Psikolojinizi Güçlü Tutmak İçin Neler Yapabilirsiniz?
Psikoloji Güçlendirme Teknikleri

Beden sağlığı kadar önemli olan bir diğer konu da ruh sağlığı olarak bilinir. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan korona virüs gibi olumsuz olaylar karşısında sağlığımızı korumak açısından psikolojimizi güçlü tutmamız oldukça önemlidir.

Bunun dışında hayat standartlarımızı yükseltmek, mutlu ve başarılı bir birey olmak açısından da güçlü bir psikolojiye sahip olmak gereklidir. Lafı uzatmadan, Psikoloji Güçlendirme Teknikleri konumuza geçiyoruz. Öncelikle başımıza gelen kötü durumlar ile baş ederek psikolojimizi güçlü tutmak bizim elimizde olan bir şeydir ve bunun için yapılacak belli başlı birtakım davranışlar mevcuttur.

Bu davranışları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kendimize güvenmek
  • Değişimden korkmamak
  • Uyku düzenini yerine oturtmak
  • Affetmek ve olumlu düşünmek
  • Belirli bir amaç ya da hedef belirlemek
  • Kendine zaman ayırmak

Bu ve benzeri durumlar güçlü bir psikolojiyi oluşturmak için yapılacaklar olarak değerlendirilebilir. Böylelikle fiziksel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlığımızı da korumuş oluruz.

Kendine Güven

Güçlü bir psikolojiye sahip olmanın ilk adımı olarak kendimize güvenmeye başlayabiliriz. Özgüvenli olmak pek çok sorunun üstesinden tek başınıza gelmenize yardımcı olacaktır. Yapabileceklerinizin farkında olarak kendinize güvenmeniz psikolojiniz üzerinde oldukça olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Bunun dışında hepimizin sürekli yaptığı yanlış da hayır diyememek olarak bilinir. Bizden her istenene evet demek zorunda değiliz, istemediğimiz durumlarda hayır diyebilmek de psikoloji güçlendirme için yapılacak şeylerden biri olarak karşımıza çıkar.

Değişimden Korkmayın

Hayatımızın sürekli olarak aynı kalmasını beklemek yanlış olacaktır. Her zaman için değişimler ile karşılaşırız ve bu değişimlerden korkmayarak alışmaya çalışmak psikolojimizi güçlü tutacak bir davranış olacaktır.

Risk almak, değişimlere ayak uydurmak, krizleri fırsata çevirmek gibi durumlar hem işlerimizde başarıya ulaşmamız için hem de özgüvenimizi kazanarak psikolojimizi güçlendirme açısından oldukça önemlidir.

Uyku Düzenini Belirlemek

Psikolojiyi etkileyen temel etmenlerden biri de uyku düzeni olarak karşımıza çıkacaktır. Bozuk bir uyku düzeni psikolojimiz açısından olumsuz sonuçlar ortaya çıkarır. Gün içerisinde yaşadığımız zorluklardan gerek fiziksel gerekse ruhsal anlamda arınmak amacıyla uyku en iyi yöntemlerden biri olarak bilinir.

Uyku düzenimizi tam oturtmadığımızda ise uykumuzu tam olarak alamamış ve tam anlamıyla dinlenememiş olacağımızdan sinirli ve huysuz olmak kaçınılmaz olacaktır. Bunun aksine ise güzel bir uyku düzeni ile psikolojimizi düzelterek yeni bir güne başlamak çok daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Affetmek ve Olumlu Düşünmek

Psikolojimizi güçlü tutmak adına yapacağımız bir diğer önemli şey ise affetmek olacaktır. Geçmişe takılıp kalmak sadece kendimizi üzmemize sebebiyet verir. Bu durumda geçmişte yaşadığımız olaylardan ya da hatalardan ders çıkarıp affetmeyi bilmek psikoloji güçlendirme açısından oldukça olumlu olacaktır.

Bunun dışında olaylar karşısında olumsuz düşünmek de yine aynı şekilde yanlış bir durum olarak bilinir. Bunun yerine olumlu durumları da görmek ya da olumsuzluklar karşısında çözümler aramak çok daha doğru bir yol olacaktır.

Psikolojinizi Güçlü Tutmak İçin Neler Yapabilirsiniz?
Psikoloji Güçlendirme Teknikleri

Belirli Bir Amaç Ya Da Hedef Belirlemek

Hayatta bir amacınızın ya da hedefinizin olmaması psikolojiniz açısından olumsuz bir durum olacağından güçlü bir psikolojiye sahip olmak açısından bir hedef ve amaç belirlemeniz gerekir.

Bu hedef ve amacınız için harekete geçmek ve uğraşmak bunlar ile ilgili planlar kurmak, çaba harcamak hayatta bir yer edinmemize yardımcı olacaktır. Böylelikle de güçlü bir psikoloji sahip olmuş olursunuz.

Kendinize Zaman Ayırmak

Günlük hayatın stresinden ve yoğun temposundan bir süre uzaklaşmak psikolojinizi iyileştirecek etmenlerden biri olarak karşımıza çıkar. Günde bir kaç saat bile olsa yalnız kalmak ve kendinize zaman ayırmak sizin için oldukça faydalı olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir