Elektronik İmza Nedir?
Elektronik İmza Nedir?

Elektronik imza bir belgeyi elektronik ortamda imzalamak için oluşturulan gerçek imzaya elektronik imza denir.

Günümüzde en son çıkarılan 5070 sayılı kanunun uyarınca kamu işlemlerinin yürütülmesi için oluşturulan elektronik imza ıslak imza ile eşdeğer haline gelmiştir.

Elektronik imza ile imzalanan evraklar ıslak imza ile atılmış gibi işlem görülmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birçok konuda olduğu gibi elektronik imza nedir gibi sorunlarla karşılanmaktadır.

Nen Var web sitesinde teknolojinin insanların yararına kullanılmasından bağımlılığına kadar her türlü bilgi yer almaktadır.

Elektronik İmza Nasıl Oluşturulur?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hizmet sağlayıcılara sunulmaktadır. Öncelikle kimin adına elektronik imza açılacak ise bunların belirlenmesi gerekmektedir. Elektronik imza süreçleri şu şekilde yapılmaktadır.

  • İmza için yetkili personelin belirlenmesi
  • Başvuru formunun doldurulması
  • Başvuru için onay kodu doğrulanması
  • Sim kart işlemleri

Elektronik imza başvurular için güvenlik adımları takip edilerek erişim parolası bir mail ile hizmet sağlayıcılara sunulmaktadır. Böylelikle elektronik imza nedir ve nasıl oluşturulur gibi sorunlar da çözüme kavuşturulmaktadır.

Kamu Hizmetlerinin Sağlanması İçin Elektronik İmzanın Önemi

Teknolojinin gelişmesiyle kamuda verilen hizmetlerinin daha hızlı bir şekilde yürütülmesi için elektronik imzaya ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda kamudaki israflarının önüne geçilmesi için her türlü yenilikler uygulanmaktadır.

Elektronik imza ile kağıt israfının da önüne geçilmiş olundu. Elektronik imza sayesinde hizmetler daha güvenli ve hızlı bir şekilde yürütülüyor.

Teknolojinin Avantajları ve Dezavantajları

Teknoloji insanların daha kolay ve hızlı bir şekilde işlerinin yapılmasını sağlar. Teknolojinin faydaları yanında bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

Teknolojinin bağımlılığı insanların sosyal yaşamdan kopmasına neden olmaktadır. Hayatımızın hemen her alanda yer alan teknolojik aletler insanları maddi ve manevi olarak etiketlemektedir.

Nen Var ‘da teknoloji bağımlılığı hakkında her türlü bilgi sahibi olabilirsiniz. Web sitesinde teknolojinin bağımlılığıyla nasıl mücadele edileceği konusunda insanlara yardımcı olmaktadır.

Teknolojinin Bağımlılığından Nasıl Kurtulur?

Günümüzde insanlar teknoloji bağımlılığından kurtulmak için kendisinin istekli olması gerekir.

​​​​​​İnsanların teknolojik aletlerle fazla zaman geçirmelerinin önüne geçilmesi gerekir. Günlük hayatta insanların günün büyük bölümünü internette bilgisayar başında ya da telefon aracılığıyla harcamaktadır.

Bur durumlar insanların hareketsiz kalmasından dolayı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Nen Var web sitesinde teknolojinin olumsuz yönleri açıkça belirterek bunlarla ile alınacak önlemler hakkında detaylı bilgi verilmektedir.

Elektronik İmza Nedir?
Elektronik İmza Nedir?

Teknolojinin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Teknoloji insanların daha rahat ve kolay yaşam sürdürmeleri için kullanılan en önemli ihtiyaçlardan birisidir.

Teknolojinin olumsuz yönleri şunlardır;

  • Bağımlılık
  • Sosyal Hayattan Kopma
  • İşsizlik sorununa neden olmak

Teknolojinin en önemli olumsuz yönlerinden biri hiç kuşkusuz bağımlılıktır. Teknoloji ile çok zaman geçiren insanlar hayatlarının her şeyini sosyal medya üzerinden yaşamalarına neden olmaktadır. Bu şekilde teknolojiye bağımlılık daha çok artmasına kişinin dünyadan kopmasına neden olmaktadır.

Nen Var ‘da bu tür olumsuz etkileri minimize etmek için gerekli bilgileri paylaşmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle ile sanayii ve birçok alanda büyük makinelerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Makineler kısa zamanda fazla üretim yapmasına rağmen işsizlik oranlarının artmasına neden olmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir