Teknoloji Editörlüğü Nedir?
Teknoloji Editörlüğü Nedir ?

Günlük hayatımızın her aşamasında, çeşitli teknoloji ürünlerini kullanıyoruz. Teknoloji ürünlerinin insanlara doğru tanıtılması, içeriklerin gösterilmesi işlemleri, teknoloji editörleri tarafından yapılmaktadır.

Teknoloji editörlüğü nedir teknoloji ürünleri, yazılımları ve hizmetleri ile ilgili yazılı ya da görüntülü içerik hazırlayan ve sunum yapma işlemidir. Bu hizmetleri sunan kişilere de teknoloji editörü denilmektedir.

Teknoloji editörleri, yeni çıkan bir teknoloji ürününün tanıtımını yaparken, ürünlerin hangi özelliklere sahip olduğunu, nasıl kullanılacağını da anlatmaktadır. Teknolojiye ilgi duyan ve yakından ilgilenen herkes teknoloji editörü olabilecektir.

Teknoloji Editörünün Sahip Olması Gereken Özellikler

Editörler, tanıtım hizmeti verdiği için konuşma e ikna kabiliyeti yüksek olan kişilerdir. Tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek ve ilgi alanına giren ürünlerin özelliklerini, detaylarını öğrenmek gerekiyor.

Teknoloji editörünün sahip olması gereken özellikler şunlardır.

 • Çok iyi derecede Türkçe bilmeli,
 • En az 1 yabancı dili iyi derecede bilmeli,
 • Özel bir uzmanlık alanı belirlemeli,
 • Teknoloji yakından takip etmeli,

Teknolojiyi yakından takip edenler, yeni ürünlerle ilgili yapılan açıklamaların, düzgün bir dil ile yapılmasını istemektedir.

Teknoloji editörleri, birbiri ile ahenkli cümleler kurarak, ürün hakkında bilgilendirmeler yapmalıdır. Çok iyi Türkçe bilmek, kelimeleri doğru seçmek ve kullanmak, ürün tanıtımı açısından daha etkileyici olacaktır.

Teknolojinin dili İngilizce olduğu için editörlerin İngilizce dil bilgisinin de yüksek olması kolaylık sağlayacaktır.

Teknoloji Editörü Olmak

Teknolojiyi yakından takip edenler ve ilgi duyanlar, teknoloji editörü olarak, profesyonel iş yapabilirler. Teknoloji editörü olabilmek için ilgi duyulan alandaki teknoloji gelişmelerinin yakından takip edilmesi gerekiyor.

Teknoloji ürünü ile ilgili haberler ve bilgilerin çoğu yabancı dilde hazırlanmış metinler ile sunulmaktadır.

Editör olmak isteyenler, bu metinleri, Türkçeye çevirmeli ve kendi yorumları ile anlaşılır bir içerik oluşturabilmelidir. Teknoloji hızla geliştiği için editör olmak isteyenler, bu işlemleri hızlı yapmalıdır.

Geç kalındığında, yeni teknolojiler çıkacak ve üzerinde çalışılan ürüne olan ilgi azalmaya başlamış olacaktır.

Teknoloji ile ilgili içerik oluşturulurken, yazılı, görsel ve işitsel içerikler üretilebilmelidir. Geniş çaplı araştırmalar yapılmalı ve elde edilen bilgi, deneyim ve yorumlar kullanılarak kullanıcıların faydalanabileceği içerikler oluşturulmalıdır.

Teknoloji Editörlüğü Nedir?
Teknoloji Editörlüğü Nedir ?

Teknoloji Editöründe Aranan Nitelikler

Teknoloji editörü nedir diye tanımını yaptıktan sonra kimlerin editör olabileceği bilinmelidir.

İyi bir teknoloji editöründe aranan nitelikler şunlardır;

 • Teknolojiyi yakından takip etmek,
 • Belirli oranda bilgi birikimi olmak,
 • Araştırmacı ve meraklı kişiliğe sahip olmak,
 • Yaratıcı ve üretken olmak,
 • Etkili ve akıcı anlatım yeteneğine sahip olmak,
 • Türkçe dil kurallarına hakim olmak,
 • Okuduğunu anlayacak düzeyde İngilizce bilmek,

Bu niteliklere sahip olan kişiler, teknoloji editörlüğü yapabilmek için video ve fotoğraf düzenleme programlarını kullanabilmeli ve seo uyumlu içerikler üretebilmelidir. Ürün hakkında içerik oluşturulabilmesi için kurgu yapabilme yeteneğinin de olması gerekiyor.

Teknoloji Editörü Olmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Teknolojiye ilgi duyan ve bu konuda profesyonel hizmetler sunmak isteyenler, youtube kanalı veya teknoloji blog sayfası açmalıdır.

Açılmış olan teknoloji bloğunda, teknoloji ile ilgili çeşitli içerikler paylaşılmalıdır. Youtube ve blog sitesi üzerinden, deneyimler paylaşılabilecek ve yapılan işlerle ilgili referans olarak gösterilebilecektir.

Web siteleri, editörlük için en iyi seçeneklerden birisidir. Teknoloji editörlüğü yapanlar, çeşitli sitelerde freelance olarak yazılar yazabilir ve teknoloji yazarı olarak hizmet verebilirler.

Çeşitli sitelerde, teknoloji haberleri ile ilgili deneyimli teknoloji editörlerine ihtiyaç duyulduğu için bu alanda yazarlık yapılabilecektir.

Teknoloji editörleri, teknoloji haberleri ile ilgili yaptıkları paylaşımlarla, kullanıcılar tarafından sorulan sorulara yanıt vermeli ve teknoloji alanında tanınırlığını artırmaya çalışmalıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir