teknoloji bağımlılığı nasıl engellenir
teknoloji bağımlılığı nasıl engellenir

Teknolojik alanda dünyanın çok hızlı bir değişimle karşı karşıya kalmasıyla hayatımıza giren ve yaşamımızı büyük oranda kolaylaştıran aynı zamanda hızlandıran teknolojik ürünlerin fark etmediğimiz hususlar olsa dahi yaşamımıza ciddi zararları dokunabiliyor.

 Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Engellenir
Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Engellenir

Teknoloji bağımlılığı teknolojik cihazları kullanırken gereğinden fazla zaman geçirmek, yaşamdan kopmaya ve yabancılaşmaya neden olacak kadar teknolojik ürünleri yaşamının merkezine almaktır.

Ayrıca teknolojik aletlerle olan etkileşimin maddi, manevi ve fiziksel sorunlarla karşılaşmaya gidecek boyutta kontrolden çıkması olarak tanımlanabilir.

Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Fark Edilir?

teknoloji bağımlılığı nasıl engellenir
teknoloji bağımlılığı nasıl engellenir

Teknolojiye olan ihtiyaçlar hayatımızın neredeyse her alanında olduğu için günlük hayattaki rutinlerimizin arasında bu cihazlarla olan etkileşimlerin gereklilik veya fuzuli olma aşaması ardından, bağımlılığa dönüşmeye başladığı noktayı ayırt etmek kolay olmayabilir.

Fakat kişinin teknolojik cihazları kullanırken çok az bir süre diye bilgisayarın, telefonun ve diğer cihazların karşısına geçip saatlerce zaman harcaması ve bunun sürekli tekrarlanması, yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamayı bile erteleyip bu sürelerini de teknolojik cihazlarla geçirmesi de belirti olarak nitelendirilir.

Teknolojik cihazları hayatının en belirgin parçası olarak görüp ondan ayrı kaldığı zamanda yaşamını bir boşluğun içerisindeymiş gibi hissetmesi ve bunun psikolojik bozukluk boyutuna dek kimi zaman varabilmesi ve en önemlisi de uzun saatler boyunca teknolojik cihazlarla haşır neşir olunmasının ardından fiziksel olarak buna bağlı sorunların oluşması teknoloji bağımlılığının en belirgin göstergelerindendir.

Teknoloji Bağımlılığından Nasıl Engellenir?

teknoloji bağımlılığı nasıl engellenir
teknoloji bağımlılığı nasıl engellenir

Bağımlılık derecesine kadar çıkan bu teknoloji nedir? yada Teknoloji nasıl gelişti de hayatımızın bir parçası oldu?

Öncelikle teknoloji bağımlılığından kurtulmak için kişinin yaşadığı bu durumun farkında olması veya çevresindekilerce yapılan gözlemlerle bu durumu bilmesi ve en önemlisi bu bağımlılıktan kurtulmak istemesi gerekmektedir.

 Kişinin başlangıç için yapabileceği en sade ve etkili yöntemlerden birisi günlük olarak teknolojik cihazlarla geçirilen fuzuli zamanların belirlenmesi ve bu saatlerin adım adım kısılmaya başlanmasıdır. Bunun için gerekirse teknolojik cihazlarla zaman geçirilen süreler üzerine bir cetvel dahi hazırlanabilir.

 Bir başka yöntem ise yapılması gereken ve sürekli ertelenen sosyal faaliyetler ve kimi zaman zorunlu işler de dahil bunları internet, bilgisayar, telefon gibi cihazların başına geçeceği zaman dikkate alıp bu faaliyetlerden veya işlerden biri ya da birkaçıyla ilgilenip ekran süresini azaltması olabilir.

Farklı hobiler edinmek ve teknolojik cihazla yapılan zaman geçirme yerine katılımlı aktiviteler yapmaya başlamak da kişinin ister istemez ekranların karşısında geçirdiği süreyi azaltacaktır.

Ayrıca farklı alanlarda da boş zamanlarını değerlendirip zevk alabildiğini ona gösterecektir.

Atılabilecek bu basit adımların yapılabilmesi kişi tarafından hala çok zorsa bu durumda ise psikologlardan veya konuya ilişkin uzman meslek büyüklerinden destek almak da oldukça etkili olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir