İçerik Analizi Nedir? İçerik Analizi Ne İşe Yarar?
İçerik Analizi Nedir? İçerik Analizi Ne İşe Yarar?

İçerik analizini size genel olarak açıklayacak olursak, İçerik analizi; gözlemden daha çok çözümlemeye odaklı olan yöntemi kullanmaktadır.

İçerik analizi yapan kişiler sosyal ortamlarda verilerin standartlarını veya karşılaştırılmaları gibi başka bir boyuta taşınmasını sağlayan bir yöntemdir.

Bunun ile birlikte de birçok özelliği beraberinde getirir. İçerik analizi birçok konuyu ele almaktadır. Ekonomik, genel veya psikolojik gibi ihtiyaç karşılayan özellikleri de içerisinde barındırmaktadır.

Sizlere bu yazımızda detaylarına inildiğindeki İçerik analizi nedir? sorusuna genel anlamda bilgiler sunarak sizlerin içerik analizinin ne olduğunu daha ayrıntılı bir şekilde anlamanızı sağlayacağız.

Öyleyse konuyu fazla uzatmadan başlayalım…

Detaylarıyla İçerik Analizi Nedir ?

İçerik Analizi Nedir? İçerik Analizi Ne İşe Yarar?
İçerik Analizi Nedir? İçerik Analizi Ne İşe Yarar?

İnsan davranışları hakkında birtakım araştırmalar yapıldığında sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri de içerik analizidir.

İçerik analizi kesinlikle gözlem yöntemi değil ortamı standartlarına uygun olarak inceleme yapan bir alandır. Yalnızca ortamdaki veriler ve davranışları çözüm odaklı olarak ele almakta ve detaylı inceleme yapmaktadır.

İçerik Analizi Nasıl Yapılır?

İçerik Analizi Nedir? İçerik Analizi Ne İşe Yarar?
İçerik Analizi Nedir? İçerik Analizi Ne İşe Yarar?

İçerik analizi yapmak isteyen kişi, elindeki tüm materyalleri ve konuları detaylı bir biçimde inceleyerek genel kapsamlı bir sonuç elde ederek içerik analizi yapmaktadır.

Bu inceleme işlemleri, çalışmanın ulaşabileceği kitle oranı, kullanıcıların davranışları ve satın alma eğilimleri gibi konuları kapsamaktadır.

Tüm verilerin nicel terimlerle maksimum derecede bir oran sağlanması da bu içerik analizlerinin özelliklerindendir.

Günümüzde de sıklıkla veri analizi yöntemleri kullanılmaktadır. Daha çok psikoloji – sosyoloji alanlarında olabilirken, bununla birlikte tarih, edebiyat veya siyasi alanlarda da kullanılmaktadır.

İçerik Analizi Ne İşe Yarar?

İçerik Analizi Nedir? İçerik Analizi Ne İşe Yarar?
İçerik Analizi Nedir? İçerik Analizi Ne İşe Yarar?

Çoğunlukla içerik ve sosyal medya editörlerinin kullanıyor olduğu içerik analizinin yöntemi, genel olarak birçok araştırmaları ele alarak çok sayıda faydalarının da olduğunu görmekteyiz.

İçerik analizlerinin faydalarını sıralayacak olursak;

  • Yapılan araştırmalarda sözel ve yazılı bir biçimde problem ve amaç doğrultusunda gidilmek ve konudan sapılmamalıdır.
  • Toplanan tüm verileri detaylı bir biçimde inceleyerek ve genelleştirilerek kavramlaştırır.
  • Araştırmaların sonucunda ortaya çıkan verilerin düzenlenmesi sağlanır.
  • Ortaya çıkan verilerin teması genel olarak toplanarak o konu hakkında detaylı bir sözlü ve yazılı bildiri ortaya çıkar.

Bu maddeler iş analizi yapmanın temel faydaları olarak söylenebilir. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu yöntem arasında sistem oturtulmuş vaziyettedir ve paydaları da hedeflere oldukça fayda sağlamaktadır.

Sizler de içerik analizi yöntemini kullanarak herhangi bir ve olay veya durum karşısında kendinizi ifade edebilir ve doğru veriler ortaya koyabilirsiniz.

İçerik Analizi Yöntemine Örnek Olarak

İçerik Analizi Nedir? İçerik Analizi Ne İşe Yarar?
İçerik Analizi Nedir? İçerik Analizi Ne İşe Yarar?

İçerik analizi nedir? diye merak edenler için, İçerik analizinin birçok faydasından bahsettik. Bu paydalar kapsamında hangi konuya yönelik içerik analizi yöntemi kullanılması hakkında sizlere örnek sunacağız.

Bu örnek kapsamında sizler de içerik analizi yöntemini detaylı bir biçimde kullanarak öğrenebilirsiniz.

İçerik analizi örneklerini şu şekilde açıklayabiliriz;

Herhangi bir elektronik cihaz içeriğinin analizini yapmak istersek;

  • Öncelikle cihaz sürümü hakkında detaylı bir inceleme yapmamız gereklidir. Elektronik cihazın akıllı mobil cihaz üzerinde hangi değerde olduğunu ve trafik bakımından da genel olarak hangisini daha yoğun bir şekilde kullanıldığı hakkında verirler saptanarak bilgi sahibi olmanız gerekir.
  • Daha sonra trafik kaynağına baktığımız verilerin elektronik cihazda hangi alanın kullanıldığını ölçen bir bilgiye sahip olmamız gereklidir. Yani en çok arama motorundan mı girilmiş yoksa doğrudan mı giriş yapılmış veya sosyal ağ aracılığı ile yönlendirilmiş olup olmadığını bilmemiz gereklidir.
  • Daha sonra yaş kısmına gelmiş olacağız. Yaş kısmında hangi aralıktaki yaşların mobil cihazı kullandığına dair bilgi sahibi olmamız gereklidir.

Bu maddeleri kullanarak sizler de bir elektronik cihazın içerik analizini yapmış olursunuz. İçerik analizi için detay oldukça önemlidir.

Bu yazımızda İçerik Analizi Nedir? İçerik Analizi Ne İşe Yarar? ve İçerik Analizi Nasıl Yapılır? gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir