Film Kurgusu Nedir? Nasıl Yapılır?
Film Kurgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Film Kurgusu Nedir?

Görüntü ya da seslerin belli kurallara göre peş peşe dizilmesi kurgu olarak adlandırılır. Kurgu işlemine ihtiyaç duyanlar bunun için kurgucuların yardımına ihtiyaç duyarlar.

Kurgucular, klip, haber, belgesel ya da film kurgusu yapabilirler. Hepsinin mantıkları aynı olmasıyla birlikte, kurallarında bazı değişiklikler olabilir.

Film kurgusu yapılabilmesi için, ham görüntü ve sesler kullanılır. Bunun yanı sıra çekimin sorunsuz olarak yapılması kurguyu da kolaylaştırır.

Bunu yapabilmek de ancak profesyonel kişilerin elindedir. Bazı kurgular daha kısa sürelerde yapılabilirken bazıları için uzun süreli zamanlar gerekebilir.

Film Kurgusu Nedir? Nasıl Yapılır?
Film Kurgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Film Kurgusu Nasıl Yapılır?

Film kurgusu nedir? Sorusunun yanı sıra nasıl yapılır konusu da çok önemlidir. Çünkü kurgucular birbirinden farklı yöntem ya da programlarla film kurguları yapabilir. Dolayısıyla her kurgucunu yapmış olduğu film kurgusu kaliteli olmayabilir.

Film kurgusu yaptıracak olanlar mutlaka ama mutlaka işinin uzmanı olanlardan yardım almalıdır. Medya sektörü için önemli sözlerden bir tanesi “film masada çekilir” sözüdür.

Bunun sebebi ise, ne kadar kaliteli görüntüler çekilse de bütün olayın kurgucuda bitiyor olmasından kaynaklanır.

Eğer ki malzemeler doğru kullanılmazsa, ortaya kötü bir yemek çıkması kaçınılmaz olur. Kurgu filmin özü olup, bütün planların buna göre yapılması gerekir.

Film Kurgusu Nedir? Nasıl Yapılır?
Film Kurgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Film Kurgusu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Film kurgusu yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar ortaya çıkacak olan filmin nasıl bir kalitede olacağını da belirler.

Film kurgularında dikkat edilecek noktalar, şu şekilde sıralanabilir;

  • Kurgucu seçimine çok dikkat edilmelidir.
  • Edit işleminin yapılacağı programlara çok iyi karar vermek gerekir.
  • Planlamaların filmin öncesinde yapılması gerekir.
  • Genel çekim ve yakın çekim kullanımları ayarlanarak, izleyicinin daha kolay anlaması sağlanmalıdır.
  • Müzikler sahnenin orta yerinde kesilmemeli ve kopukluk oluşması sağlanmamalıdır.
  • Hayal gücüne göre hareket edilebilir.

Bu noktalara dikkat edildiği takdirde ortaya çok başarılı filmler çıkabilir. Kurgularda genellikle en önemli paylar yönetmen ve kurgucudadır.

Çünkü yönetmen hayal eden, kurgucu ise o hayali gerçekleştiren kişidir. Bazı kurgucular, yönetmenlerin ilham kaynağı olarak filmin daha farklı bir boyuta ulaşmasına neden olabilir.

Film Kurgusu Nedir? Nasıl Yapılır?
Film Kurgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Film Kurgusu İçin Program Seçimi

Filmler için en önemli aşamalardan bir tanesi kurgu programlarına karar verilmesidir. Kurgu programının kalitesi, filme de yansır ve film kurgudan nasibini çok iyi alır.

Dolayısıyla yanlış seçim yapılmamalı, fakat ezbere de hareket edilmemelidir.

Kullanılacak programla neler yapılacağı incelenmeli, buna göre planlama yaparak hareket edilmelidir. Kullanılan kurgu programlarıyla ortaya çıkan yapıtlar incelenebilir.

Bu da ortaya çıkabilecek olanlar hakkında bir ön bilgi edinilmesini sağlar.

Film kurgusu nedir? Sorusunu muhatap olanlar, kullanacakları programlarla filmin anlatacaklarını en iyi şekilde aktarabilirler. Yanlış seçim yapmamak için ürünün demoları incelenebilir.

Ayrıca programı kullanan kişilerden de deneyim paylaşımı istenebilir. Bu sayede film kurgusu programına karar verme süreci hızlandırılabilir.

Film Kurgusu Nedir? Nasıl Yapılır?
Film Kurgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Film Kurgusu İçin Gerekli Programlar Nelerdir?

Film kurgularının en önemli noktalarından bir tanesi de, kullanılacak olan programa karar verilmesidir. Program seçiminin iyi olarak yapılması, ortaya çıkacak olan filmi de etkiler.

Klip, haber, belgesel ya da film gibi yapımların ortaya çıkmasında sıklıkla kullanılan kurgu programlarından bazıları şunlardır;

.. gibi programlar kurgu programı olarak kullanılır. Ortaya çıkan çoğu güzel yapımın içerisinde bu programlardan yardım alınmıştır.

Tıpkı film çekiminin kalitesi gibi, program kalitesi de kurgucu için çok önemlidir.

Ne kadar iyi olursa olsun, kurgucu gerekli donanıma sahip değilse, yapabilecekleri sınırlı kalabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir