Otomobillerde Güvenlik Sistemleri
Otomobillerde Güvenlik Sistemleri

Trafikteki araç sayısı arttıkça çeşitli risk durumları da artış göstermektedir. Otomobil üreticileri, her model için farklı güvenlik sistemleri geliştirmekte ve araçlarında kullanmaktadır.

Otomobillerde güvenlik sistemleri gelişen teknolojiye bağlı olarak belirleniyor ve çeşitli donanımlar olarak uygulanıyor. Güvenlik sistemleri donanımları, kazaları ve kazalar sonrası oluşacak olumsuzlukları en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

Hava yastığı, emniyet kemeri, her araçta standart olarak yer alan güvenlik sistemlerinden bazılarıdır. Her otomobil markası ve modeli için güvenlik sistemleri türleri ve çeşitleri ayrı ayrı belirlenmektedir. Otomobil satın alırken, tüm güvenlik sistemi donanımları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Yeni Teknolojiler

Tüm alanlarda yeni teknolojiler geliştiriliyor ve her gün yeni bir gelişme ile karşılaşılabiliyor. Günümüzde, dijital teknolojinin gelişmesi birçok fonksiyonun daha kolay kullanılmasını sağlıyor.

Araçlarda kullanılan güvenlik sistemleri için geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde, otomobiller akıllı olmaya başlamıştır. Yeni teknolojiler, konfor ve sürüş keyfini artırırken aynı zamanda otomobillerin daha güveni olmasını da sağlamaktadır.

Kullanılan teknoloji sayesinde araçlarda, yol ve hava şartlarına göre frenleme sistemleri, kontrol sistemleri, aydınlatma gibi tüm işlemler daha kolay ve güvenli yapılabiliyor.

Sürücüsüz araç teknolojisinin geliştirilmeye çalışıldığı günümüzde, otomobillerin daha güvenli olmasını sağlayacak birçok teknoloji yeni modellere, güvenlik paketi olarak eklenmeye başlanmıştır.

Güvenlik Sistemleri

Otomobil teknolojisi, dünya genelinde hızlı gelişme gösteren bir alandır ve yeni otomobillerde, güvenliği üst seviyeye çıkartabilecek sistemler kullanılmaya başlanmıştır.

Son dönemlerde, otomobillerde kullanılmaya başlanan ve dikkat çeken güvenlik sistemlerinden bazıları şunlardır;

  • Şerit değiştirme uyarı sistemi,
  • Akıllı led farlar,
  • Sürüş kontrol sistemi,
  • Akıllı fren sistemi,
  • Akıllı ön cam paneli,
  • 360 derece görüş özelliği,

Güvenli ve konforlu sürüş sağlayabilmek için güvenlik sistemlerinin otomatik olarak kullanılabilmesi önemlidir. Kullanılan güvenlik sistemleri, trafik kazalarının olmasını önlerken, can ve mal güvenliğini de korumuş olmaktadır.

Trafikte yaşanılan kazaların büyük oranı, yakın takip, yanlış şerit değiştirme, görüş açısının darlığı gibi nedenlerden dolayıdır.

Otomobil mühendisleri tüm olasılıkları inceleyerek, daha güvenli otomobiller tasarlamaya çalışıyorlar. Bilinen ünlü otomobil markaları, yeni teknolojileri kullanarak, üstün özellikli modellerini piyasaya sürüyorlar.

Otomobillerde Güvenlik Sistemleri
Otomobillerde Güvenlik Sistemleri

Akıllı Fren Sistemi

Otomobillerde güvenlik sistemleri denildiğinde akla ilk olarak fren sistemleri gelmektedir. Sürücüler, araç kullanırken, tehlikeyi algıladıklarında, frene basarak aracı durdurmaya çalışmaktadır.

Yeni teknoloji ürünü akıllı fren sistemlerinde, kamera, sensör, frekans algılayıcı, gps sinyali ve radar sistemleri birleşimi kullanılıyor. Akıllı fren sistemi tüm cisimleri algılıyor ve çarpma riskini sürücüye hemen bildiriyor.

Güvenlik sistemi, otomatik konuma geçerek, aracı durdurmaya ya da çarpma durumunda en az hasarın alınmasını sağlamaya çalışıyor.

Akıllı fren sistemleri, tüm markalar tarafından giderek yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Akıllı fren güvenlik sistemi paketi, acil fren desteği, şehir içi fren desteği, otomatik fren sistemi gibi tanımlamalara sahiptir.

Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi

Yeni otomobillerde kullanılan en önemli güvenlik sistemlerinden birisi, şerit değiştirme uyarı sistemidir. Yaşanılan trafik kazalarının çoğu şerit değiştirme sırasında meydana gelmektedir.

Trafik kazalarının önlenebilmesi için çeşitli uyarı sistemleri geliştirilmiştir. Şerit değiştirme uyarı sistemi, aracın doğru şeritte kalmasını sağlamakta ve sürücüye ne zaman, nerede şerit değiştirilebileceğini göstermektedir.

Sistem, yolu gören sensörlerin toplamış olduğu anlık verilere göre çalışmaktadır. Yoldaki, kesik veya düz beyaz çizgilere göre araç yönlendirilmekte, aracın iki beyaz çizgi arasında kalmasını sağlamaktadır.

Sürücünün dalgınlığı ya da uyuma durumlarında, şeritten çıkıldığı anda ses ve titreşim ile uyarı vermektedir. Bu güvenlik sistemi sayesinde, kazaların meydana gelme riski azaltılmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir