Borsada Kaldıraç Nedir?
Detaylarıyla Borsada Kaldıraç Nedir?

Finansal piyasalar kazanç hedeflerine ulaşmada insanlara en iyi dinamikleri sağlayan alanlardır. Çünkü bu alanda belli bir değeri bulunan çok sayıda alınıp satılabilecek türden varlıklar vardır. Doğru bir strateji izlendiği takdirde her açıdan birikimleri artırmak mümkün olur.

Borsaya girmiş ve burada işlem yapan birçok insanın en fazla yararlandığı yöntemlerden biri kaldıraçlı işlemlerle alım satım yapılması yöntemidir. Borsada kaldıraç nedir? Sorusu bu noktada sıklıkla sorulur. Bu yöntemin esası az bir sermayeyle normalden daha fazla miktarda bakiyelerle hacimli işlemlere giriş şansını yatırımcılara verebilmesidir.

Borsada Kaldıraç Nedir?

Borsada kaldıraç nedir sorusu şu şekilde açıklanabilir : Üye olunan borsada kişiler kendi ellerindeki meblağlara bağlı olarak bunun katları şeklinde borsadan ödünç miktar para alırlar.

Bu miktar kaç rakamlık kaldıraç kullanılacağına bağlı olarak değişir. Yatırım yapılan varlığın yükselmesi veya düşmesi yönünde tahminler yapılır. Yatırımlar buna göre şekillendirilir.

Eğer bu konuda başarılı olunursa yükseliş veya düşüş oranları ölçeğinde kişiler anaparaları üzerinden fazlaca kazançlar elde ederler.

Coin Kaldıraç Nedir?

Çeşitli türdeki finans piyasalarında eski dönemlerden beri kullanılan kaldıraçlı sistemler artık kripto para borsalarında da yer bulmaya başlamıştır. Tıpkı hisse senedi veya diğer varlıkları alıp satmak gibi kripto paralar da alınıp satılabiliyor ve bunun üzerinden güzel karlar elde ediliyor.

Borsada kripto para alıp satarken de kaldıraçlı işlemlerle pozisyon açılabiliyor. Diğer alanlardakine benzer şekilde borsa, yatırımcılara belirli miktar ödünç bakiye veriyor ve bunlar üzerinden işlemlere giriş yapılmasına yardımcı oluyor.

Borsada Kaldıraç Nedir?
Detaylarıyla Borsada Kaldıraç Nedir?

Coin Kaldıraç İşlemi Nasıl Yapılır?

Kripto para borsalarında kaldıraç işlemi herkes tarafından istenildiğinde kullanılabilecek bir yapıya sahiptir. Bunun için yalnızca ilgili site üzerinde birkaç ayarlamanın yapılması gereklidir.

Coin kaldıraç işlemi şu şekilde yapılır:

  • Borsaya belirli bir miktar para aktarılması,
  • Hangi varlık üzerine kaldıraç kullanılacağının belirlenmesi,
  • Kaldıraç miktarının ayarlanması,
  • Uygun görülen fiyat noktasından pozisyona girilmesi,

Genel olarak bu adımlar yoluyla ilgili borsa üzerinde yatırımcılar kolaylıkla kaldıraçlı işlemlerle yatırımlarına yön verebilirler. Genel olarak kripto borsalarında bu bölüm marjin işlemler olarak adlandırılır.

Kaldıraçlı İşlemler Riskli midir?

Borsada kaldıraç nedir sorusundan sonra, bir diğeri, bu kaldıraç işlemlerinin riskli olup olmadığı yönünde.

Kaldıraçlı işlemler genel itibariyle normalden daha hızlı ve etkin şekilde kazanç elde edebilme şansını kişilere verir. Ancak borsadan ödünç alınan paraya karşılık aynı zamanda ciddi bir kayıp riski potansiyeli de vardır.

Bu bakımdan bu işlemlere gerekli bilgi, deneyim ve tecrübe çerçevesinde giriş yapılmalıdır. Kaldıraçlı işlemlerde long ve short pozisyonları açılarak duruma göre işleme girilir. Trend doğru tahmin edilirse istenilen noktada durulur ve kârlar çekilir.

Ancak aksi durumda ödünç alınan parayla birlikte ana paranın da tamamen geri dönüşsüz kaybedilmesi ihtimali vardır. Bu açıdan ‘’risk yönetimi’’ konusunda gerekli şekilde bilgi sahibi olunarak işlemlere girilmesi önem arz eder.

Cross Marjin Kaldıraçlı İşlemler

Kripto para borsalarında en çok yer bulan kaldıraçlı işlem türlerinden biri cross marjin seçeneğidir. Bu seçenekte yatırımcılar yine aynı şekilde borsadan belirli bir miktar para ödünç alırlar. Mevcut bakiyenin tamamı burada işleme dahil edilir.

Ancak likidasyon riski her zaman cross marjin seçeneğinde daha azdır. Çünkü bu yöntemde açık pozisyon çapraz olarak paylaştırılır. İşlemde olan parayı bakiyenin tümü bazı dalgalanmalarda bir noktaya kadar korur.

İzole Marjin Kaldıraçlı İşlemler

İzole marjin seçeneği de birçok yatırımcının kendi prensiplerine uygun şekilde tercih ettiği kaldıraçlı işlem türlerinden biridir. İzole marjinde tüm bakiye değil sadece tekil şekilde belirlenmiş bakiyeyle işlemlere girilir.

Eğer likidasyon fiyatının altına ilgili varlığın değeri düşerse o zaman tüm bakiye kaybedilir. Ancak trende uyum sağlanırsa o zaman da kaldıraç miktarı oranında kazanç elde edilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir