Kötü Haber Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulunur?
Kötü Haber Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Kötü haber bağımlılığı sosyal ağların yaygınlaşması ile birlikte ortaya çıkan psikolojik bir durumdur. Özellikle hassas karaktere sahip insanlarda bu durum oldukça fazladır.

Hatta bu konuda pek çok psikolog ve terapist insanları uyarıyor. Peki; Kötü haber bağımlılığı nedir?

Kötü Haber Bağımlılığı Nedir?

Kötü haber bağımlılığı: Sürekli üzücü, depresif, şiddet içerikli ve olumsuz haber okuma eğilimi ve takıntısı demektir. Sosyal medyada bu tarz haberler çok yaygın olduğundan ötürü kişi zamanla kendinde böyle bir takıntı geliştiriyor.

Kişi yada kişiler; gün içerisinde devamlı bir şekilde kötü ve olumsuz haberleri incelemekte, bunun üzerine kafa yormaktadır. Hal böyle olunca da anksiyete gibi birçok hastalık baş göstermeye başlamaktadır.

Kötü Haber Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulunur?
Kötü Haber Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Kötü Haber Bağımlılığı Nasıl Ortaya Çıkar?

McLuhan’ın da yıllar evvel söylediği gibi dünya artık küresel bir köy haline dönüştü. Bütün insanlar sosyal medya sayesinde her an her şeyden haberdar olabiliyor.

Kötü haber bağımlılığına sahip olan kişiler çok rahat bir şekilde sosyal medyaya ve internete erişebildiğinden bağımlılıkları daha da artıyor. Yani kötü haber bağımlılığı bu tarz haberlere sürekli maruz kalmak ile başlar.

Başlangıcı sinsi bir şekildedir ve ilerleyen zamanlarda artış gösterir. Böylelikle zihinde ve bilinçaltında olumsuz görseller, yazılar ve duygular birikir.

Hatta şöyle ki; bu bağımlılığa sahip kişinin sosyal medya hesabına kötü bir haber düşmese bile arama motorundan basit bir biçimde bu tarz can sıkıcı haberlere erişebilir.

Sosyal medyada aradıklarımız ve benzerleri filtrelenerek daha fazla bizlere sunuluyor. Yani kötü haber bağımlılığı olan kişi sürekli kötü haber aradığından karşısına da hep kötü haberler çıkıyor.

Kötü haber bağımlılığı üzerinde durulması gereken çok ciddi bir konudur. Eğer bu bağımlılıktan kurtulmak için bir şey yapılmaz ise insana zarar veren psikolojik durumlar ortaya çıkar.

Kötü Haber Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulunur?
Kötü Haber Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Kötü Haber Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Kötü haber bağımlılığından kurtulmak için öncelikle bu bağımlılığa sahip kişinin çok çaba sarf etmesi gerekir. Çünkü kişiyi kurtaracak olan kendi istek ve azmidir. İstek ve azim olmadan harekete geçmek mümkün değildir.

Ayrıca kötü haber bağımlılığından kurtulmak için şu yollara başvurulabilir;

Sabahları Kendinize Vakit Ayırın

Sabah uyandığında hemen hemen her insan ilk iş olarak eline telefonu alıyor ve sosyal medyada takılıyor. Tabii sosyal medyada da kol gezen kötü haberler direkt olarak karşımıza çıkıyor.

Bu tür haberlere maruz kalmamak adına sabahları ilk iş, gündem değerlendirmesi yapmak olmamalı. Aslında gündem değerlendirmesi yapmak çok mantıklı bir hareket.

Fakat kötü haberlerin içinde kaybolma ihtimalimiz çok yüksek olduğundan güne olumsuz duygular ile başlamak zorunda kalabiliriz.

Kötü ve olumsuz haberler ile güne başlamak yerine yoga ve meditasyon yapabilirsiniz. Bu sayede stres seviyeniz azalacaktır ve güne daha pozitif bir şekilde başlamış olacaksınızdır.

Kötü Haber Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulunur?
Kötü Haber Bağımlılığı Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Zamanınızı Daha Olumlu Aktivitelere Ayırın

Kötü haber bağımlılığınızın yerine size iyi hissettirecek, karmaşalarda boğulmanıza izin vermeyecek ve hayata daha pozitif bakmanızı sağlayacak hobi veya hobiler edinebilirsiniz.

İlla ki bir şeylere yeteneğiniz ve ilginiz vardır. Bu yetenek ve ilgilerinizi keşfetme sürecine girebilir ve kötü haber bağımlılığından kendinizi kurtarabilirsiniz.

Telefon Kullanımınızı Sınırlayın

Şayet gün içerisinde telefon ile çok fazla vakit geçiriyorsanız bu vakti azaltmayı deneyebilirsiniz. Günde sadece 1 saatinizi telefona ayırmalısınız.

Böylelikle kötü haberlere daha az maruz kalmış olursunuz.

Kötü Haber Bağımlılığı Ne Kadar Sürer?

Kötü haber bağımlılığının ne kadar sürdüğü kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu konuda açıklanmış herhangi bir veri yoktur.

Fakat şu bir gerçek ki dünya üzerinde kötü haber bağımlılığı azımsanamayacak kadar fazla.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir