Stok Fotoğrafçılığı Nedir?
Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Stok fotoğraf, İnternet’teki en yaygın ifadelerden biridir. Özellikle fotoğraf içerdiği için fotoğrafla ilgilenen kişilerin hemen ilgisini çeken bir alandır. Bu ilgi stok fotoğrafçılığı nedir? Sorularını da beraberinde getiriyor.

Peki, gerçekten stok fotoğraf ve Stok Fotoğrafçılığı Nedir? gelin birlikte inceleyelim.

Stok Fotoğraf Nedir?

Stok fotoğraf, en basit ifadeyle, fotoğraftır. Bu, hazır görsel efektlerin anları, durumları, bilgileri ve fikirleri tanımlamak için kullanılabileceği anlamına gelir.

1920’lerden beri, stok fotoğrafçılık edebi eserlere dahil edildi ve şimdi büyük bir endüstri haline geldi.

Özellikle 2001 yılında Google görsel arama hizmetinin devreye girmesiyle sektör internet ortamına yönelmiş ve zamanla birçok stok fotoğraf şirketi de piyasaya çıkmıştır.

Bunlar stok fotoğraflardan para kazanma fikrini getirdi ve fotoğrafçılığa ilgi duyan insanlara çektiği fotoğrafları satma ve paraya dönüştürme fırsatı sağladı.

Birçok insan stok fotoğrafçılığı nedir? Sorusunun yanıtını ararken, bu sektörde kaliteli iş çıkaranların sayısı bir hayli yüksek.

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Fotoğraflar fotoğrafçılar tarafından çekilir ve Shutterstock ve Getty Images gibi stok web sitelerine yüklenir.

Stok sitesine eklediğiniz fotoğraflar kabul edildiğinde site logosu ve çeşitli desenlerden oluşan filigran ile korunacaktır, bu nedenle kişiler bu görselleri kopyalayıp satın almadan kullanamazlar.

Elbette, bu fotoğrafları yüklerken, yükleyen web sitesinin web sitesi kurallarına uymalısınız. Bununla birlikte, neredeyse tüm stok siteleri benzer standartlardaki fotoğrafları kabul eder.

Dediğimiz gibi, stok web sitelerinde fotoğrafçılığın kabulü için kalite çok önemlidir. Fotoğraflarınıza biraz yaratıcılık katarsanız, fotoğraf satışlarının sayısı gün geçtikçe artacaktır.

Stok Fotoğrafçılıktan Nasıl Para Kazanılır?

İlk etapta fotoğraftan para kazanma fikri cazip gelebilir. Ancak bu göründüğü kadar kolay değil.

Daha önce, sektörün getirisi daha yüksekti. Ancak akıllı telefon ile herkes belli bir seviyede fotoğraf çekebilir durumda. Bu, profesyonel fotoğrafçılığın etkisini azaltan bir unsur oldu.

Ancak bazı web sitelerinde orijinal fotoğrafları satabilirsiniz. Zaman almasına rağmen iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Bunun için öncelikle üye olmanız ve üyelik şartlarına uymanız gerekmektedir. Ardından çekilen fotoğrafları belirtilen şartlarda ve kalitede siteye yüklemelisiniz.

Yüklediğiniz görüntülere anahtar kelimeler üzerinden erişileceği için uygun anahtar kelimeleri girmelisiniz. Yüklenen görüntünün onaylanmasını beklemeli ve onaylanmış görseli satmak için müşteri beklemelisiniz.

Stok Fotoğrafçılığı Yapmak İçin Ne Gerekli?

Profesyonel olmak için bir kameraya ve bazı ekipmanlara ihtiyacınız var. Yüksek kaliteli bir kamera, yüksek kaliteli fotoğraflar çekmenize olanak sağlar.

Elbette bazı durumlarda fotoğrafın konusuna bağlı olarak kamera aksesuarlarına ihtiyacınız olabilir. Kameranın yetersiz yetenekleri çekim sırasında endişeye neden olabilir ve fotoğraf çekmenizi engelleyebilir.

Stok fotoğrafçılığı yapmak için şu yöntemler izlenebilir;

  • Yeni başlayanlar için bir makine önermek pek mantıklı değil. Derinlemesine araştırma yapıp bütçenize uygun ve kullanmaktan keyif alacağınız bir makine olmalı.
  • Güzel fotoğraflar çekebilmeniz için sahip olduğunuz her cihaz ve her program size çok fayda sağlayacaktır.
  • Stüdyo fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı için beyaz bir arka plan kullanmak istediğiniz bir alansa, ihtiyacınız olan tek şey aydınlatmadır.
  • Fotoğrafların daha doğal görünmesi için stüdyo aydınlatması ve çevresine benzer ışıklı aydınlatma ürünleri kullanmalısınız.
  • Manzara fotoğrafları çekmek istiyorsanız gezmeyi ve anları yakalamayı bilmelisiniz.

Bu sektördeki rekabetin şiddetli olduğunu unutmamalısınız. Temel olarak, düşündüğünüz fotoğrafların birçok kişi tarafından çekildiğini düşünürsek, farklı olmak için farklı orijinal işler yapmanız gerekir.

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?
Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Stok Fotoğraf Siteleri Para Kazandırır Mı?

Stok fotoğraf siteleri fotoğrafçıların eserlerini alır ve satmak üzere sergiler. Stok sitesine ait acenteler veya gruplar gerektiğinde bu fotoğrafı satın alır ve fotoğraf sahibine belli bir komisyon öder.

Fotoğrafçılar, stok web sitelerinden komisyon kazanır. Komisyon oranı siteden siteye değişmekte olup, bazı komisyonlar %30, bazı komisyonlar ise %60’a kadar çıkmaktadır.

Stok fotoğrafçılığın iyi yanı, çektiğiniz fotoğrafların birkaç yıl boyunca satılabilmesi ve birkaç saat içinde hazırladığınız fotoğraf gruplarının yaşam döngüsü boyunca satılmasıdır, bu da sabit bir gelir kaynağı anlamına gelir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir