Windows 10’da Cihazımı Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?
Windows 10 Cihazımı Bul Özelliği Nasıl kullanılır

Windows 10 işletim sistemi için yapılan güncellemeler, cihazlara yeni özellikler eklenmesini sağlamaktadır. Kasım 2015 tarihinde geliştirilen güncelleme ile Windows 10 işletim sistemi kullanılan, bilgisayar ve tablet gibi cihazlar konum takibi özelliği ile kaybolduğunda bulunabiliyor. Bilgisayarınızda, GPS izlemeyi etkinleştirerek, kayıp cihazınızın konumunu takip edebiliyorsunuz. Peki, Windows 10 cihazımı bul özelliği nasıl kullanılır ?

Yeni bilgisayar alanlar tarafından öğrenilmeye çalışılan bir konudur. Bu özelliğin kullanılabilmesi için bilgisayar üzerinde, Microsoft hesabının oluşturulması ve gerekli ayarların yapılmış olması gerekiyor.

Windows 10 işletim sisteminde, cihazımı bul özelliği kapalı konumdadır. Kullanıcılar, bunu aktifleştirmelidir. Aksi taktirde bilgisayarınız kaybolduğunda bulamayabilirsiniz.

Cihazımı Bul Özelliğinin Etkinleştirilmesi

Windows 10 işletim sistemi her güncellemesinde, yeni özellikler eklemektedir. Cihazımı bul özelliği güncelleme ile gelen ve 2015 yılından sonra kullanılan bir özelliktir.

Windows 10’da cihazımı bul özelliğini etkinleştirme işlem adımları şöyledir;

  • Başlat menüsü ve ayarlar seçilir,
  • Güncelleme ve güvenlik bölümü seçilir,
  • Cihazımı bul seçeneği,
  • Microsoft hesabına giriş yapılır,
  • Cihazımı bul kapalı bölümü “değiştir” düğmesi ile etkinleştirilir.
  • Cihazımın konumunu periyodik olarak kaydet seçeneği etkinleştirilir.

Bu ayarlar yapıldıktan sonra Windows 10 işletim sistemi, otomatik olarak konum bilgisini, Microsoft hesabına gönderecektir. Bu yöntem sayesinde, kaybolan bilgisayarınızın izini sürebilecek ve kısa sürede bulabileceksiniz. Cihazımı bul özelliğinin kullanılabilmesi için bu işlemlerin yapılmış olması gerekiyor.

Cihazımı Bul Özelliği Her Zaman İşe Yarar Mı?

Windows 10’da cihazımı bul özelliğin, kayıp olan bilgisayar ya da tablet gibi cihazların bulunmasını kolaylaştırmaktadır.

Her özelliğin belirli sınırları vardır ve izini verilen sınırlar kadar işlemler yapılabilecektir. Windows 10 işletim sisteminde bulunan bu özellik, cihazı izleme imkanı sunmaktadır.

Kaybolan bilgisayara erişim yapmak, dosyaları silmek ya da bilgisayarın kilitlenmesini sağlama imkanı vermemektedir. Cihazımı bul özelliği sadece konum bilgisi vermektedir.

Bu özellik, bilgisayarınızın bulunduğu yerin konum bilgilerini otomatik olarak alacak ve belirlemiş olduğunuz Microsoft hesabınıza belirli aralıklarla gönderecektir. Konum bilgilerinin gönderilebilmesi için bilgisayarın açık ve internete bağlı olması gerekiyor.

Windows 10’da Cihazımı Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?
Windows 10 Cihazımı Bul Özelliği Nasıl Kullanılır

Konum Takibi Yapmak

Windows 10 cihazımı bul özelliği nasıl kullanılır ? Öncelikle bilgisayarınızı ilk aldığınızda ve kullanmaya başladığınızda, ayarlar bölümünden, cihazımı bul özelliklerinin aktifleştirilmesi gerekiyor.

Bu bölümde, kullanıcıların neler yapması gerektiği işlem adımları ile gösteriliyor. Microsoft hesabını aktifleştiren ve Windows 10’da kullanmaya başlayanlar, cihazımı bul özelliğini de aktifleştirdikten sonra konum takibi yapabileceklerdir.

Bilgisayarınız kaybolduğunda, account.microsoft.com/devices adresi üzerinden bilgisayarda kullanılan, Microsoft hesabı ile oturum açılmalıdır. Oturum açıldığında, kayıtlı cihazlarım listesi görülür ve buradan konumu izlenmek istenilen cihaz seçilir.

Kayıp olan bilgisayarınız kullanılmaya başlandığında, en son hangi saatte ve hangi konumda olduğu bilgisi gelecektir. Microsoft hesabınız ve cihazımı bul özelliği ile harita üzerinden konum takibini yapabilirsiniz.

Cihazımı Bul Ayarları

Windows 10 işletim sistemi için Microsoft tarafından 2015 sonlarında yayınlanan ve yüklenen güncelleme ile bilgisayarlara, cihazımı bul özelliği gelmiştir. Bu özelliğin kullanılabilmesi için öncelikle bilgisayara bir isim verilmelidir.

Cihazımı bul ayarının yapılabilmesi için Windows 10 işletim sisteminin sürüm numarasının 1511 olması gerekiyor. Bu sürümde değilse güncelleme yükleyerek, 1511 sürümüne yükseltilmelidir.

Daha sonra ayarlar / gizlilik bölümünden, konum sekmesi seçilir ve ayarlar yapılmaya başlanır. Cihazımı bul özelliği aktifleştirildikten sonra “güncelleştirme ve güvenlik” bölümünden cihazımı bul işlem adımları takip edilir.

Değiştir butonu kullanılarak, cihazın konumu açık duruma getirilir ve gerekli ayarlar yapılmış olunur. Kullanıcılar, kayıp bilgisayarlarında bu ayarları yaptıklarında konum takibini, bilgisayarda kullanılan Microsoft hesabı oturumu üzerinden yapabilecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir