Taşınabilir İnternet Nedir? Faydaları ve Zararları
Taşınabilir İnternet Nedir? Artı ve Eksi Yönleri

Son yıllarda çoğu insanın gözdesi, kurtarıcısı ve alternatifi olan taşınabilir internet, teknolojinin nimetlerinden istifade edilerek internet kullanıcılarına sunulan bir çeşit hizmettir.

Neredeyse bütün ülkelerde bu tarz internet sağlayıcıları kullanılmakta olup aynı zamanda kendi ülkemizde de oldukça revaçtadır.  

Bu içeriğimizde; Taşınabilir internet nedir? Artı ve eksi yönleri nelerdir? bunları açıklayacağız.

İşte detaylar…

Taşınabilir İnternet Nedir?

Taşınabilir İnternet Nedir? Faydaları ve Zararları
Taşınabilir İnternet Nedir? Artı ve Eksi Yönleri

Çok sık seyahat edenler, birden fazla eve sahip olanlar ve karavan tarzı bir yaşam süren kişilere özel olarak hazırlanmış olan bu hizmet çoğu insan için oldukça önem teşkil etmektedir.

Çünkü artık internet günümüzün bir parçası hatta en büyük parçasıdır. Aynı zamanda vazgeçilmezdir.

Günümüzde internetin olmadığı bir yaşam hayal dahi edilemez. Hal böyle olunca gelişen teknoloji öncülüğünde böyle bir hizmet oluşturulmuştur.

Pek çok operatör firması üyelerine kablosuz internete erişme imkanı sunmaktadır. İşte bu, tam olarak taşınabilir internettir.

Şöyle ki; kendinizi internete erişimin hiç olmadığı bir yerde olduğunuzu hayal edin. Fakat taşınabilir internet modemine sahip iseniz bu modemi prize takmanız yeterli olacaktır.

İnternet erişiminin olmadığı bir yerde olsanız bile artık çok rahat bir şekilde internete erişim sağlayabilirsiniz. Zaten taşınabilir internetin modemi çok küçük olduğundan hem sırıtmaz hem de sizlere yük olmaz.

Taşınabilir internetin birkaç faydasına değinmiş olduk. Lakin bu konuyu biraz daha detaylandırmakta fayda var.

Taşınabilir İnternetin Artıları Nelerdir?

Taşınabilir İnternet Nedir? Faydaları ve Zararları
Taşınabilir İnternet Nedir? Artı ve Eksi Yönleri

Taşınabilir internetin artılarını şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Sık sık seyahate çıkanlar için internete erişim daimidir. Yani seyahate çıkanların internetten uzak kalmaları gibi bir durum söz konusu olmaz,
  • Taşınabilir internet küçük boyutta olduğu için hiçbir şekilde yük yapmaz,
  • İnternete erişimin hiç olmadığı bir yerde bile internete ulaşma imkanı sağlar. Böylelikle olan bitenden haberdar olamama gibi bir sıkıntı da yaşanmaz,
  • Eski VINN modemlere kıyasla bu modemlere birden fazla cihaz bağlanmaktadır,
  • Upload hızları genellikle sabit internetten daha fazladır.

Peki, taşınabilir internetin eksileri nelerdir?

Taşınabilir İnternetin Eksileri Nelerdir?

Taşınabilir İnternet Nedir? Faydaları ve Zararları
Taşınabilir İnternet Nedir? Artı ve Eksi Yönleri

Taşınabilir internetin eksilerini şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Fiyatları sabit internete kıyasla epey pahalıdır.
  • Genellikle çekim kalitesinin yüksek olduğu bölgelerde verimli olmaktadır. Eğer zayıf sinyale sahip bir bölgeseyseniz internet erişiminde aşırı yavaşlıklar meydana gelmektedir.

Ayrıca bazı kimseler taşınabilir internet temin ederken birkaç sorun yaşamışlardır. Bunlar; modemin geç gelmesi ya da gelmemesi, bataryasının şarj olmaması ya da modemin arızalanması gibi sorunlardır.

Elbette ki bu durum firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir. Kimi firma iyi ve kaliteli bir hizmet sunabiliyorken kimi firma da bu kadar yeterli olamıyor ve müşterisini memnun edemeyebiliyor.

Kısacası taşınabilir internetin kanıtlanmış bir zararı bulunmamaktadır.

Son olarakta; Taşınabilir internet almadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorusunu da açıklığa kavuşturalım.

Taşınabilir İnternet Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Taşınabilir İnternet Nedir? Faydaları ve Zararları
Taşınabilir İnternet Nedir? Artı ve Eksi Yönleri

Normal internette olsun ya da taşınabilir internette olsun iki önemli ve dikkat edilmesi gereken husus vardır. Bunlar; internetin hızı ve şebekenin çekim kalitesidir.

Diğer dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır; taşınabilir interneti almadan önce mutlaka bir araştırma yapmalısınız. Yani taşınabilir interneti hangi operatör firmasından tercih edecekseniz o firmanın sağlamış olduğu bu hizmetin ne kadar yeterli ve verimli olduğunu bilmeniz gerekir.

Bunun için firmanın müşteri temsilcilerinden birine bağlanarak sağlıklı bilgiye ulaşabilirsiniz. Böylelikle aklınıza takılan soru işaretleri var ise bunlar da giderilmiş olur.

Çünkü bu tarz konularda mağduriyet yaşamamak adına en baştan tedbirli davranmalı ve net bir karara varılmalıdır. Yazının başında da dediğimiz gibi internet hayatımızın en büyük parçası haline gelmiş vaziyettedir.

Bir yazımızı daha bitiriyorken; Taşınabilir internet nedir? Artı ve Eksileri yönleri nelerdir? Sorularını yanıtlamış olduk.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir