Blog Yazarlığı Nedir?
Blog Yazarlığı Nedir?

Blog Yazarlığı Nedir?

Blog Yazarlığı Nedir?: Okuyucularını eğlendirmek veya bilgilendirmek amaçlı yazılar yazıp, internet sitelerinde paylaşan kişilere blog yazarı denilir.

Günümüzün mesleklerinden birisi olarak ön plana çıkan blog yazarlığı, insanların kafasında çeşitli soruların canlanmasına neden oluyor. Kişilerin akıllarında ilk başlarda, blog yazarlığı nedir sorusu canlanıyor ve bu soru üzerine araştırma yapıyorlar.

Adından da anlaşılacağı üzere blog yazarlığı, belli bir alanda yazı yazıp, bu yazıları internet üzerinde paylaşan kişilerdir. Denenmiş, keşfedilmiş, üretilmiş bir takım şeyler hakkında yazılar yazarak bu yazıları okuyucuların huzuruna sererler.

Blog yazarı olmak için belli bir bilgi birikimine ve hitap yeteneğine sahip olmak gerekiyor. Okurları yazılar ile buluştururken, onların anlayacağı bir şekilde bu yazıları sunmak gerekiyor.

Blog Yazarının Görevleri

Blog yazarı olan kişilerin yerine getirmesi gereken belli başlı görevler vardır. Bu görevlerin başında ise devamlı okumak ve araştırma yapmak geliyor.

Blog yazarının yerine getirmesi gereken temel görevler şu şekildedir;

  • Çeşitli konular hakkında bilgi ve fikir sahibi olmak. Bu bilgi ve fikri yazıya dökerek okuyuculara sunmak.
  • Keşfettiği yerler, yediği yeni yemekler ve onlarca konu hakkında bilgi veren yazılar yazmak.
  • Yazıları ve çekmiş olduğu fotoğrafları kişisel blog siteleri üzerinde paylaşmak.
  • Yazı yazarken kullanılan dile, imla kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat etmek.
  • Ürettiği içiriklerin daha çok kişiye ulaşması için sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanmak.
  • Yazılarda etiket ve başlık seçimini son derece dikkatli bir şekilde yapmak.

Genel olarak blog yazarlığı yapan kişilerin yerine getirmesi gereken görevler bu şekilde sıralanıyor. Yazarların, bu görevleri dikkatli bir şekilde yerine getirmesi ve okuyucunun dikkatini çekmesi gerekiyor.

Nasıl Blog Yazarı Olunur?

Blog yazarı olabilmek için herhangi bir okulda veya kursta eğitim almak gerekmiyor. Okuma yazma bilen herkes blog yazarı olabilir. Ancak bu alanda başarı elde etmek isteyen kişilerin bol miktarda kitap okuması ve araştırma yapması gerekiyor.

Blog yazarı olmak isteyen kişilerin ilk olarak çeşitli alanlarda araştırma yapmaları gerekiyor. Daha sonrasında ise bu konular hakkında anlaşılır bir dilde yazılar yazması gerekiyor. Yazdığı yazıları çeşitli blog siteleri üzerinden insanlarla paylaşabilirler.

Blog sitelerinde yazılar yayınlandıktan sonra sosyal medya hesaplarından kendi çevresiyle buluşturması gerekiyor. Böylelikle son derece hızlı bir şekilde blog yazarı olunabilir.

Blog Yazarları Ne Kadar Kazanıyor?

Blog yazarları, yazmış oldukları yazılar üzerinden belli bir miktar para kazanıyorlar. Bu miktar, yazılan yazıyı okuyan kişinin sayısına göre değişiklik gösteriyor.

Blog yazarlarının okurlara göre kazandığı miktarlar şu şekildedir;

  • Günde 500-1000 kişi, aylık 400-800 TL arasında ücret eder.
  • Günde 3.000-5.000 kişi, aylık 1500-5000 TL arasında ücret eder.
  • Günde 10.000-100.000 kişi, aylık 5000-50000 TL arasında ücret eder.

Blog yazarlarının okurlarına göre kazandığı miktarlar bu şekilde sıralanıyor. Genel olarak günlük 1000 kişinin ziyaret ettiği bir blogger, ayda 800 TL civarında para alıyor. Daha çok okuyucuya erişmek için blog yazarlarının, sosyal medyayı son derece uzman bir şekilde kullanması gerekiyor.

Blog Yazarlığı Nedir?
Blog Yazarlığı Nedir?

Blog Olarak Ne Yazılır?

Blog olarak yazılacak onlarca konu vardır. Her konu ile alakalı blog yazabilir ve insanlara aktarabilirsiniz. Bunun için ilk olarak konu başlığını belirlemeniz gerekiyor.

Örneğin kedilerin bakımı ile ilgili blog yazabilir ve dikkat çekici bir başlıkla bunu insanlara sunabilirsiniz. Blog üzerinde genel olarak deneyimlerin yazılması daha doğru bir hareket olacaktır.

Çünkü insanların yönlendirilmesi bu blog yazıları üzerinden gerçekleşiyor. Yani kedilerin bakımı ile ilgili bir yazı yazdığınız zaman bu alanda kesinlikle bilgili verici bir şekilde yazmanız gerekiyor.

Bu yazımızda sıkça sorulan Blog Yazarlığı Nedir? sorusunu yukarıda detaylarıyla anlatmış bulunmaktayız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir