Hard Disk Ömrü Ne Kadar
Hard Disk Ömrü Ne Kadar

Kullanılan bilgisayar veya laptoplarda verileri güvenli şekilde saklamak ve depolamak için hard disk adı verilen birimler kullanılır. Hard diskler sonsuza kadar kullanım kapasitesine sahip değillerdir.

Her cihazın olduğu gibi bunların da bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrü herkes için aynı değildir. Peki, hard disk ömrü ne kadar ? Bu sorunun cevabı kullanım ömrünü uzatan veya azaltan etkenlere göre farklılık gösterir.

Unutmadan; bu yazımızda SSD yada SSHD Hard diskler için değil SATA olarak tabir edilen HDD diskler üzerinden konuşacağız.

SSD ve SSHD diskler hakkında detaylı bilgi için SSHD Disk Nedir SSD İle Arasındaki Farklar Nedir başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hard Disk Kullanım Ömrünü Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Hard disk kullanım ömrünü azaltan veya artıran bazı unsurlar mevcuttur. Peki, bu unsurlar nelerdir?

Hard disk kullanım ömrünü etkileyen bazı unsurlar şunlardır:

 • Kullanılan hard diskin türü ve işlevi
 • Kullanılan malzeme kalitesi ve hard diskin modeli
 • Kullanıcıdan kaynaklı gelişen hatalar
 • Bilgisayar donanımı ve sahip olduğu parçaların durumu
 • Cihazın ısınma süresi ve kapasitesi
 • Teknik arızalar
 • Çevresel faktörler ve çevresel darbeler
 • Bilgisayarı ve hard diski etkileyen virüsler ve kötü yazılımlar

Bu etkenlerden dolayı hard disklerin kullanım ömründe değişiklikler görmek mümkündür. Fakat genellikle doğru kullanılan bir hard disk yaklaşık 4 veya 6 sene kadar rahatlıkla kullanılabilir.

Kalan Hard Disk Ömrü Nasıl Öğrenilir?

Kullanılan hard disk hakkında çeşitli bilgiler edinmek mümkündür. Hard diskin durumu, ortalama kullanım süresi gibi bilgiler bazı programlar aracılığı ile kolayca saptanabiliyor.

Saptama işlemi için çok sayıda program yer alıyor. Bu programlardan birine örnek verilecek olursa Hdd Sentinel adıyla anılan program örnek verilebilir.

Bu programı yükledikten sonra hard disklerinizin durumunu rahatça görebilir ve kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bu programlar hard disk sıcaklığı hakkında da sizi uyarır. Çünkü fazla sıcaklık kullanım ömrünün azalmasına yol açar.

Bilgisayara Format Atılınca Hard Disk Ömrü Kısalır mı?

Bilgisayara sürekli format atmak har diskin olumsuz etkilenmesine neden olur. Sürekli format atmak hard diskin kullanım ömrünü kısaltır. Bu yüzden yanlış bir uygulama olarak değerlendirilir.

Format atma esnasında bilgisayarda ısı değişimleri meydana gelir. Isı değişimleri ise depolama alanı olan hard diskin çalışma kapasitesine zarar verir.

Hard Disk Ömrü Ne Kadar
Hard Disk Ömrü Ne Kadar

Hard Disk Kullanım Ömrü Nasıl Uzatılır?

Kullanılan hard disklerin daha uzun ömürlü olması için yapılması ve dikkat edilmesi gereken çok fazla yöntem basamağı vardır. Doğru ve etkin kullanım sonucu hard diskleriniz daha sağlıklı ve hızlı olabilir. Peki, hard diskleri daha uzun zamanlar kullanmak için neler yapılması gerekir?

Hard disk ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Kaliteli malzemelerden yapılan modeller seçmek gerekir.
 • Bilgisayarı ve parçalarını toz ve kirden koruyun. Toza karşı bilgisayarı düzenli şekilde temizleyin.
 • Bilgisayarın içinin temizlenmesi gereken durumlarda yetkili bir kişiden yardım isteyin. Kendi başınıza halletmeye kalkmayın.
 • Bilgisayar üzerinde yer alan havalandırma deliklerinin önünü tıkamak hard diskin zarar görmesine yol açar. Bu yüzden deliklerin hava akışının engellenmemesi gerekir.
 • Bilgisayarın fazla ısınması hard diskler için tehlikelidir. Bu yüzden soğutma sistemi uyarılarına dikkat etmek ve göz ardı etmemek gerekir.
 • Bilgisayar kasasını açık bırakmamak gerekir. Açık kaldığı taktirde içerisine kolayca kir ve toz girer.
 • Bilgisayarın konulduğu zemin de ısı alışverişini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden uygun zemin seçimine dikkat etmekte fayda vardır.
 • Har disk ömrünü uzatmak için kullanıcıların bu konu hakkında daha bilgili olması gerekir.

Bozulmaların çoğu kullanıcı hatalarından kaynaklanır. Uygunsuz kullanım ve gerekli bakımların aksatılması hard disklerin ömrünü kısaltıyor. Daha uzun ömürlü ve kullanışlı sistemler için hard disklerin daha az kullanılması gerekir. Az kullanılan diskler her zaman daha uzun ömürlüdür.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir