Kameraman Nedir Nasıl Olunur
Kameraman Nedir Nasıl Olunur

Amerikalı ressam ve yapımcısı Andy Warhol, “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacaktır” demiş. Yıllar öncesinde yaptığı bu çıkarımından dolayı haklı mıymış?

Soruya net bir şekilde cevap verebilmek kısmen mümkün: sosyal medya ve akıllı telefonlar herkesi olmasa da birçok kişiyi ünlü yaptı.

Sosyal medya ve akıllı telefon ikilisinin hayatımıza birçok etkisi oldu. Herkesi 15 dakikalığına da olsa ünlü yaptığı kesin söylenemese de herkesi fotoğrafçı ve kameraman yaptığı gerçektir. Hayatımızın bir parçası haline gelmiştir, kameralar.

Akıllı telefonu olan herkes birer fotoğrafçı ve kameraman oldu. Sosyal medyanın sayesinde de çektiklerini paylaşan yapımcı.

Akıllı telefonlarla güzel fotoğraflar, kaliteli videolar çeksek de kameramanlık profesyonel şekilde yapılacak ve eğitim isteyen bir meslektir. Lafı fazla uzatmadan ‘ Kameraman nedir Nasıl olunur , sizler için araştırdık. Ve başlıyoruz.

Kamera ve Kameraman Nedir ?

kameraman nedir nasıl olunur
kameraman nedir nasıl olunur

Kamera, görüntüyü ışık yardımı ile kaydeden optik araca verilen addır. Kameralar, haber, film, dizi ve video sektöründe kullanılır.

Kameramanın tanımı için ise ilk Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne kulak verelim. “Alıcıyı doğrudan doğruya çalıştıran ve yöneten, alıcının hareketlerini gerçekleştiren görüntülerin filme alınmasını sağlayan çekimci, kamera.” İfadeleriyle tanımlanmaktadır.

Kameramanlık bilgi ve donanım gerektirmektedir. Sadece görüntüyü kaydetmek yeterli değildir. Çekim öncesi hazırlıkla, kamera ayarlarını yapmak da gerekiyor. Çekilen görüntüye yorum katmak da işin olmazsa olmazıdır.

Kameramanlar işi bazen bireysel bazen de ekiple birlikte yapmaktadır. Haber takibi yaparken tek başına çalışıyor, dizi ve film setinde, televizyon stüdyosundaysa yönetmenin isteğine göre hareket ediyor.

Kameramanlık mesleğiyle ilgili ufak da olsa bilgi sahibi olduk. Şimdi ise kameraman nasıl olunur kısmına bakalım.

Kameraman Nasıl Olunur?

Günümüzde kameraman olmak için ilk başta bu işin okulunu okumalıyız. Önceler de mektepli olmayan, bir kameramanın yanında başlayıp kendisini geliştiren ve kameramanlık yapan kişilerden bahsedilirdi. Fakat şimdilerde çok mümkün değil.

Kameraman olmanız için okunulacak programların başında fotoğrafçılık ve kameramanlık gelmektedir. Ön lisans programıdır. Ancak bölümden DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile diğer bölümlere geçebilirsiniz.

Güzel sanatlar ve iletişim fakültesindeki bazı bölümlerden de kameramanlık öğrenilebilir. Video ve fotoğraf; Görsel İletişim: Radyo, Televizyon ve Sinemayla, Sinema ve Televizyon örnek verilebilir.

Kameramanlık mesleğinde işi yerinde öğrenmek öğrencilikte önem kazanmaktadır. Televizyon kanalında, haber ajansında ya da sette çalışan kameramana ulaşmak ve onun çıraklığını yapmak, o işi uygulamalı öğrenmeniz anlamına gelmektedir.

Kameraman Nedir Nasıl Olunur
Kameraman Nedir Nasıl Olunur

Nasıl ulaşabilirsiniz?

Okul aracılığı ile ya da kendi kurduğunuz iş ağı ile ulaşabilirsiniz. Öğrenciyken uzun süre stajyer kameraman veya asistanı olmak hem işi daha iyi öğrenmenize yardımcı olur hem sektör tecrübesi kazandırır hem de iş ağı kurmanızı sağlar. Mezun olduğunuz zaman sizi arkadaşlarınızın bir adım da önüne geçirir.

Kameraman olmak isteyen kişilerin unutmaması gereken bir bilgi: kameramanlığın riskli meslek gruplarının arasında olmasıdır. Yaş ilerlediğinde ise omuzda kamera taşımak kolay olmayacaktır.

Omuzda kamera taşıyan kameramanların bel ve sırt ağrısı çekme ihtimalleri de yüksektir. Aynı şekilde tek göz ile kamera objektifinden bakmak da zamanla gözleri bozmaktadır.

Çatışma ortamında, savaş alanında görev yapan kameramanlar da vardır. Bu kameramanlar hayatları pahasına dünyayı bilgilendirmişlerdir. Hafızanızı yokladığınız zaman çatışma bölgesinde veya savaşta ölen basın mensupları ile ilgili haberleri görüp, okumuşuzdur.

Kameramanların Çalışma Alanları

Sınava girip, bölümü kazanıp, okulu tamamladık ve kameraman olduk. Peki nerede çalışacağız?

Kameramanlar: dizi, film, haber, reklam, belgesel, spor ve organizasyon çekimleri yaparlar. Çalışma alanları ise geniştir. Stüdyo ve aktüel kameramanlar olarak iki ana gruba ayırabiliriz. Her ikisinin de kendi içinde zorlukları vardır.

Haber kameramanı nedir?

kameraman nedir nasıl olunur
kameraman nedir nasıl olunur

Çekimlerini haber amaçlı yapanlara, haber kameramanı denir. Diğer kameramanlardan ayrılır. Bunun sebebi ise, çalışma şartlarının, ekipmanlarının ve çekim yerlerinin farklılık göstermesidir.

Genelde dışarıda çalışırlar. Güncel konuları ve olayları takip ederler; siyaset, magazin, spor karşılaşmaları ve yaşamın içinden olaylar çalışma konularıdır.

Haber kameramanlığında zor şartlarda çalışan savaş ve çatışma bölgesindeki kameramanlardır. Ailelerinden, ülkelerinden uzak yerlerde zor şartlar altında, ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalarak günler, haftalar, aylar geçirirler. Yani hayati tehlikeleri vardır.

Spor kameramanlığı ise haber kameramanlığının bir dalı kabul edilir. Kendi içinde farklılık gösterir. Maç öncesinde ve sonrasında röportajlar yapmak, antrenmanları takip etmek, sporcularla röportajlar yapmak haber kısmına girmektedir.

Bir de yayıncı kuruluşların verdiği maçtaki kameramanlar vardır. Spor salonundan ya da stadyumdan çekim yaparlar. Stüdyo kameramanlığıdır. Dışarıda sahada çalışma rejisi vardır. Ekrana düşen görüntülere yönetmen karar verir. Uzmanlık gerektiren kameramanlık alanıdır.

Stüdyo Kameramanı nedir?

kameraman nedir nasıl olunur
kameraman nedir nasıl olunur

Televizyon programları, filmler ve canlı yayınlar için özel kurulmuş platformlarda çalışan kameramanlardır. Stüdyo da kamera ve ışık açıları daha önceden hazırlanır. Çekim yapmak için her şey hazırdır.

Çekimde kullanılan kamera çeşitleri farklıdır. En gelişmiş kameralar tercih edilmektedir. Stüdyo kameramanlığı, ekip işidir. Yönetmen ve görüntü yönetmeni vardır.

Özellikle televizyon stüdyolarında kameramanın çekeceği açı bellidir. Ekrana verilecek görüntüleri ise yönetmen seçmektedir. İster haber kameramanı olsun ister stüdyo kameramanı mesai saatleriyle çalışmazlar. Genellikle çalışılan saatler esnektir. İş tempoları yüksektir.

Peki bu kadar çalışmaya ne kadar maaş alırlar?

Kameramanların aldıkları maaşlar sektörden sektöre değişir. Haber merkezlerinde ve televizyon kanallarında asgari ücretten daha yüksek maaş alırlar.

Sadece yol ve yemek ücretine stajyer çalıştırılan kameramanlar da vardır. Bunlar yeni mezunlardır. Sinema ve dizi sektöründeyse maaşlar dolgundur.

Kameraman Ne İş Yapar?

Kameramanların görev tanımı ve yaptıkları iş çalıştığı alana göre değişmektedir. Stüdyoda yaptığı işlerle haberde yaptığı işler farklıdır.

 • Haber takibi yapacaksa eğer öncesinde araştırmalar yapar.
 • Haber sırasında görüntü kaydı yapar.
 • Çekilen görüntüleri haber merkezine iletir.
 • Yönetmenle koordineli olarak çalışır.
 • Çekim yapmadan önce senaryo inceler ve çekim ile ilgili bilgi alır.
 • Kamerayı ve ekipmanları kurar.
 • .Kameranın ince ayarını ve beyaz ayarını yapar. Kameranın açılarını ayarlar.
 • Çekim yerindeki ışığa göre uygun filtreleri seçer.
 • Ses ve zaman ayarlaması yapar.
 • Çekim bittikten sonra görüntüleri kontrol eder.
 • Teknik sorunları çözer.

Öğrenmeye açık olan kameramanlar, iş hayatının ileri ki zamanlarında görüntü yönetmeni olabilirler.

Peki iyi kameraman nasıl olunur?

 • Çekim için gereken tekniklerini bilmek
 • Ekipmanları ve araç gereçleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak.
 • Ekip ile beraber çalışabilmek.
 • İleri düzeyde renk ve ışık bilgisine sahip olmak.
 • Araştırmacı ve çalışkan olmak.
 • Öğrenmeye açık olmak.
 • Planlı çalışmak.
 • Esnek çalışma saatlerine yatkın olmak,
 • Gözlemci ve dikkatli olmak,
 • Detaylara dikkat etmek.
 • Olaylara farklı açıdan bakmak.
 • Gelişime ve yeniliklere açık olmak.
 • Yaratıcı olmak.
 • Zamanını iyi kullanmak.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir