Teknoloji Hayatımızı Nasıl Etkiledi
Teknoloji Hayatımızı Nasıl Etkiledi

Teknoloji ve teknolojiye ilişkin ilk araçların üretildiği günden günümüze dek teknolojik araçların nimetlerinden imkanlar dahilinde dünya üzerindeki insanlar yararlanıyor ve yaşamlarının birçok alanına teknolojiyi entegre ediyor.

Teknolojinin yaşamımızı nasıl etkilediği sorusu da temelde olumlu ve olumsuz etkilerinin incelenebileceği iki yönlü bir soru.

 Teknolojinin Yaşamımıza Etkileri Nerede Başladı?

 Teknolojinin ortaya çıkmasını en geriye gidersek taş devrinden yani taşların yontulup avlanmada kullanılmaya başlandığı milyon yıl öncesinden başlatabiliriz.

Fakat günümüzdeki teknoloji kullanımına en yakın halinin şekillendiğine ise 18 ve 19. yüzyıllarda Sanayi Devrimi’nde görüyoruz.

Buharlı makinelerin kullanılmaya başlandığı bu dönemden başlayarak halkların sosyolojik, ekonomik ve tüm yaşantılarının değiştiği zamanlardan günümüze kadar geldik ve artık teknolojinin ana unsurları iş hayatı ve günlük yaşamımızın ayrılmaz birer parçası haline geldi.

 Bilgisayarlar ve internet teknolojilerinin dünyanın neredeyse tamamına yayılmasıyla neredeyse tüm mesleklerde teknolojiyi kullanmaya, özel yaşantılarımızın birçok alanına teknolojiyi almaya başladık. Hal böyle olunca teknolojinin olumlu ve olumsuz etkileriyle karşı karşıya kalıyoruz.

Teknolojinin Hayatımıza Olumlu Etkileri Nelerdir?

Teknoloji Hayatımızı Nasıl Etkiledi
Teknoloji Hayatımızı Nasıl Etkiledi

Teknolojinin olumlu etkileri çok kapsamlı bir konu olmakla birlikte en temelde teknoloji ve teknolojik araçların neredeyse tamamı yaşamımıza ciddi bir hız getirdi.

 İletişim ve haberleşmenin temel aygıtlarından telgraf, (günümüze en yakın olanı) ardından ise günümüzde cebimize sığan telefonları örnek verecek olursak, artık dünyanın öteki ucuna ulaşmak için ürettiğimiz numara takımlarını kullanabiliyoruz.

Bu hızın geçmiş çağlardaki karşılığı tamamıyla insan gücüyle haberleşmeyken günümüzde bunu yapmak herkese ulaşabilecek bir kolaylığa sahip.

 Yine teknolojinin bir başka en belirgin gelişim örneği ulaşım. Günlük ulaşımda at arabalarını görmeyeli asırlar geçti.

Artık bir yerden bir yere hem insanın ulaşımı hem de ticari ürünlerin ulaşımı çok daha modern ve yeni nesil teknoloji harikası ürünler (araba, uçak, tren, nakliye araçları) ile kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

 Yalnızca bu iki temel örnek bile yaşamımızı hızlandıran, bizi dünyayla buluşturan ve hayatımızın dinamiklerini kökünden değiştiren teknolojinin etkilerini açıkça yansıtabiliyor.

Teknolojinin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Teknoloji Hayatımızı Nasıl Etkiledi
Teknoloji Hayatımızı Nasıl Etkiledi

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştıran faydalarının yanında yaşamımızı daha da zor hale getiren ve getirebilecek birçok etkisi de mevcut.

 Bunları temel olarak değerlendirmek gerekirse, teknolojik araçların doğal kaynakları tüketmesi üzerinden gidebiliriz.

 Örneğin ulaşım araçları, günlük hayatta kullandığımız birçok cihaz önce yaşadığımız evrene ve beraberinde enerji ihtiyacı sebebiyle doğal kaynaklarımıza ciddi zararları olabiliyor.

Araçların elektrikli ve hibrit modelleri dışında fosil yakıtlarla çalışması doğadaki kaynakların kullanılıp zararlı egzoz gazlarının doğaya salınmasına neden olabiliyor.

 Üretim şeklimizi değiştiren fabrikalarda üretimle doğaya verilen hava kirliliği yine teknoloji ve üretim araçlarının çevreyi ve içerisinde bulunduğumuz dünyayı nasıl zararlı yönde etkileyebileceğinin güzel bir örneği.

 Hepsinden öte günlük hayatta kullandığımız neredeyse her birimizde olan teknolojik cihazların (bilgisayar, telefon vb.) fiziksel, psikolojik ve maddi zararlarla bizi karşı karşıya getirdiği aşikar.  Bütün bunlar en temel ve basit örnekler.

Daha sayılamayacak kadar çok teknolojik ürünlerin zararları ve yararları söz konusu. Teknolojinin tüm kolaylaştırıcı özelliklerinden yararlanırken olası tehlikelere karşı hem kendimizi hem de gelecek nesilleri korumak adına daha dikkatli olmak büyük bir önem taşıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir