Whatsapp'ta Kalitesi Bozulmadan Görüntü Gönderme
Whatsapp Kalite Bozmadan Görüntü Gönderme

Dünyanın en popüler uygulamalarından biri olan whatsapp kullanıcılarına pek çok farklı özellik sunuyor. Whatsapp uygulaması üzerinden birebir sohbet edilebiliyorken grup sohbetleri de kolaylıkla yapılabiliyor.

Whatsapp uygulamasının en önemli özelliklerinden bir tanesi de fotoğraf gönderimidir. Kullanıcılar birbirlerine fotoğraflar gönderebiliyor ve alabiliyorlar. Ancak; fotoğraf gönderimlerinde fotoğraflar tam kalite ile gönderilemiyorlar.

Bazı sebeplerden dolayı fotoğraf kaliteleri bozuluyor. Yani fotoğrafların çözünürlüğü bozuluyor. whatsapp kalite bozmadan görüntü gönderme konusu sıklıkla merak ediliyor. Kalite bozulmadan fotoğraf gönderilmesi mümkün.

Belli adımlar takip edilerek gönderilen fotoğraflarda kalite yakalanabilir. Whatsapp kullanıcıları aşağıda yer alan bilgilerden yararlanarak whatsapp uygulamasında istedikleri kalitede fotoğraflar gönderirler.

Whatsapp’ta Fotoğraf Göndermek

En çok kullanılan uygulamalardan biri olan whatsapp fotoğraf göndermek için de sıklıkla tercihi ediliyor. İnternet bağlantısı olan her yerden ve mobil veriden yararlanılarak istenilen fotoğraf, evrak ve görsel istenen alıcıya yollanabilir.

Whatsapp uygulaması üzerinden fotoğraf gönderimi oldukça kolay. Bu özellik sayesinde fotoğraf paylaşımı çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Whatsapp’ta Fotoğraf Gönderirken Kalite Neden Bozuluyor?

Whatsapp uygulamasında fotoğraf gönderilirken fotoğrafların kalitesinde bozulmalar yaşanıyor. Whatsapp uygulamasında hızlı bir şekilde iletişimin sağlanması ve internet bant genişliğinin daha az meşgul edilmesi için uygulama fotoğrafları sıkıştırıyor.

Fotoğrafların sıkıştırılmasıyla fotoğraftaki kalite bozuluyor. Yani, fotoğrafın çözünürlüğü düşüyor. Bu da fotoğrafların istenen kalitede gönderilmesini engelliyor.

Evrak türü görsellerde ise kalitenin bozulması evrak üzerinde yer alan yazıların okunması açısından önemli bir engel. Görüntü kalitesi düşük olduğu için bu gönderinin çıktısını almış olmak da verim sağlamıyor.

Whatsapp’ta Fotoğrafları Tam Çözünürlükle Göndermek

Whatsapp uygulamasında fotoğrafları tam bir çözünürlükle göndermek mümkün.

Whatsapp kalite bozmadan görüntü gönderme için atılacak adımlar şunlardır;

  • İlk olarak uygulama üzerinde yer alan mesaj kutucuğuna gelinir. Mesaj kutucuğundaki klasik ataç/dosya ekleme simgesine dokunulur.
  • Daha sonra Gallery yerine Document ile işleme devam edilmesi gerekir.
  • Ekrana gelen arayüzde Browse other docs seçeneği tercih edilir.
  • Gönderilmek istenen fotoğraf bulunur ve işaretlenir. Yani seçilir.
  • Bu işlemden sonra Send butonuna dokunulur. Böylece işlem adımları tamamlanmış olur.

Bu işlem adımları izlendiğinde fotoğrafla ilgili seçenek yerine doküman olarak fotoğraf gönderimi gerçekleşir.

Dolayısıyla dosya olan gönderimle fotoğrafta sıkışma söz konusu olmuyor ve kalite kaybı yaşanmıyor. Kullanıcılar fotoğraf ve görselleri yüksek kalitede alabiliyorlar.

Whatsapp'ta Kalitesi Bozulmadan Görüntü Gönderme
Whatsapp Kalite Bozmadan Görüntü Gönderme

Whatsap’ın Resim Kalitesini Düşürmesinin Avantajları

Whatsapp uygulaması fotoğraf kalitesini düşürdüğünde bu olumsuz bir özellik olarak görülür. Ancak; uygulamanın kaliteyi düşürmesinin iyi yanları da var.

Yollanan fotoğraflar arşiv niteliğinde olmadığında kullanıcılar bu fotoğraflara bakıp geçerler. Önemsiz olan bu fotoğraflar telefonda kalıntı olarak kalır. Kalitenin düşürülmesiyle telefona inen fotoğraflar belleği şişirmezler.

Fotoğrafların çözünürlükleri yükseldikçe bu fotoğraflar bellekte şişme yapar. Telefonlar internetler paket halinde kullanılıyor.

Dolayısıyla her kullanıcı paketlerini ekonomik bir şekilde kullanmak durumundadır. Gönderilen fotoğraflar elbette ki paketlere yansıyor. Ancak; fotoğrafların sıkıştırılmasıyla ciddi anlamda bir tasarruf yapılabiliyor.

Bu da önemli bir avantaj sağlıyor. Tüm bunlar düşünüldüğünde Whatsapp uygulamasının fotoğraf gönderimlerinde bunu yapıyor olması avantaj anlamına da geliyor.

Whatsap’ın Resim Kalitesini Düşürmesinin Olumsuz Yanları

Whatsapp uygulamasının fotoğraf kalitesini düşürmesi olumsuz yanlarıyla kullanıcıları düşündürüyor. Fotoğraflar net görünmediği için detaylar görülemiyor. Özellikle evrak türü gönderimlerde sorunlar yaşanabiliyor.

Zira evraklarda yer alan küçük yazılar bozuluyor ve okunamaz hale geliyor. Bu tür evraklar yazıcıdan alınacaksa bu şekilde çıktı almakta işe yaramayacaktır. Uzak çekim fotoğraflarda araba plakaları telefonda görünse dahi Whatsapp uygulamasında görünmüyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir