Laptop Fanı Soğutma Nasıl Yapılır?
Laptop Fanı Soğutma Nasıl Yapılır ?

Laptoplarının kullanımının yaygınlaşması, laptop fanı soğutma nasıl yapılır ? Sorusunu da beraberinde getirdi. Yeni nesil laptoplarda işlemci sayısının fazla olması ve grafik kartlarının çok daha güçlü olması ise bilgisayarın daha hızlı ısınmasına neden oldu.

Laptoplar soğutulmadığı takdirde aşırı ısınmanın getirdiği bir dizi problem laptoplarda kalıcı hasara neden olabilir.

Laptopun Aşırı Isındığı Nasıl Anlaşılır?

Masaüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere bilgisayarların tamamında ısınma görülür. Laptoplarda da tolere edilebilecek ısınma payları mevcuttur. Bilgisayar normalin üstünde ısınıyor ise acilen soğutulması gerekir.

Aksi halde bilgisayar kalıcı olarak bozulabilir. Laptopunuzun aşırı ısınmasını önlemek için çeşitli programlar kullanabilirsiniz. Aynı zamanda söz konusu programlar laptopun ne kadar ısındığını da gösterir.

Bu sayede bilgisayarınızın ısınma seviyesini anlayabilir ve risk oluşturup oluşturmadığını kontrol edebilirsiniz.

Laptop Aşırı Isındığında Ne Yapmalıyım?

Bilgisayarınız normalin üstünde bir seviyede ısınıyorsa riskli bir durumla karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda ısınma seviyesini gösteren programlar kullanarak bilgisayarınızın ne kadar ısındığını ve hangi bölgenin ısındığını görebilirsiniz.

Isınan bölgeyi ve ısı derecesini tespit ettikten sonra ise bilgisayarınızı kullanmayı bırakmak ya da bilgisayarda yaptığınız işlemleri azaltmak, ısınma seviyesini düşürebilir.

İşlemlerinizi bırakamıyorsanız, bilgisayarınız için harici soğutma fanı satın alabilirsiniz. Laptoplar için tasarlanan bir dizi soğutma fanı vardır.

Laptopunuzu soğutma fanınızın üstüne koyarak çalıştırdığınızda ısınma seviyesi tolere edilebilecek seviyelerde olacaktır.

Aşırı Isınmaya Neden Olan Sorunlar Nelerdir?

Dizüstü bilgisayarlar aşırı ısınmaya başladığında fan çalışarak soğutma işlemini devreye sokar. Bilgisayarın hava giriş ya da çıkış bölümlerinde tozlanma ya da hava giriş çıkışını etkileyen maddeler varsa bilgisayarın ısınmasına neden olur.

Ayrıca randımanlı çalışmayan fan da bilgisayarı soğutamayarak ısınmasına neden olur. Donanımsal sorunların dışında bilgisayarın maksimum kapasitesinin zorlanması, aynanda birden fazla işlemin yapılması CPU kullanımını arttırarak bilgisayarın ısınmasına neden olur.

Ancak bilgisayarın ısınmasında en önemli sorunların donanımsal kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. CPU kullanımının artması, işlemlerin sona erdirilmesiyle giderilebilir. Donanımsal sorunlarda ise bilgisayarın değişmesi gerekebilir.

Aşırı Isınmayı Nasıl Önleyebilirim?

Bilgisayarınızın ısınmasını istemiyorsanız izleyebileceğiniz bir dizi yol vardır.

Söz konusu yollar ise şöyledir;

  • Soğutma Sistemini Temizleyin
  • Bilgisayarınızı Sert ve Düz Bir Yüzeyde Tutun
  • Arka plan da Çalışan G
  • ereksiz Uygulamaları Kapatın
  • Düzenli Virüs Taraması Yapın
  • Harici Soğutucu Kullanın

Belirttiğimiz yöntemler arasında harici soğutucu kullanılması bilgisayarınızın ısınma problemine büyük ölçüde çözebilir. İnternet üzerinde yüzlerce soğutucu mevcuttur. Farklı fiyat aralıklarında olan soğutucuyu ortalama 200 TL gibi bir fiyata alabilirsiniz.

Laptop Fanı Soğutma Nasıl Yapılır?
Laptop Fanı Soğutma Nasıl Yapılır ?

Laptop Aşırı Isındığında Ne Olur?

Laptopunuzun aşırı ısındığında yavaşlar ve donma gibi problemler görülür. Ancak aşırı ısınmanın en önemli problemi bunlar değildir. Aşırı ısınan bilgisayarın donanımları zarar görebilir.

Ana kartın yanması veya donanımlardan herhangi birinin yanması, bilgisayarınızı kullanılmaz hale getirebilir.  Bu nedenle aşırı ısınma sorunu son derece önemlidir ve kesinlikle dikkat edilmelidir.

Bilgisayarınızın gücü ve markası ne olursa olsun aşırı ısınma görülmeye başladığı zaman, daha önce belirttiğimiz önlemler alınmalıdır.

Kullanım Alanınıza Göre Bilgisayar Kullanın

Bilgisayarlar kullanım alanlarına göre çeşitli özelliklerde bulunur. Bilgisayarınızı grafik tasarımı veya benzeri işler için kullanıyorsanız güçlü bir bilgisayar almanız gerekir.

Gündelik işler için kullanıyorsanız mütevazi sayılabilecek bilgisayarlar işinizi görecektir. Mütevazi bilgisayarlar da grafik tasarım gibi güçlü sistem özellikleri gerektiren işlemler yapılırsa, bilgisayarınız normalin üstünde ısınacaktır.

Bu durum ana kartın yanmasına ve bilgisayarınızın bir daha kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir. Aşırı ısınmadan kaçınmak istiyorsanız, kullanım alanınıza uygun bilgisayar kullanmanız gereklidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir