Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?
Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Günlük hayatta hemen herkesin başına gelebilecek bir olay olan arı sokması çoğunlukla ayakta tedavilerle iyileşiyor olsa da, kişilerin alerjilerinin olması tedavinin seyrini değiştirir.

Kimilerinde kısa süreli şişlik, kızarıklık ve ağrı oluştururken nadirde olsa alerjik reaksiyonlara neden olan arı sokmalarında hiç zaman kaybedilmeden bir uzman desteği alınmalıdır. Arının türüne, iğne uzunluğuna ve sokmanın süresine göre farklı şiddette ağrılara neden olan arı sokmalarına karşı çocuklar daha hassastır.

Her ne kadar arı sokmalarında yetişkinler daha fazla ölüyor olsalar da, uzun süre semptomları geçmeyen her hastada hemen tedaviye başlanması gerekmektedir.

Arı Sokması Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğunlukla açık alanlarda meydana gelen arı sokmalarında ağrı oluşmasını sağlayan iğne değil arının deri içinde bıraktığı toksindir. Bazı insanlarda bu toksine karşı bir alerji olması arı sokmalarının ardından farklı enfeksiyonların oluşmasına ve tedavi süresinin uzamasına neden olur.

Herhangi bir alerjisi olmayanların iğneyi çıkardıktan sonra arının soktuğu bölgeye buz tedavisi uygulamaları şişlik ve ağrıların önlenmesini sağlar. Alerjisi olanlar ise arı sokmasının hemen ardından bir sağlık kuruluşuna giderek uygulanacak acil tedavilerle oluşacak daha büyük semptomları önleyebilir.

Alerjik Arı Sokmaları Nasıl Belirti Gösterir?

Anlık bir olay olan arı sokmalarının ardından ortaya çıkan belirtiler kişilerin alerji durumlarına göre önemli farklılıklar gösterir. Alerjisi olmayan kişilerde arı sokmaları sadece ağrı, kabarıklık, şişme ve kızarıklık meydana getirirken, alerjik kişilerde bu belirtile daha ağırdır.

Arı sokmasına karşı alerjisi olup olmadığını bilmeyenlerin kendilerinde aşağıda bulunan belirtileri görmeleri halinde hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri önemlidir;

  • Boğazda şişlik,
  • Nefes alamama,
  • Ağız ve dilde şişme
  • Kusma ve bulantı,
  • Nabzın düşmesi,
  • Şiddetli kaşıntı,

Kişilerde bilinç kaybına kadar giden bu alerji belirtileri nedeniyle sağlık birimlerine götürülen kişilere bir doz adrenalin verilerek yatışları sağlanır.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?
Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı Sokması Belirtileri Ne Zaman Geçer?

Hiçbir alerjisi olmayan ve iğneyi bulunduğu bölgeden çıkaranlar düzenli olarak uyguladıkları buz kompresi ile şişlik, ağrı ve kızarıklık gibi tüm belirtilerden kurtulabilirler.

Maksimum bir hafta sonra tamamen ortadan kaybolan arı sokması belirtilerinde şişliğin 48 saatte maksimum seviyeye ulaşması kesinlikle korkutmamalıdır. Bu süreden sonra etkisi azalmaya başlayan şişlik, diğer belirtiler gibi kısa süre içinde ortadan yok olur.

Arı Sokması Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

Yüksek oranda kısa süreli zararları bulunan arı sokmaları özellikle daha önce aynı durumla karşılaşan ve vücudunda alerji oluşmuş kişiler için hayati tehlike oluşturur.

Bu kişilerin arının soktuğu iğneyi en kısa sürede bulunduğu yerden fazla sallamadan çıkarmaları ve hastaneye başvurmaları gereklidir. Aksi takdirde iğneden çıkan toksinler vücutta alerjik reaksiyona girerek zor nefes alınmasına ve kalbin yavaşlamasına neden olur.

Arı Sokmasının Belirti Gösterme Süresi Ne Kadar?

En az 30 dakika en fazla ise 72 saatte semptomlarını göstermeye başlayan arı sokmaları, çoğunlukla birkaç gün içinde etkisini yitirir.

Arı soktuğu andan itibaren 30 saniye içinde iğneyi çıkarmaya başlayanlar iğnenin salgıladığı zehrin fazla yayılmasını önleyerek daha kısa sürede belirtilerden kurtulurlar.

Vücudu arı sokmalarına karşı alerjik olanların süreci çok iyi takip etmeleri ve bu süre içinde belirtilerinin geçmediğini fark ettikleri uzman bir doktora görünmeleri hayati riski azaltır.

Arı Sokmalarında İğnenin İçeride Kalması

Arıların iğneleri insan derisinin iç kısmına zehri aktararak o bölgede şişme ve kızarma gibi semptomlar ortaya çıkmasına neden olur. Deri altında ne kadar fazla kalırsa o kadar fazla zehir yayan arı iğnelerinin içeride kalması daha fazla ağrı ve şişlik anlamına gelir.

Bu nedenle arı sokmasına ne iyi gelir? Diye merak edenlerin öncelikle iğneden kurtulmayı düşünmeleri daha kısa sürede normale dönmelerini sağlar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir