google seo nasıl yapılır
google seo nasıl yapılır

İnternette her gün dünya çapında yaklaşık 3,5 milyar arama sorgusu yapılıyor. Örneğin bu yazımıza da, google arama alanına “Google SEO Nasıl Yapılır” yazarak geldiniz.

Sizin gibi diğer kullanıcıların da birçoğu arama motoru devi olan Google’ı kullanıyor.

Bir web site sahibiyseniz ve istediğiniz anahtar kelimelerde “Sonuçların ilk sayfasında görünmüyorsanız, pratikte yoksunuz demektir. Dolayısıyla internet sitenizin daha iyi bilinmesini istiyorsanız, o zaman arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunu da bilmeniz gerekiyor.

 Google’da Arama Motoru Optimizasyonu: SEO Nedir?

google seo nasıl yapılır
google seo nasıl yapılır

Bir blog yazan veya bir web sitesi işleten herkes, genellikle bunların olabildiğince çok kişi tarafından görülmesini ister.

Sonuçta, böyle bir projeye çok fazla zaman ve emek harcanır, o yüzden hiç kimse boşuna çaba sarf etmek istemez.

Siz ne kadar kaliteli makaleler, heyecan verici içerikler ve mükemmel fotoğraflarla donatsanız da tek başına kalıcı olarak başarılı bir web sitesi oluşturmak için yeterli değildir.

Çünkü çoğu insan internetteki içeriğe, her şeyden önce Google Arama Motoru aracılığıyla ulaşıyor.

Web sitenizdeki makalelerinizi ve tüm içeriklerinizi belirli önlemlerle optimize edersiniz, sayfanız arama sonuçlarında ne kadar yukarı listelenirse, web sitenize o kadar çok kişi gelir.

 SEO Optimizasyonunu Kendiniz Yapın

 Eğer doğru şeyi yaparsanız, web sitenizin içeriğini arama motorları için optimize etmek, çeşitli mecralarda reklam vermekten çok daha ucuzdur.

Ancak, siteniz SEO için optimize edildiğinde, bundan çok daha uzun süre ve daha sürdürülebilir bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, sitenizi ya da blog sayfanızı güncel bilgilerle gözden geçirmek genellikle faydalıdır. Çünkü bu, arama motorlarının ilgi düzeyini artırır.

Google’da SEO Başarınız İçin 3 Altın İpucu

google seo nasıl yapılır
google seo nasıl yapılır

Başarılı bir arama motoru optimizasyonu için dikkate alabileceğiniz birçok yön vardır, böylece web sitenizin içeriği Goolge’da üst sıralarda yer alır.

Her şeyden önce katma değerli içerikler oluşturduğunuz, anlamlı anahtar kelimeler kullandığınız ve optimize etmenize yardımcı olacak araçları kullandığınız anlamına gelir.

 1. Ziyaretçileriniz İçin Katma Değer Yaratın

 Okunabilir içerik oluşturmak en önemli şeydir. Okuyucularınızı sadece değer katarak web sitenize yönlendirebilirsiniz.

Bu aynı zamanda içeriğinizin her zaman iyi bir araştırmaya dayandırılması gerektiği anlamına gelir.

Doğru ve zenginleştirici bilgiler iletmek için gönderilerinize ilginç ve doğru gerçekler eklenmelidir.

Blog metinleri söz konusu olduğunda uzun cümlelerden ve birçok teknik terimden kaçınmak da çok önemlidir. Sonuç olarak, metin okuyucu için anlaşılır, okunması kolay, çeşitli ve ilginç olmalıdır.

 2. Özellikle Anahtar Kelimeler Kullanın

 Anahtar kelimeler, arama motoru optimizasyonunuz için çok önemlidir çünkü SEO ile uğraşırken her şey onlardır. Konunuza uygun, arama hacmi de yüksek bir anahtar kelime bulmak için öncelikle araştırma yapmanız gerekir.

 3. SEO Araçlarını Kullanın

 İşinizi kolaylaştıracak bir ipucu, SEO araçlarını kullanmaktır.

Örneğin, WordPress için etkili araçlar Rank Math SEO, All in one Seo ve Yoast SEO’dur.

Bu eklentilerden All in one seo ve Yoast Seo, temel işlevlerde ücretsiz iken, diğer özelliklerini kullanmak için belli bir ücret ödemek zorundasınız.

Ancak Rank Math Seo ise bu iki seo eklentisine göre çoğu işlevleri kullanıcılara ücretsiz olarak sunmaktadır.

4. Özgün İçerikler Oluşturun

Yukarıda bahsettiğimiz etkenlere, ne kadar uygun bir internet siteniz olursa olsun; web siteniz’in içeriği özgün değil ise boşa emek harcamanıza gerek yok.

Seo Konusunda temel taşı diyebileceğimiz tek şey “Özgün İçerik” oluşturmaktır. Ve günümüzdeki cep telefonlarının da akıllı olduğunu düşünürsek google arama motorunun yapay zekasını az çok tahmin etmiş olabilirsiniz.

Örneğin bir siteden alıntı bir içeriği kendi web sitenizde paylaştığınızda, google yapay zekasını ve veri tabanlarını kullanarak, o içeriğin kopya olduğunu ve nereden alıntılandığını kolayca anlamakta.

Dolayısıyla da bu, sitenizin google üzerindeki değerini düşürmekte ve sitenizin google üzerindeki sayfalarının silinmesine kadar gidebilmekte.

Bizim size tavsiyemiz, 1000 kelimelik bir makaleyi başka bir internet sitesinden kopyalayıp paylaşmaktansa, özgün olarak oluşturmuş olduğunuz 500 kelimelik bir makaleyi yayınlamanız, web siteniz için çok daha yararlı olacaktır.

Böylece google, sizin özgün bir içerik üreticisi olduğunuzu anlayacak ve web sitenizi bu ölçüye göre değerlendirecektir.

Ek bilgi

Google seo konusunda açıklamış olduğumuz kriterler, zaman zaman google tarafından güncellenmektedir. Dolayısı ile google’ın seo konusundaki önemli etkenleri değişiklik gösterebilmekte.

Bu konudaki detaylı bilgileri “Seo Planı Ne zaman Güncellenir” adlı yazımızda kaleme aldık. Göz atmanız sizin için yararlı olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir