DASH diyeti nasıl yapılır? Dash diyeti Kaç Kilo Verdirir?
DASH diyeti Kaç Kilo Verdirir? Nasıl Yapılır?

DASH diyeti dünya çapında en iyi diyetlerden bir tanesi olarak seçilmiştir. Her yıl güncelleme yapılan dünya listelerinde en başta yer alarak etkinliğini kanıtlamıştır. Diyet programlarının hazırlanması esnasında mutlaka uzmanların en ince detaya kadar takip yapmaları gerekmektedir.

Bir Beslenme Uzmanından destek alınması, diyet yapma da faydalı olacaktır. Yapılacak olan diyetler belli tahlillerin sonucunda düzenlenmektedir. Bu nedenle mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır. DASH diyeti de uzmanların tavsiye ettiği diyetlerin başında gelmektedir.

Yapılan tetkikler sonucunda eğer sizler için uygun bir diyetse, liste hazırlanmakta ve size sunulmaktadır. Son dönemlerde oldukça adından bahsettiren bu diyet birçok hastalığa sahip olan kişiler için uygun görülmektedir. Özellikle hipertansiyon bu diyet sayesinde kontrol altına alınmaktadır.

DASH diyeti nasıl yapılır? Dash diyeti Kaç Kilo Verdirir?
DASH diyeti Kaç Kilo Verdirir? Nasıl Yapılır?

DASH Diyeti Nasıl Yapılır?

Oldukça popüler diyetler arasına giren bu diyet için araştırmalar yapanlar en çok DASH diyeti nasıl yapılır sorusuna cevap aramaktadır. Bu diyette birçok tahıl ve meyvelerden yararlanılmaktadır. Aynı zamanda et bakımından da zengin menüler sunmaktadır.

Fakat dikkat edilmesi gerekenlerin başında bu diyette besinler açısından çok sık tüketim yapılmamasıdır. Önerilen miktarlarda tüketim yapılmalıdır. Aynı zamanda kırmızı et, yağlı yiyecekler ve bazı tatlıların tüketimi de sınırlı miktarlarda bu diyette tüketilebilmektedir.

Bu diyetin ilkeleri arasında günlük olarak 2000 kaloriye yakın bir kalori hesabı yapılmaktadır. Farklı türlerde yiyeceklerle menüler hazırlanmaktadır. Çeşitli olması nedeniyle de çok fazla tercih edilmektedir.

DASH diyeti ilkeleri arasında sayılabilecek bir diğer ilke ise; fiziksel aktivitenin önemidir. Özellikle akşam yemeği sonrasında yapılacak tempolu yürüyüşler kilo verme de yardımcı olmaktadır. Metabolizmanın hızlanmasını sağlamakta ve yağ yakımına yardımcı olmaktadır.

DASH diyeti nasıl yapılır? Dash diyeti Kaç Kilo Verdirir?
DASH diyeti Kaç Kilo Verdirir? Nasıl Yapılır?

DASH Diyetinde Neler Yenir?

DASH diyet listesi ile ilgili planlama yapılırken, yenmesi ve yenmemesi gereken ürünler belirtilmektedir. Bu diyette her yiyecek grubundan tüketim sağlanmaktadır. Özellikle tahıl grubundan ürünler günlük olarak 6 ya da 7 porsiyon tüketilmesi uygundur.

Lif kaynağı olan kepekli tahılların tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Günlük olarak 3-4 porsiyon kadar sebze tüketimi yapılmaktadır. Taze olan ya da dondurulmuş olan ürünler tüketilebilir. Konserve ya da benzeri ürünlerin tüketimi sınırlıdır. İçeriklerinde sodyum miktarı fazla olanlar tercih edilmemelidir.

Bu diyeti yapanlar için de kahvaltı önemli bir öğün olarak belirtilmektedir. Diyet yapılmasa dahi öğünler arasında kahvaltı önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle en çok dikkat edilmesi gereken öğünlerin başında gelmektedir.

DASH diyeti kahvaltı menüsünde bir kase yulaf karışımı yer almaktadır. Bu karışımın içine tarçın, yarım yeşil ekşi elma ve bir adet tam ceviz içi konmalıdır. Bu öğün besleyici değeri yüksek bir öğündür. Midedeki açlığın bastırılmasını ve tok kalmanızı sağlayacaktır. Sonraki ara öğünle birleşerek öğle öğününe kadar açlık hissi oluşmayacaktır.

DASH diyeti nasıl yapılır? Dash diyeti Kaç Kilo Verdirir?
DASH diyeti Kaç Kilo Verdirir? Nasıl Yapılır?

DASH Diyetinin Özellikleri Nelerdir?

DASH diyeti özellikleri bakımından da önemli bir yerde bulunmaktadır. Vücuttaki birçok hastalığın şifasını da sağlamaktadır. Kilo verdirme özelliğinin yanı sıra hipertansiyon hastalarının da kan düzeyini dengelemektedir. Böylelikle bu hastalıktan mustarip olanlara da diyet anlamında umut ışığı olmaktadır.

DASH kelimesinin açılımından da hipertansiyon hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. “Dietary Approaches to Stop Hypertension” İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır. Dilimize çevrildiğinde de hipertansiyona sahip bireylerin yararlanması için diyet programı olarak geçmektedir.

DASH Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Diyetler genel olarak kilo fiziksel olarak iyi bir görünüme sahip olmak için yapılmaktadır. Bu diyetin de gündeme gelmesi ile birlikte birçok soruya da cevap aranmaktadır. Bu soruların başında da DASH diyeti kaç kilo verdirir sorusu gelmektedir.

İstenilen şekilde kilo verilebilmesi için diyetlerin süreklilik arz etmesi gerekmektedir. Bu diyet için de yaklaşık olarak 14 günlük bir devam gerekmektedir. Beslenme uzmanlarından tam not alan bu diyet sayesinde sağlıklı kilo verme sağlanmaktadır.

Bu diyeti yapmak isteyenlerin öncelikli hedefi hipertansiyon sorununu ortadan kaldırmalarına yardımcı olmaktadır. Kilo verme isteği de bu nedenle ikinci planda olmaktadır.

DASH diyeti nasıl yapılır? Dash diyeti Kaç Kilo Verdirir?
DASH diyeti Kaç Kilo Verdirir? Nasıl Yapılır?

Normal beslenme esnasında alınan kaloriden daha az kalori alınacağı için aynı zamanda kilo vermek de mümkün olacaktır. 2000 kalori alınan bu diyet sayesinde hem sağlıklı bir beslenme hem de kan basıncının dengelenmesi sağlanmaktadır.

Fiziksel aktivitenin de hayata geçirilmesi ile birlikte zinde bir yaşam tarzı benimsenmiş olacaktır. İlerleyen süreçlerde diyet olmaktan çıkıp yaşam tarzı haline gelmesi de sağlıklı yaşamın kapılarını aralayacaktır. Günümüzde hareketsiz yaşamın artık göstermesi nedeniyle bu tarz programlara ihtiyaç olmaktadır


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir