Hayat Kalitesini Artıran Şeyler
Hayat Kalitesini Artıran Şeyler

Gündelik telaşeler, iş yoğunluğu, yetişmek zorunda olduklarımız, yapmak zorunda kaldıklarımız, kıramadığımız yahut hayır diyemediğimiz için yaptıklarımız, hayattan aldığımız keyfi düşürüyor.

Halbuki şöyle bir düşünsek, biz bu hayata bir kez geliyoruz. Geçirilmiş yahut bitmiş olan bir gün için geriye dönüp, zamanda yolculuk yapıp yahut zamanı geri sarıp onu düzeltme gibi bir şansımız yok.

O günden bir tane var ve o günü yaşamak için sadece bir şansımız var. Ya o günü standartlarımızı düşürmeye devam edecek şekilde yaşayacağız yada ipleri elimize alıp o günü maksimum keyif alacak şekilde baştan dizayn edeceğiz.

Şimdi eğer sizde Hayat Kalitenizi artırarak çok daha keyifli zaman geçirmek istiyorsanız buyurun sizi şöyle alalım;

İşte hayat kalitesini artıran şeyler şu şekildedir;

İşlerinizi belli bir plana göre yapın

Plansızlık her daim zaman kaybı yaratır. Ertelen her iş daha sonra ki aktivitenizden zaman çalar. Kendinize bir plan oluşturun. Ve bunu rutine bindirin. Yapmak zorunda olduklarınız rutinde yer alsın ki kendinize ayırdığınız zamanı dileğiniz gibi renklendirebilesiniz.

Hayır demeyi kabalık addetmeyin

Reşat Nuri Güntekin’in de dediği gibi, yorgunluğumuz bitmez bizim, biz hayır demeyi, işim var demeyi, olmaz demeyi beceremezsek, bitmez bu yorgunluk. Hayır deyin.

Kendiniz için, standartlarınız için, sevdiğiniz her şey için, sizi ilgilendirmeyen, yapmak mecburiyetinde olmadığınız her şeye hayır deyin. Ve bunu kabalık olarak addetmeyin. Hayat Kalitesini Artıran Şeyler arasında önemli olan bu madde ile Nasıl hafifleyeceksiniz göreceksiniz.

Hayat Kalitesini Artıran Şeyler
Hayat Kalitesini Artıran Şeyler

Her tepkiyi kişisel algılamayın

Günlük yaşamda, iş yerinde, trafikte, markette pek çok insanla karşılaşıyoruz. Ve verilen olumsuz tepkileri, hırçın agresif tavırları, kişisel algılayıp enerjimizi düşüyoruz. Tepkileri kişisel algılamayın. Sizin yüzünüze bakarak yapmış olsalar dahi bunları bireysel algıdan uzak tutun.

Belki sizden önce başka biriyle kavga etmişti, belki bir yakınının ölüm haberini az önce almıştı, belki özel hayatında baş edemediği çok özel bir problemi vardı da anlık size patladı. Bunları düşünün, derin bir nefes alın ve sakince uzaklaşın.

Enerjinizi düşürmesine izin vermeyin. Konfor alanınızda kalın.

Su

Bol su için. Susuz kalmak vücut metabolizmasını yavaşlatır. Cildi kurutur, olduğunuzdan çok daha yorgun ve yaşlı görünmenizi sağlar.

Günlük en az iki lt su içmeye çalışın. Kendinizi çok daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Paket gıdalar yerine doğal ürünleri tercih edin

Market ürünleri yerine sebze ve meyveleri tercih edin. Paket ürünlerdeki kimyasal maddelerden uzaklaştıkça canınızın bu tarz ürünleri çok daha az istediğini göreceksiniz.

Mevsiminde ve mümkünse organik ürünler almaya çalışın. Bunun için de köylü pazarlarını tercih edebilirsiniz.

Köylü pazarı dışındaki organik ürünlerin, organik logosu altında daha pahalı olduğunu göreceksiniz. Bırakın paranız cebinizde kalsın.

Hayat Kalitesini Artıran Şeyler
Hayat Kalitesini Artıran Şeyler

Uyku

Uyku saatlerinize dikkat edin. Günlük 7-8 saat düzenli bir şekilde uyumaya çalışın. Uykusuzluk strese sokar. Kişiyi gerginleştirir. Göz altlarınızı ve cildinizi yorgun gösterir.

Ancak günlük 12 saat gibi abartılı uyku saatleri de kişiyi pasifize eder. Yeterli uykuyla, çok daha keyifli uyandığınızı ve gününüzün bereketli geçtiğini fark edeceksiniz. Belki de Hayat Kalitesini Artıran Şeyler arasındaki en keyiflisi budur 🙂

Yürüyüş

Sık sık yürüyüş yapın. Parklarda, bahçelerde mümkünse ormanlık alanlarda ya da deniz kenarında yürüyüşleriniz olsun. Tempolu yapılan yürüyüşler forma girmenize yardımcı olacağı gibi kendinizi dinç hissetmenizi de sağlayacaktır.

Güneş ışığından faydalanın

Bol bol güneş ışığına çıkın. Saçlarınız, yüzünüz, elleriniz, kollarınız, kısacası cildiniz bol bol güneş ışığı alsın. D vitamini sentezlensin.

Kendinize zaman ayırın

Nefes egzersizleri yapın, gevşeme egzersizleri yapın, uzun güzel özenli banyolar yapın. Sevdiğiniz kokuların tütsülerini kullanın. Çok parlak ışıklar yerine loş olanları tercih edin. Bu sizi sakinleştirecektir.

Cildinizi nemlendirin. Kendinizi rahatlatacak masajları tercih edin. Sevdiğiniz yumuşak müzikleri dinleyin, kendinize değerli olduğunuzu hissettirecek küçük detaylar planlayın.

Hayat Kalitesini Artıran Şeyler
Hayat Kalitesini Artıran Şeyler

Moda ve Güzellik

Klasik güzellik ve standardize edilmiş vücut ölçülerine takılı kalmayın. Bu algılarınız tamamen kendinize özgü olsun. Siz kendinizi sevdiğiniz gibi var olun. Unutmayın taklitler aslını yaşatır. Siz özgün olun.

Sevdiklerinize vakit ayırın

Sevdiklerinize ailenize ve çocuklarınıza vakit ayırın. Onlarla zaman geçirin, bol bol gülün eğlenin. Hayat sandığımızdan çok daha kısa ve çok daha hızlı ilerliyor.

İleride pişman olmamak için keşke biraz daha onunla kalabilseydim dememek için, içinde sevdiklerinizin olduğu planlar yapın. Vicdanınızın rahatladığına şahit olacaksınız.

Kitap okuyun-Müzik dinleyin-Film izleyin

İnsan, psiko, sosyo, kültürel bir varlıktır. Bulunduğu ortamda sosyalleşmesi, etrafında olanlardan haberdar olması psikolojisi gereği önemlidir. Hayat Kalitesini Artıran Şeyler arasında psikolojik doygunluk da önemli bir husustur.

Bunun için huzuru bulmak adına tam izolasyon yerine yeni çıkan kitaplara göz atın, ilgi alanınıza giren kitapları okuyup bitirmek için kendinize bir süre verin ve bu plana sadık kalın.

Yeni çıkan albümlerden ve filmlerden haberiniz olsun. Eleştirilerini okuyun. Sosyal ortamlarda haberdarım diyebilecek kadar bilginiz olsun.

Bu konuda daha detaylı bilgi için 6 Maddede Psikoloji Güçlendirme başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Gülümseyin

Hayat Kalitesini Artıran Şeyler
Hayat Kalitesini Artıran Şeyler

Sabah uyanır uyanmaz kendinize gülümseyin. Aynaya bakın ve gözlerinizin içine bakarak bir kez daha gülümseyin. Siz kendinize değer verin ki auranız parlasın.

Önce siz kendinize gülümseyin ki herkes gülümsesin. Kendinizi sevin. Sevmeye kendinizden başlayın. Siz kendinizi sevin ki sevilmeye değer olduğunuzu çevreniz hissetsin.

Bağışlayın kendinizi. Yapmış olduklarınızdan, hatalarınızdan, geçmişle alakalı var olan her şeyden ötürü bağışlayın.

Evrende var olan her şeyin bir titreşimi vardır. Her varlık belli bir frekans aralığında titreşir. Siz kendinizi sevdikçe, kendinizle olan iletişiminiz güçlendikçe frekansınızın arttığını da göreceksiniz.

Her şey çok daha kaliteli, konforlu, güzel ve çok daha anlamlı gelmeye başlayınca şu dünyada yapılan en güzel yatırımın kişinin kendisine yaptığı yatırım olduğunu anlayacaksınız.

Sevgiyle kalın…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir