teknoloji nasıl gelişti
teknoloji nasıl gelişti

Günümüzde teknoloji hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip olduğu gibi hayatımızda da ön planda yer almaktadır.

Sabah işe gitmek için kurulan telefon alarmı bile kullandığımız teknoloji sayesindedir. İş yerinizde gün içerisinde yapmanız gereken çoğu işlerinizi genellikle bilgisayarla halledersiniz.

Hiç bilgisayar kullanmasanız dahi mail atmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle günlük yaşantımızın her yerinde, belki her saat gazete okumak ya da işe giderken sıkılmamak için telefondaki mobil uygulamaları kullanırsınız.

Teknoloji Nasıl Gelişti ?

teknoloji nasıl gelişti
teknoloji nasıl gelişti

Teknoloji bilgiye bağlı olarak gelişme sağlar. Bu nedenle teknoloji ve bilgiyi birbirinden farklı olarak düşünmek yanlış bir davranış olacaktır.

Teknolojinin içinde yatan teknolojiyi gün yüzüne çıkarabilecek kadar bilgi ve deneyim bulunur. Bilgi daima kendini yeniler ve günceller.

Teknoloji ve bilgi ise aynı orantıda ilerleme sağlar. Teknolojinin ilerlemesi ile başka buluşlar aynı olmayabilir.

Teknolojinin hep olduğu akıldan çıkmamalı ve yoktan var olduğu gibi bir beklentiye girilmemelidir.

Bir bakıma teknoloji kendisini geliştirerek, farklı bilgiler eklenerek biz insanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde gidermeye çalışır. Bu nedenle de teknoloji bir anda değil aşama aşama olarak gelişme sağlar.

Teknolojinin İlerleme Zamanında Nelerle Karşılaşılır?

teknoloji nasıl gelişti
teknoloji nasıl gelişti

Teknolojinin ilerlemesi demek kişilerin alışma süreci içine girmesi demektir. Her şeyde olduğu gibi insanların teknolojiye ve teknoloji sayesinde ortaya çıkan buluşlara da alışması gerekir.

Bunun nedeni ise insanların hayalini kurduğu şeylerin bir anda karşısına çıktıklarında afallayacak olmasıdır. Teknolojik bir buluşun ardından insanlar alışmaya başlamışlardır.

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber bilgi de ilerleme sağladığı için, ortaya farklı bir bilgi çıkınca yapılmış olan deneyler bilginin doğruluğunu ezer.

Ayrıca üzerine yeni bir bilgi gelmesinden yeni buluşlar meydana gelir ve teknolojik gelişmelere sebep olur.

Teknolojinin sürekli olarak kendini yenilediği geçmiş ile kıyaslanırsa ortaya çıkacaktır. Teknoloji sonsuz bir yenileniştir.

Teknolojinin Olumsuz Yönleri

teknoloji bağımlılığı
teknoloji bağımlılığı

Teknolojinin olumsuz yönlerinden biri ise bağımlılıktır. Çok fazla kullanıldığında insanlarda ciddi derece bağımlılık yapmaktadır.

Teknoloji bağımlılığı ciddi anlamda bırakılması zor bir alışkanlıktır. İnsan sosyal medya üzerine yoğunlaşır ve bu bağımlılık onu dünyadan koparabilir.

Ayrıca teknolojinin gelişmesinden dolayı daha çok makineler üretilmiş ve işsizlik ciddi derecede artmıştır. Bu sorunların çözümü ise teknolojik kısıtlamalar getirilmesidir.

Teknoloji bağımlılığına dair detaylı bir çözüm arayışı içerisindeyseniz;

Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Engellenir” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir