeve slaytları, gizlenmiş slaytlar, ek olarak açıklamalar, mürekkep rengi. Belgeye özel özellikleri veya belgelerin yapısı ve belge etiketleri gibi yazdırmayacağınız kendinizin için olan bilgiler de ekleyebilirsiniz. Ardından tüm hazırlıklarınız tamamsa “Tamam” butonuyla PDF’nizin son haline gelmiş ve kaydetmiş olursunuz.
  • İstediğiniz son hale geldiğine inandığınız PDF’nizi “Yayımla” seçeneğine tıklayarak başarıyla oluşturmuş olursunuz.

Adım adım yukarıdaki maddeleri eksiksiz tamamladıysanız tebrikler slaytınızı PDF’ye çevirdiniz demektir. Slaytınızı PDF yapmanızın tek yolu yukarıda anlattığımız yol değil elbette ki. İnternet erişimi sayesinde tüm işlerimizde çeşitli alternatifler artık elimizin altında.

Şimdi de slaytınızı PDF’ye çevirmenin bir başka yolundan bahsedelim. Bu işlem için internette birçok web sitesi ücretsiz olarak hizmet vermektedir yalnızca birkaç adımda slaytınız saniyeler içinde PDF haline geliyor.

Slayt Pdf Çevirme Nasıl Yapılır?
Slayt Pdf Çevirme Nasıl Yapılır?

Çevrimiçi Olarak Slaytımı Nasıl Pdf’e Çevirebilirim?

Google gibi arama motorunuz üzerine PPT PDF çevirme yazıp aratıyorsunuz ve önünüze birden fazla bu hizmeti veren site çıkıyor.

Siz de istediğiniz bir tanesine çift tıklayarak giriyorsunuz ve karşınızdaki ekranda PowerPoint dosyanızı yükleyebileceğiniz bir “Dosya Ekle” seçeneği çıkıyor. O seçeneğe tıklayarak dönüştürmek istediğiniz dosyanızı seçiyorsunuz.

Ardından “Dönüştür” seçeneğine tıklayıp birkaç saniye bekliyorsunuz. PDF’niz hazır olduğunda ise “İndir” seçeneğini tıklayarak bilgisayarınıza artık hazır olan PDF dosyanızı indirebiliyor arzu ettiğiniz bilgisayar konumuna istediğiniz ismi vererek kaydedebiliyorsunuz.

Bu yazımızda google üzerinde sıkça aranan Slayt Pdf Çevirme Nasıl Yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Çeşitli yöntemler kullanarak Slayt Pdf Çevirme Nasıl Yapılır yukarıda detaylıca açıkladık.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir