Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?
Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

Twitch üzerinden yayın yapmak günümüzde her gencin hayalidir. Fakat Twitch yayıncısı olmak sanıldığı kadar kolay bir şey değildir.

İnsanların ilgisini çekecek içerikleri bulmak ve bu içerikleri sorunsuz bir şekilde internet ortamına aktaracak bilgisayar donanımını elde etmek zaman alan ve pahalı bir süreçtir.

Tüm bu kriterleri sağlamayı başaran ve Twitch yayıncısı olan kişiler, aboneleri doğrultusunda gelir elde eder. Peki, twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor? Bu sorunun cevabı alt başlıklarda incelenebilir.

Twitch Nedir?

Twitch, kişinin kendine özel bir kanal açarak internet üzerinden yayın yaparak takipçi topladığı bir platformdur. Twitch hesabı oluşturularak ve bir kanal konsepti belirlenerek kitlelere hitap eden yayıncılar, izleyenlerin kanalına abone olmaları ile farklı tutarlarda para kazanırlar.

Twitch platformu, en az Youtube kadar popüler ve doğru konsept belirlenerek izleyicilerin beklentileri karşılandığında yüksek kazançların elde edilebildiği bir yayın platformudur.

Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır

Twitch yayıncıları, kanalına abone olan kişilerden gelir elde ederler. 3 ay veya 6 ay seçenekleri ile abonelik süreleri bulunur. Kanala abone olarak izleyici, ne kadar süre ile abone olacağını belirleyerek kanal sahibine para gönderir.

Abonelik süresi bittiğinde, izleyici tekrar abone olmak zorundadır. Böylece yayıncı düzenli bir gelir elde edebilir. Bunun yanı sıra izleyiciler, yayıncıya bağış da yapabilir. Yüksek kitlelere hitap eden ve popülerliğini arttıran yayıncılar firma sponsorluğu da alabilir.

Twitch yayıncıları, abonelikler ve sponsorlukların yanı sıra, yaptıkları canlı yayın esnasında bağış toplayabilir. Yayın esnasında toplanan bağışların miktarı, izleyicilerin ne kadar gönderim yapacağına bağlıdır.

Twitch yayıncısı bir canlı yayında oldukça yüksek bağış toplayabildiği gibi, bazen hiç bağış alamadığı da olur.

Peki Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor? gelin birlikte inceleyelim.

Türkiye’deki Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

Türkiye’de Twitch yayını yapan popüler yayıncıların gelirleri tahmini olarak şu şekildedir;

  • 1.200.000 üstü takipçisi bulunan Jahrein, 1000 kişi ve üzeri aboneye sahiptir. Yayın başına yaklaşık 300 TL kazanır. Aylık ortalama geliri 40.000 TL’nin üzerinde seyreder.
  • 800 bin üzeri abonesi bulunan Ferit Wtcn, yayın başı ortalama 300 TL bağış alır. Aylık ortalama geliri 40.000 TL olarak tahmin edilir,
  • 500 bin üzeri takipçisi bulunan Kemal Can, yayın başına ortalama 200 TL ve 300 TL civarında kazanç elde eder. Aylık geliri ise, 30.000 TL’nin üzerindedir,
  • 500 bin üzerinde aboneye sahip olan Cem Karakoç “Mihtrain” yayınlarda 200 TL ve üzeri bağış kazanır. Yıllık geliri iste tahmini olarak 20.000 TL’nin üzerindedir,
  • 500 bin aboneye sahip olan Cantuğ Ulusoy “Unlost” yayın başına 300 TL bağış toplar. Aylık geliri, 15.000 TL olan Unlost, sponsorlardan da hatrı sayılır bir gelir elde eder,
  • 500 bin üzerinde takipçi ve 50 aboneye sahip olan Kaan Atıcı “Elwind” aylık olarak ortalama 15.000 TL ve üzeri kazanç elde eder.

KnowS0mething Twitter Kullancısına Göre Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

6 Ekim 2021 Tarihinde twitch platformunun hacklenmesi sonrası @KnowS0mething adlı twitter kullanıcısı tarafında bir liste paylaşıldı.

Bu listeye göre dünya üzerindeki tüm twitch yayıncılarının elde ettikleri gelir miktarları paylaşıldı.

Buna göre iddia edilen “Türk twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor?” şu şekilde açıklanmıştır;

Elraenn: 511,062 $ yani güncel Dolar kuruna göre* (4.587.650,26 Türk Lirası)
Jahrein: 364,441 $ güncel Dolar kuruna göre* (3.271,48 Türk Lirası)
Kendine Müzisyen: 312,742 $ güncel Dolar kuruna göre* (2.807,39 Türk Lirası)
wtcN: 255,411 $ güncel Dolar kuruna göre* (2.292,75 Türk Lirası)
Pqueenn: 242,248 $ güncel Dolar kuruna göre* (2.174,59 Türk Lirası)

*(Hesaplamalarda 09/10/2021 Güncel Dolar kuru 8,98 Türk Lirası olarak baz alınmıştır.)

Ayrıca twitch yayıncılarının abone sayıları her gün farklılık gösterir. Bu sebeple aylık olarak elde ettikleri gelirler her gün değişiklik gösterebilir.

Türkiye’de en çok sevilen Twitch yayıncılarının abone sayıları her gün artış gösterdiği gibi, pek popüler olmayan Twitch yayıncılarının abone sayılarının düşme ihtimali de vardır.

Böylelikle twitch yayıncıları ne Kadar kazanıyor? açıklamış olduk.

Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?
Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

Twitch’ten Kazanç Elde Etmek İçin Ne Yapmak Gerekir

Twitch üzerinden kazanç elde edilmek isteniyorsa, mutlaka ilgi çekici bir konsept belirlenmelidir. Twitch üzerinde yapılabilecek yayınlar belirli kategorilere ayrılmıştır.

Twitch üzerinden oyun oynayarak yayın yapılabildiği gibi, sadece sohbet odaklı kategorilerde yayın da yapılabilir.

Twitch yayıncısı olmak için gerekli ekipman ve donanıma sahip olmanın önemli olduğu kadar, izleyicilerin ilgisini çeken yayınlar yapmak da Twitch üzerinden para kazanmak için gereklidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir