Facebook İçerik Stüdyosu Nedir Nasıl Kullanılır?
Facebook İçerik Stüdyosu Nedir Nasıl Kullanılır?

Facebook İçerik Stüdyosu, Facebook hesaplarınızın ve Instagram hesaplarınızın tamamında yayın yapabilmek, para kazanabilmek, hesabınızın performansını ölçebilmek ve hayranlarınızla etkileşime geçebilmek için ihtiyacınız olan tüm gereçleri bir araya getiren bir uygulamadır.

Kullanıcılarına;

 1. Video paylaşma
 2. Etkileşim
 3. Performans takibi gibi konularda daha kolay işlem yapabilme olanaklarını sağlar.

Bu özellikler sayesinde kullanıcı isterse yeni isterse de mevcut olan oynatma listeleri içerisinde sahip olunan sayfaların tamamında içerik oluşturabilir, planlayabilir ve rahatlıkla paylaşabilir.

Buna ek olarak videolar tek bir sayfaya toplu bir şekilde yüklenebilir. Kolaylıkla takipçi sayıları kontrol edilebilir ve gönderilere gelen beğeniler, yorumlar kısacası etkileşimler takip edilebilir.

İçerik stüdyosu, sayfalarınızı etkili bir şekilde yönetebilmeniz ve sayfalarınızda kolayca işlem yapabilmeniz için sizlere yardımcı olur. Aynı zamanda para kazanma konusunda da sizlere yardımcı olur.

Facebook Sayfaları İçin Video Oynatma Listeleri ve Diziler

Oynatma listeleri ve diziler, video içeriklerinizin hepsini düzenlemenize ve bu içeriklerin çok daha fazla keşfedilmesini sağlamanıza olanak tanır.

Herhangi bir tema veya bir konuyu paylaşan videolardan (kamera arkası içerikleri ve benzeri) bir koleksiyon oluşturabilmek için oynatma listelerini ve mevcut videolardan bölümler halinde (herhangi bir programın bölümleri gibi) bir koleksiyon oluşturabilmek için dizileri kullanabilirsiniz. Oynatma listeleri ve diziler bütün sayfa türlerinde kullanılabilir ve belirgin şekilde gösterilir.

Videolarınızı oynatma listesi veya dizi şeklinde düzenlemek, ilgili içerik tavsiyeleri yolu ile videolarınızın etkileşimini artırarak insanlara daha kolayca erişmenize ve daha sadık bir hedef kitle oluşturmanıza yardımcı olur.

Videoları izleyenler sayfanızdan veya herhangi bir haber kaynağı gönderisinden bir oynatma listesi veya bir diziyi açtığı zaman, bu sizin belirlediğiniz sıra ne şekildeyse o şekilde oynatılır. Her bir oynatma listesi ve her bir dizi Facebook’ta ve Facebook’un dışında hedef kitlenizle paylaşabileceğiniz özgün birer paylaşma bağlantısına da sahiptir.

Video Oynatma Listesi Nasıl Oluşturulur?

İçerik stüdyosunda bir video oynatma listesi hazırlamak için izlenmesi gereken bazı adımlar var ve oldukça kolay:

 1. Facebook İçerik Stüdyosu‘na girin ve içerik kütüphanesi sekmesindeki oynatma listeleri butonuna tıklayın.
 2. Yeni oynatma listesi seçeneğine gidin ve oradaki talimatları izleyerek oynatma listenize bir başlık, açıklama ve kapak fotoğrafı ekleyin.
 3. İçerik kütüphanenizden oluşturacağınız oynatma listenize eklemek istediğiniz videoları seçin ve video ekle seçeneğine tıklayın.
 4. Daha önce yayınladığınız videoları da sonrasında oynatma listelerinize ekleyebilirsiniz.

Bu şekilde kolayca bir oynatma listesi oluşturabilirsiniz.

Facebook İçerik Stüdyosu Nedir Nasıl Kullanılır?
Facebook İçerik Stüdyosu Nedir Nasıl Kullanılır?

İçerik Stüdyosunda Dizi Oluşturma Nasıl Yapılır?

Dizi oluşturmak, Facebook İçerik Stüdyosunu etkili bir şekilde kullanmanın en önemli etkenlerinden bir tanesi.

 1. İçerik stüdyosunu açın ve dizi oluştur sekmesine tıklayın.
 2. Yeni dizi seçeneğine tıklayın ve sayfanızı seçin. Bir isim ekleyin. Oluşturacağınız dizide sıralanmamış videolara mı (sadece güncellik durumuna göre düzenlenmiş) yoksa kronolojik bir sırayla gösterilen videolara mı (bölümden bölüme anlatılan bir olay örgüsüne sahip içerikler için yayınlanan sıraya göre düzenlenmiş) yer vereceğinizi seçin. İsterseniz, herhangi bir açıklama ekleyebilirsiniz. Ayrıca, ekstralar sekmesinden isteğinize bağlı olarak bir kapak görseli, fragman veya dizi logosu ekleyebilirsiniz.
 3. Oluşturacağınız dizi bir sezonun bir parçası ise, + Yeni Sezon’ a tıklayın. Dizinizin sezonları varsa, bölüm eklemeden önce kesinlikle sezonu oluşturmanız gerekiyor. Fragmanınız mevcut ise, + Fragman Ekle’ ye tıklayın.
 4. Bölüm Ekle’ ye tıklayın. Daha önce içerik olarak yüklediğiniz mevcut videoları dizinize eklemek için Kütüphaneden Bölümler Ekle’ ye tıklayın. Her bir sezona en fazla 500 bölüm eklenebilir ve ayrıca sezonsuz dizilerde en fazla 500 bölüm bulunabilir. Bölümleri ekledikten sonra sıralarını yeniden düzenleyebilirsiniz.

İşte Facebook içerik stüdyosu nedir nasıl kullanılır sorusunun cevabı. Bu sayede işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir