wordpress nedir ne işe yarar
wordpress nedir ne işe yarar

Site kurmak isteyenler yada web sektörü meraklıları için wordpress, adeta mihenk taşı konumundadır. Dolayısı ile akıllara bir kaç soruyu da beraberinde getiriyor. Bu yazımızda sizler için WordPress Nedir, Ne işe Yarar? bunları inceledik.

WordPress; Açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi olarak 2003 senesinde kullanıma sunulmuştur. Kullanıcılarının herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan bir blog sayfası oluşturması amacıyla tasarlanmış olan bir sistemdir.

Ancak wordpress kurulmuş olduğu 2003 senesinden bu tarafa o kadar fazla gelişti ki artık neredeyse her tür web sitesi wordpress ile yapılabilmektedir.

WordPress Nedir Ne işe Yarar ? 

WordPress Nedir Ne işe yarar Sorusundan ziyade wordpress hangi işe yaramamaktadır diye sorulsa çok daha doğru olur aslında.

Çünkü WordPress sistemi sayesinde;

 • Blog siteleri,
 • Haber siteleri,
 • Kurumsal firma siteleri,
 • e-ticaret siteleri,
 • Oyun siteleri,
 • Bağış siteleri,
 • Sosyal medyaya benzer olan her türlü siteler,
 • Forum siteleri,

ve daha pek çok, aklınıza gelebilecek olan her türden siteyi oluşturabilme imkanına sahipsiniz. WordPress bünyesinde barındırmakta olduğu tema ve eklenti bölümleri sayesinde pek çok özellikleri de yine açılabilmektedir.

Oldukça basit bir wordpress sitesi kurmayı istediğiniz zaman, herhangi bir kodlamaya ihtiyaç duymadan site tasarımına başlayabilme şansına sahipsiniz. Yüz binlerce bedava olarak sunulan temaların arasından beğendiğiniz bir temayı, size kurulu bir şekilde teslim edilmiş olan wordpress sistemine ekleyip ardından da yayınlayarak sitenizi oluşturmaya anında başlayabilirsiniz.

Kurulmuş olan temanın özellikleri doğrultusunda sitenizi tasarlarken, temada yer almamakta olan ancak sitenizde olmasını talep ettiğiniz birtakım özellikler de olabilir. Bu özellikleri sitenize eklemek için uygulayabileceğiniz en kolay yol bir eklenti arayışına girmek olacaktır.

WordPress tarafından sunulmakta olan eklentiler, sitenizi çok daha güzel bir hale getirebilme ve sitenize yeni özellikler katabilmek için hizmete sunulmaktadır.

Bu sistem o denli yaygın ve internet kullanıcıları tarafından öylesine benimsenmiş bir sistemdir ki, şu an karşınıza çıkan web sitelerinin %35’lik bir bölümü wordpress sistemi kullanılarak tasarlanmış olan web siteleridir.

WordPress oldukça büyük bir hızla yaygınlaşmaya ve gelişmeye devam etmektedir.

wordpress nedir ne işe yarar
wordpress nedir ne işe yarar

WordPress ile E-ticaret Sitesi Nasıl Yapılmaktadır?

WordPress Nedir öğrendiğimize göre, ikinci en önemli husus wordpress ile e-ticaret siteleri oluşturma konusunda.

WordPress’in temel amaçlarından bir tanesi blog sitelerinin oluşturmasını kolaylaştırmak olsa bile uzun yıllar boyu gelişen ve yaygınlaşan bu sistem Woocommerce eklentisi sayesinde e-ticaret sitesi oluşturulmasına da olanak sağlamış ve bu işte de en sık tercih edilen sistemlerinden bir tanesi olmuştur.

Woocommerce eklentisi yine aynı wordpress gibi herhangi bir ücret talep etmeyen bir eklenti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu eklenti ile wordpress sistemi sayesinde oldukça basit bir şekilde ürünlerinizi sitenize ekleyip ardından da satış yapmaya başlayabilmektesiniz.

Günümüzde pek çok firma wordpress sistemi ve woocommerce eklentisi sayesinde e ticaret sitesi kurmakta ve online olarak satış yapmaktadırlar.

Bunun yanı sıra, yalnızca basit bir e-ticaret sitesi olarak değil, woocommerce ile beraber çalışabilmekte olan pek çok eklenti ile ürün karşılaştırmaları, pazaryeri entegrasyonu, toptan ve perakende satış ücretleri, stok miktarları gibi özellikler için de kullanılabilmektedir.

WordPress Ücretli ve Ücretsiz Tema Farkları Nelerdir?

WordPress Ücretsiz Temalar

Yeni başlamış olan kullanıcıların genel olarak tercih etmekte oldukları temalar olsa bile wordpress ile web tasarım konusunda profesyonel olmuş olan, bu işte uzman olan kişilerin tercihi ücretli temaları kullanmakta yanadır.

WordPress Ücretli Temalar

Ücretsiz temalar ile kıyaslandığı zaman hem daha profesyonel hem de daha modern tasarımlara sahip olan temalardır. Bu birbirinden şık ve profesyonel tasarımlara sahip olmak için de genel olarak daha fazla sayıda eklenti ile beraber çalışmaktadırlar.

WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Farklar

 • WordPress.org herhangi bir ücret talep etmemektedir. WordPress.org sitesinden oldukça kolay bir şekilde wordpress sistemini indirebilir ve sisteminizi kurmaya başlayabilirsiniz.
 • Buna karşın wordpress.com daha sınırlı ve ücretli bir sistemdir.
 • WordPress.org’da 1500 üzeri bedava tema ve binlerce ücretsiz temadan bir tanesini seçerek hemen sitenizi tasarlamaya başlayabilirsiniz.
 • Ancak wordpress.com’da 200 civarlarında ücretsiz tema içinden tercih yapma imkânınız bulunmaktadır.
 • WordPress.org 15.000 üzeri eklenti barındırıyor.
 • Ancak wordpress.com için yalnızca 30 civarı eklenti yer almaktadır ve bu eklentilere de yine yalnızca ücretli bir sürümde erişim sağlayabilirsiniz.
 • WordPress.org için bütün alanların kontrolü yalnızca size bırakılmaktadır ve site güvenliğini sağlama işlemi de yine yalnızca sizin sorumluluğunuz altındadır.
 • WordPress.com ise bütün güvenlik işlemleri kendisi üstlendir.

Bu yazımızda size, WordPress nedir ve ne işe yaradığı hakkında, bilgilendirmeler sunduk. WordPress ve eklentileri hakkında daha fazla bilgiler için, wordpress’e özel açılmış olan internet sitelerinden destek alabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir