Sosyal Medya Editörü Nedir
Sosyal Medya Editörü

İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve sosyal medya ağlarının tüm dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte oluşan bu ağlara ilişkin yeni iş tanımları ve meslek tanımları oluşmaya başladı.

Sosyal medya editörü de sosyal medyaya uygun içerikler hazırlayan ve bunların yeterli etkileşimi alıp geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan ve buna ilişkin çalışmalar yapan kişi anlamına gelmektedir.

 Sosyal Medya Editörü Ne İş Yapar?

 Sosyal medya editörü günümüzün tüm dünyada kullanılan en popüler sosyal ağlarından Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Youtube vb. platformlarından başlamak üzere başka diğer sosyal platformlara da ihtiyaç duyulması halinde gerekli içerikleri hazırlayıp kullanıcılarla buluşmasını sağlar.

Sosyal medyada yer alan hesaplar yönetilirken bu işi yapan editör her sosyal medya için kendi içerisindeki dinamiklerine hakim olarak ihtiyaca ve ulaşılması istenen hedef kitleye uygun içerikleri üretir.

Bunların sosyal medyalar üzerinde gerekli planlamalarını yapar, takvim oluşturur ve içeriklerin kitlelerle buluşması konusunda sürece dair çalışmaları yönetir.

Gerekli durumlarda içeriklerin ücretli şekilde sosyal medyalarda ön plana çıkarılmasını sağlar ve sonuç olarak çalışılan ajans veya iş yeriyle ortak çalışmalar yürütülerek hedef kitleye içerikler/postlar/gönderiler aracılığıyla ulaştırır.

 Sosyal Medya Editörü Nasıl Olunur?

Sosyal Medya Editörü Nedir
Sosyal Medya Editörü

Sosyal medya editörlüğünü genel tanımıyla editörlük çatısı altında değerlendirebiliriz. Fakat şüphesiz editörlüğün de çeşitleri olduğu gibi bu alan en basit tanımıyla sosyal medya içerikleri hazırlama konusunda uzmanlaşmış ve bu alanda çalışma yapmış kişi manasına gelmektedir.

 Bu işi yapmak için üniversitede ilgili bir bölümü okumak şart olmasa da lisans veya ön lisans eğitimiyle, basın yayın, gazetecilik, halkla ilişkiler, radyo televizyon ve sinema gibi bölümlerde akademik eğitim alınıp okul döneminde çeşitli proje ve işler üretilerek sektöre daha dinamik ve hakim bir şekilde girilmeye çalışılabilir.

Ya da bireysel sosyal medya hesapları güçlendirilerek, etkileşim alarak, kişisel projeler veya art arda gelen çeşitli projelerle kişi deneyimlerini arttırabilir ve iş hayatına katkı sağlayabilir.

 Sosyal Medya Editörü Ücretleri Nelerdir?

 Sosyal medya editörlüğünde ücretler özel sektörde özellikle oldukça değişkenlik göstermektedir.

Net bir ücret aralığı verilmesi doğru olmamakla birlikte, içerisinde bulunulan projeye elde edilen başarı ve yapılan anlaşmaya göre farklılıklar gösterebilmektedir.  

Fakat iyi bir sosyal medya editörü kurumsal bir firmayla olan çalışmalarında karşılıklı anlaşmalara bağlı olarak bir ek gelir sağlayacak düzeyde veya tam zamanlı iyi bir gelir elde edebilecek seviyede kazanç elde edebilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir