İOS 14 Özellikleri
İOS 14 Özellikleri

İOS 14, 22 Haziran 2020 tarihinde Apple kapsamında WWDC 2020 etkinliğinde tanıtılmış olan, iPhone ve iPod Touch isimli ürünler için geliştirilmiş olan iOS isimli mobil işletim sisteminin on dördüncü olan sürümüdür.

Bu sürüm ise 16 Eylül 2020’de İOS kullanıcıları için dağıtıma başlanmıştır. Son sürümü ise 14.4.2 konumuna gelmiştir.

Yaklaşık olarak günümüzden 7 ay önce kullanıcıya sunulmuştur. Programlama dili ise Swift’tir. İOS 14’ü ise Apple’ın her cihazı almamıştır. Apple bu sürümü belirli cihazlarda kullanıma sunmuştur.

İOS 14 güncellemesini alacak cihazlar şunlardır;

  1. iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max.
  2. iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X.
  3. iPhone 8, iPhone 8 Plus.
  4. iPhone 7, iPhone 7 Plus.
  5. iPhone 6S, iPhone 6S Plus.
  6. iPhone SE (1. Nesil), iPhone SE (2. Nesil).
  7. iPod Touch 7.Nesil ürünleri İOS 14’ü kullanacak ve alacak olan cihazlardır.

İOS 14 Özellikleri

İOS 14’ün özellikleri başlığı adı altında temel özellik ve iyileştirmeleri bulunuyor. Hemen hemen her uygulama, Apple telefonlarında olan her detayına kadar İOS 14 özellikleri farklılık yaratmıştır.

Apple’ın Araç Takımlarında Olan İOS 14 Özellikleri

Yeniden tasarlanmış olan araç takımları, telefonda olan her uygulama için bulunan araç takımları ve bunun yanı soran bulunan ana ekranda bulunmakta olan araç takımları.

Farklı boyutlara sahip olan araç takımları, araç takımı galerisi, araç takımı için oluşan yığınlar, akıllı gruplama, Siri önerileri için oluşmuş olan araç takımı ve son olarak geliştirici API’ı İOS 14 sayesinde hayat geçmiş özelliklerdir.

Telefonu günlük hayatta kullanırken oldukça fazla kolaylık ve oldukça fazla fayda sağlayacak olan belirli başlı özelliklerdir. Telefonun hem işlemci ve işleticisi için hem de bunun yanı sıra bireyin telefonu kullanabilmesi için olumlu özelliklerdir.

İOS 14 Özellikleri
İOS 14 Özellikleri

Apple’ın Uygulama Arşivinde Olan İOS 14 Özellikleri

Ana ekranda bulunan uygulama arşivi, otomatik kategorizasyon, telefonun en soluna doğru kaydırıldığı zaman ortaya çıkan öneriler bölümü, arama, ana ekran sayfalarını gizleme ve son eklenenler olmak üzere uygulama arşivi ile ilgili İOS 14’ün özellikleri vardır.

Bu İOS 14 özellikleri de yine kişinin telefon kullanmasında kolaylık, fayda sağlayıp bunun yanı sıra da telefon için oldukça sağlıklı bir özeliktir.

Apple’ın Arama için İOS 14 Özellikleri

En İyi Eşleşen sonuçlar özelliği bu konunun en başında yer almak üzere, yazıldıkça gösterilmiş veya gösterilmekte olan arama önerileri, hızlı başlatıcı, uygulama içi arama ve internette arama özellikleri de bu sürümün arama konusunda gelişmiş ve geliştirilmiş olan özelliklerdir.

Telefon aramalarında kullanıcı sahibine büyük fayda veya kolaylık sağlayacak olan bir özelliktir.

Apple’ın Mesajlar için İOS 14 Özellikleri

Mesajlar ile ilgili olan özelliklerde ise en başta iğnelenmiş sohbetler özelliği yine en başta olmak üzere, bu iğnelenmiş olan sohbetleri 1 minimum olmak üzere maximum seviye olan 9’a kadar çıkartılması mümkün olan bir özelliktir.

Direkt cevaplar, bahsetmeler ve grup fotoğrafı belirlemek de bu özelliklerin birer parçası konumundadır.

İOS 14 Özellikleri
İOS 14 Özelliği

Apple’ın Memoji için İOS 14 Özellikleri

Bu özellikte ise kullanıcıların çokça tercih ettiği emojinin bir diğer farklısı olan memojinin İOS 14 özelliği ile birçok farklı stili ortaya çıkmıştır.

Yeni saç stillerinden, gülümseme, ağlama, şaşırma, sinirlenme gibi oldukça fazla olan yüz ifadeleri ve simgeleri, memojiler için kullanıma sunulmuş olan birçok aksesuar da bu özelliğin birer parçası durumundadır.

Apple’ın Siri için İOS 14 Özellikleri

Siri için ise diğer dillere çeviri, daha fazla dilde seslendirme yapabilmesi, kompakt arayüzü gibi özellikler de İOS 14 özellikleri arasında yer almış olan ve bu özelliklerin de Siri’ye olan faydalarındandır.

Siri kullanan Apple kullanıcıları için oldukça faydalı özelliklerdir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir