Gripten Korunmak İçin 7 Altın Kural Nedir?
Gripten Korunmak İçin 7 Altın Kural Nedir?

Grip özellikle çocuk ve yaşlı kesim için oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Grip virüsü bir kişiye bulaştıktan sonra kişinin akciğerlerinde çoğalıp zatürreye zemin hazırlayabilir.

Özellikle 65 yaş üstü kişilerde böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, şeker hastalığı bulunan kişilerde, kanser tedavisi görenlerde ve bağışıklık sistemi tam gelişmemiş olan çocuklarda ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Gripten Korunmak İçin 7 Altın Kural

Bu konu üzerinde ünlü uzmanlar, gripten korunmanın yollarını basit şekilde açıklamışlardır. Biz de sizler için bu altın kuralları listeleyerek derledik. İşte gripten korunmak için 7 altın kural.

Gripten Korunmak İçin 7 Altın Kural Nedir?
Gripten Korunmak İçin 7 Altın Kural Nedir?

Aşı Olmak

Gripten korunmanın en etkili yolu grip aşısı vurdurmaktır. Özellikle üstte bahsettiğimiz gibi risk grubunda bulunanlar kişilerin mutlaka grip aşısı vurdurmaları gerekmektedir.

Tabii sizler de grip virüsüne karşı çok daha dayanıklı hale gelmek için aşı vurdurabilirsiniz. Aşı yapılması sadece gribe karşı koruma yapmayacak, bunun yanı sıra grip sonrasında gelişebilecek hastalıkların da gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Özetle kış mevsimlerinde sık sık grip olan kişiyseniz kendinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı Beslenmek

Gripten korunmanın ve gribi atlatmanın en etkili yollarından birisi de sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenmek deyince birçok kişinin aklına salata, meyve, sebze gibi yiyecekler gelir.

Lakin özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminizi daha dinç tutabilmek için hem bitkisel hem hayvansal proteinlerden almanız gerekiyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol C vitamini içeren ve özellikle çinko zengini olan gıdaları tüketmek oldukça önemlidir.

Limonlu ve zeytinyağlı salatalar ve portakal, mandalina gibi turunçgilleri de tüketebilirsiniz. Vücudunuzun çinko ihtiyacını karşılamak için de; bezelye, kabak çekirdeği, mantar, kabak, badem, fasulye, susam, kuru fasulye, badem, kuzu ve sığır eti gibi besinleri tercih edebilirsiniz.

Yine hindi eti ve tavuk göğsü eti de tüketmeniz faydanıza olacaktır. Sağlıklı olmak deyince akla ilk gelen şey kesinlikle sağlıklı beslenmektir.

Gripten Korunmak İçin 7 Altın Kural Nedir?
Gripten Korunmak İçin 7 Altın Kural Nedir?

Tedbiri Elden Bırakmamak

Grip en çok soluduğumuz havadan geçen bir virüstür. Bu nedenle havalandırması yetersiz olan mekanlarda ve çok kalabalık olan ortamlardan uzak durmaya çalışabilirsiniz.

Gribin bulaşmasının bir diğer yolu da ellerinizdir. Özellikle alışveriş yaparken, dışarıda dolaşırken, araçla gezerken, asansör kullanırken yani çoğu işlemi yaparken elleriniz gün içerisinde çok sayıda kişinin kullandığı yerlerle temas eder.

Bu tarz durumlara dikkat ederek daha tedbirli olmaya çaba gösterin. Bunun için gün içerisinde çok fazla temas edilen yerleri bir peçeteyle birlikte kullanabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra da peçeteyi çöpe atmayı ihmal etmeyin.

Kirli Ellerle Yüze Dokunmayın

Bu aslında birçoğumuzun annesinin sürekli verdiği nasihatlerden birisi. Kirli ellerle özellikle gözler olmak üzere yüzünüze çok dokunmamanız gerekmektedir.

Hastalığın en sık ellerle bulaştığını unutmayınız. Eğer kalabalık bir ortamdaysanız ve birileri gizli gizli öksürüyor veya hapşırıyorsa hemen sinyalleri açık hale getirin.

Eğer kendinize hakim olamıyorsanız ve ille de yüzünüze dokunmak istiyorsanız da bunu bir peçete yardımıyla yapabilirsiniz. Yine etrafınızdaki insanların sağlığı için de hapşırma ve sümkürme anlarında da bir peçete kullanmanız oldukça iyi olacaktır.

Peçete direkt olarak virüsleneceği için tek kullanımdan sonra çöpe atabilirsiniz.

Gripten Korunmak İçin 7 Altın Kural Nedir?
Gripten Korunmak İçin 7 Altın Kural Nedir?

Fazla Temas İyi Değil

Eğer hastaysanız veya hasta olduğunu düşündüğünüz bir kişiyle buluşacaksanız pek fazla samimi olmamanızı öneririz. Özellikle selamlaşma sırasında asla öpüşmemeniz gerekmektedir.

Çünkü ne siz onun hasta olduğunu tam olarak bilebilirsiniz ne de o sizin hasta olup olmadığınızı bilebilir. Bu tür durumlarda her şey anlık gerçekleştiği için işler daha da zor duruma girer.

Siz birisini öpüp sarılmak için ona hamle yapsanız dahi karşınızdaki kişi nezakete kendisini geriye çekmezse ve hastaysa şimdiden geçmiş olsun. Gripten korunmak için kendinizi korumanız yeterli olacaktır.

El Yıkamaya Özen Gösterin

Hastalığın en fazla bulaştığı yerlerden birisinin eller olduğunu söylemiştik. Bu nedenle de ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Ayrıca çalıştığınız yerde kendinize ait özel bir bardak kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Veyahut tek kullanımlık bardakları kullanarak mikropların size bulaşma riskini en az seviyeye indirebilirsiniz. Yine işyerinizde bir ekiple çalışıyorsanız çok fazla temas edilen yerleri çok ziyaret etmenizi de önermeyiz.

Mümkünse kalem gibi kişisel kullanımı olan ürünleri de kendiniz için satın alabilirsiniz.

Gripten Korunmak İçin 7 Altın Kural Nedir?
Gripten Korunmak İçin 7 Altın Kural Nedir?

Sıkı Giyinmeye Dikkat

Özellikle kış aylarında sıkı giyinmeniz gerekmektedir. Giyim tarzınız, vücut direncinizi direnciniz için en önemli şeydir.

Kapalı, sıcak ortamlara girdiğinizde üzerinizdeki palto gibi terletecek şeyleri çıkarmanızı tavsiye ederiz. Yine dışarı çıktığınız zamanlarda ise hava soğuksa kalın giyinmelisiniz.

Vücudunuzu sıcak ortamlarda kalın giyerek boşuna terletmeye, soğuk ortamlarda da ince giyinerek boşuna üşütmeye hiç gerek yoktur. Gripten kurtulmanın yollarından birisi kesinlikle sizin giyim tarzınız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir