Google Play Müzik Kullanılmıyor Ne Demek?
Google Play Müzik Kullanılmıyor Ne Demek?

Google Play Müzik kullanıcıları, son zamanlarda sisteme girme sorunu ve erişim hatası ile karşılaştı. Bu durum Google Play Müzik gerçekten kapatıldı mı sorusunu gündeme getirdi.

Peki, Google Play Müzik kullanıcılarının karşılaştığı hata Google play müzik kullanılmıyor ne demek? Alt başlıklar aracılığı ile ayrıntılar öğrenilebilir.

Google Play Müzik Kapandı Mı?

Google Play üzerinden yayınlanan resmi bir açıklamaya göre, Google Play Müzik bir daha açılmamak üzere kapatıldı. Bu durum Google Play Müzik üzerinden satın alınanların ne olacağı sorusunu akıllara getirdi.

Google Play Müzik Kullanılmıyor Ne Demek? sorusuna cevaben; Google Play’in yaptığı açıklamada, kullanıcılar Youtube Music uygulamasına yönlendirildi. Google Play Müzik ile satın alınan tüm dosyaların, Google Paket Servisi kullanılarak, Youtube Müzik uygulamasına aktarılabileceği belirtildi.

2021 yılının sonunda Google Play Müzik erişiminin tamamen kapatılacağı duyuruldu. Bu sebeple, kullanıcıların verilerini bir an önce Youtube Müzik uygulamasına aktarmaları tavsiye edildi. Yılsonuna kadar aktarımı yapılmayan verilerin, tamamen kaybolabileceğinin altı çizildi.

Google Play Müzik Neden Kapatıldı

Google Play Müzik uygulamasının kapatılma kararındaki kesin etken kimse tarafından net olarak bilinmiyor. Uygulamanın kapatılmasının, Youtube Müzik uygulamasının Google Play Müzik uygulamasına göre daha az tercih edilmesi olduğu düşünülüyor.

Google Play Müzik kapatılarak, tüm kullanıcıların Youtube Müzik uygulamasına geçmesi tavsiye ediliyor. Bundaki amacın, tüm kullanıcıları Youtube Müzik’e geçirmek ve herkesi Youtube Müzik Premium satın almaya teşvik ederek, finansal bir gelir elde etmek olduğu düşünülüyor.

Zira Youtube Müzik kullanan standart kullanıcılar, sürekli maruz kaldıkları reklamlardan oldukça rahatsız bir yaklaşım sergiliyor. Sürekli reklama maruz kalmak istemeyen ve kesintisiz müzik dinlemeye devam etmek isteyen kullanıcılar, Youtube Müzik Premium satın almak zorunda kalıyor.

Google Paket Servisi İle Ne Yapılabilir?

Google Paket Servisi ile Google Play Müzik sisteminde bulunan veriler indirilebilir ve muhafaza edilebilir.

Google Paket Servisi ile yapılabilecek işlemler şöyledir;

  • Google Play Müzik ile daha önceden yüklenmiş satın alınmış müzikler indirilebilir,
  • Google Play Müzik istek listesi ve yorum geçmişi indirilebilir,
  • Google Play Müzik kitaplığında yer alan parçalar, çalma listeleri ve radyo istasyonlarının listesine erişim sağlanabilir,

Yıl sonuna kadar kısıtlı erişime açık olan Google Play Müzik uygulamasında, müzik öneri geçmişi ve müzik kitaplığı silme işlemleri yapılabilir.

Google Play Müzik Kullanılmıyor Ne Demek?
Google Play Müzik Kullanılmıyor Ne Demek?

Youtube Müzik Nedir?

Youtube Müzik, aranılan içerikleri kolay bir şekilde bulunabileceği ve yeni müziklerin keşfedilerek kayıt edilebileceği bir uygulamadır. Uygulamayı kullanan kişiler, dinlemeyi en çok sevdiği sanatçıların orijinal müzik listelerine uygulama üzerinden ulaşım sağlayabilir.

Youtube Müzik uygulaması ile albüm, single, cover ve canlı performans aramaları yapılabilir. Bunun yanı sıra Youtube Müzik ile adı bilinmeyen ama sözleri veya melodisi bilinen şarkılar, uygulama üzerinden sözler yazılarak veya tarif edilerek hızlıca bulunabilir.

Youtube Müzik uygulaması, kullanıcılara en çok dinlenilen türleri baz alarak müzik önerileri de sunar. Ek olarak, Youtube Müzik kullanıcıları popüler içeriklere, Hotlist özelliği ile ulaşabilir.

Youtube Müzik Premium

Günümüzde her uygulamada olduğu gibi, Youtube Müzik uygulamasında da standart ve premium kullanıcı ayrımı bulunur. Belirli bir ücret karşılığında premium üyelik satın alan kullanıcılar, reklamsız ve sınırsız bir trafik ile müzik dinleyebilir.

Standart kullanıcılar, ekran kilitleme veya başka bir uygulamaya giriş yaptığında müzik kesilirken, Youtube Müzik Premium geçişi yapan kullanıcılar, kesintisiz bir şekilde müzik dinlemeye devam edebilir.

Youtube Müzik Premium satın alarak kullanıcılar, sevdikleri şarkıları indirebilir ve telefonunda depolayabilir. İndirilen şarkılar, internet erişimi olmayan alanlarda dahi, çevrimdışı olarak dinlenilebilir.

Youtube müzik ücretlendirmesi hakkında daha detaylı bilgi için : Youtube Müzik Ücretli Mi? Ücretsiz Mi? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir