İnstagram Mavi Tik Alma? İnstagramda Mavi Tik Nasıl Alınır?
İnstagram Mavi Tik Alma? İnstagramda Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olma özelliği taşır. Bu durum sebebi ile hem ünlü ya da tanınmış kişiler hem de işletmeler için Instagram’da bulunmak oldukça önemlidir.

Ancak Instagram’da adınıza ya da işletmeniz adına açılmış birçok hesap bulunabilir. Bunların arasından diğer kullanıcıların gerçek hesabı hangisi olduğunu tespit etmek oldukça zor bir durum alacaktır.

Bu sebep ile işletmeler ya da tanınmış kişiler tarafından mavi tik alıp doğrulanmış profil olma çabası içerisine girmektedir.

Bu içeriğimizde: İnstagram mavi tik alma nasıl yapılır?, nelere dikkat edilmeli? tüm bunları detaylarıyla anlatacağız.

Instagram’da Mavi Tik Nedir?

İnstagram Mavi Tik Alma? İnstagramda Mavi Tik Nasıl Alınır?
İnstagram Mavi Tik Alma? İnstagramda Mavi Tik Nasıl Alınır?

Mavi tik, instagram tarafından verilen profilin gerçek sahibine ait olduğunu ve güvenilir olduğunu ifade etmek için kullanılan bir doğrulama rozetidir. Diğer sosyal medya uygulamaları olan Facebook ve Twitter’da da bulunan mavi tik özelliğini genellikle sporcular, siyasiler, sanatçılar, oyuncular, müzisyenler ve markalar tercih etmektedir.

Bunun temel sebebi ise adlarına birçok farklı sahte hesap açılmasıdır.

Kullanıcılarını ve takipçilerini mağdur etmek istemeyen hemen hemen her tanınmış kişi ya da işletme doğrulanmış profil işareti olan mavi tik’i alarak bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Instagram Mavi Tik Alma Nasıl Yapılır?

İnstagram Mavi Tik Alma? İnstagramda Mavi Tik Nasıl Alınır?
İnstagram Mavi Tik Alma? İnstagramda Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram’da mavi tik için başvuruda bulunmak oldukça kolay bir işlemdir. Oldukça zahmetsiz olan bu başvurunun zor kısmı ise; Instagram tarafından başvurunuzun onaylanma sürecidir.

İnstagram hesabınıza mavi tik almak için yapmanız gerekenler sırası ile;

 • Instagram uygulamasını telefondan açıp mavi tik almak istediğiniz hesaba giriş yapın.
 • Ardından profilinize geçip alt kısımda yer alan “Ayarlar” bölümüne giriş yapmak.
  • Bu bölümde birçok farklı ayar göreceksiniz ancak bizim için gerekli olan bölüm “Hesap” butonudur.
 • Ardından ise “Doğrulama İste” butonuna tıklamanız ile birlikte karşınıza doldurması oldukça basit bir form çıkacaktır.

Bu formu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Mavi Tik Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnstagram Mavi Tik Alma? İnstagramda Mavi Tik Nasıl Alınır?
İnstagram Mavi Tik Alma? İnstagramda Mavi Tik Nasıl Alınır?

Mavi tik başvurusu yapılırken şunlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz:

 1. Mavi tik başvuru formunu doldurma esnasında mutlaka doğru bilgiler vermeniz ve yükleme yapacağınız kimlik ya da işletme belgesi fotoğrafının net okunur bir biçimde olması gerekmektedir.
  • Bu koşullar karşılanmadığı durumda başvuru direk olarak reddedilmektedir.
 2. Bir diğer önemli husus ise yine başvuru formunda bulunan Kategori’nin doğru seçilmesidir.
  • Bir sporcunun sanatçıyı seçmesi başvuru sürecini oldukça uzatacaktır.
 3. Resmi olarak Instagram bu durumu onaylamasa da internet üzerinde ki bilinirliğiniz bu başvuruda oldukça önemlidir.
  • Adınıza açılmış bir Wikipedia sayfası, çeşitli haber sitelerinde adınızı geçiren yazılar, haberler yada bunların dışında Google kişi kartı gibi hakkınızda net bilgiler veren otoriter sitelerin olması başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini arttıracaktır.
 4. Mavi tik başvuru sürecinin atlanan en önemli konusu ise profilinizin herkese açık olmasıdır.
  • Başvuruların %90’ı bu sebepten doğrudan kabul edilmemektedir. Hesabınızı gizli kullanıyor olsanız bile hesabınızı herkese açık hale getirmeli ve başvuruyu bu şekilde yapmalısınız.
 5. Instagram hesabınızın biyografi bölümünün eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmuş olması da profilinizin mavi tik rozeti ile ödüllendirilmesi açısından oldukça önemli bir konudur.
 6. Ne kadar tanınmış bir kişi olursanız olun Instagram düşük takipçili ve etkileşimi olmayan hesaplara doğrulama rozeti olan mavi tik’i vermemektedir.
  • Bu sebep ile Instagram’ınızı aktif olarak kullanmalı takipçi sayınızı arttırmalı ve sürekli takipçilerinizin beğeneceği yorum yapacağı içerikler üretmelisiniz.

Instagram’da Mavi Tik Önemi Nedir?

Instagram Mavi Tik Alma Instagramda Mavi Tik Nasil Alinir 1
İnstagram Mavi Tik Alma? İnstagramda Mavi Tik Nasıl Alınır?

Öncelikle mavi tikli bir hesap diğer hesaplardan daha fazla saygınlık görecek ve kitlenizin büyüme hızını oldukça arttıracaktır. Daha güvenilir bir hesap izlenimi vermesi takipçi sayınızı oldukça hızlı büyütecektir.

Bunların dışında kişinin telif haklarını güvence altına alması konusunda da Instagram mavi tik oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Özetle Instagram Mavi Tik hesabınızın doğrulandığını bu hesabın gerçek bir kişi ya da markaya ait olduğunun Instagram tarafından onaylandığını ve doğrulandığını temsil eder.

Mavi tik almak hesap güvenilirliğinizi arttıracağı gibi sizi arayan kişilerinde sizi daha kolay bulmasını sağlayacaktır. Tüm bunların dışında Instagram Mavi Tik’in hesabın arama sonuçlarda daha üst sıralarda çıkmasına da faydası bulunmaktadır.

Birçok başvurunun olumsuz sonuçlandığı bu doğrulama yöntemi konusunda alanında uzman birçok farklı kişi ücret yardımı ile destek sağlamakta, Instagram’ın gereklilikleri konusunda hesabınızı optimize etmektedir.

Ancak bu tarz şirketler hiçbir zaman garanti veremez. Zira son söz her zaman Instagram’a aittir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir