Kripto Para Nedir?
Kripto Para Nedir ?

Son dönemlerde adı sıklıkla duyulan kripto paralar artık herkesin çok fazla dikkatini çeker hale geldi. Bu alana ilgi arttığı için artık insanlar kripto para hakkında daha fazla bilgi edinmek adına Kripto Para Nedir ? Konusunda araştırmalar yapmaktadır.

Kripto para : Takaslarda kullanılan, şifreli, dijital kısacası sanal bir para birimi olarak bilinir.

Bazı insanlara göre bu kripto paralar geleceğin para birimidir. Artık günümüzde bu konu çok daha fazla insanın duyduğu ve ilgisini çeken bir konudur. Fakat daha bu komu hakkında çok net bilgiler bulunmamaktadır. Bu paralarda doğru ve güvenli bir takas için kriptografi kullanılmaktadır.

Bu para birimi herhangi bir fiziksel yönden karşılığı yoktur. Aslında bir yönden de kartlarla yapılan işlemlerde gerçekleştirilen iler bir yönden sanal para olarak düşünülebilir.

Çünkü sadece hesapta miktar değişiklikleri görülmektedir. Bu mantıkla kripto paralar düşünülebilir. Kripto paralar bir hükümet tarafı ile yönetilmediği için daha güvenli görülmektedir.

Kriptoloji

Kripto paraların gündeme gelmesi ile kriptoloji kelimesi çok fazla duyulur hale geldi. Kriptoloji şifreleme bilimi olarak bilinir. Herhangi bir verinin sistem dahilinde şifrelenmesine denir. Kripto paralarda şifreleme sistemi ile olduğu için kriptoloji sıkça duyulan bir bilim haline geldi.

Kripto Para Nedir?
Kripto Para Nedir?

Kripto Para Tarihi Nereye Dayanıyor ?

Sanal paralar 90’lı yıllardan bu yana oluşumlarını sağlamak adına çok fazla girişimdi sağlandı. Flooz, DigiCash, Beenz sistemleri geliştirilmeye çalışıldı. Ama bu sistemlerin oluşturma aşamalarında bazı sorunlar oluşur.

Bu sorunların başında finansal sıkıntı, anlaşmazlıklar, sahtekarlık gibi sebepler gelir. Bu denenmiş olan yöntem beraberinde üçüncü elden yapılma sonucunu doğurdu.

İlk kripto para Bitcoin olarak bilinir. 2009 yılında geliştirilen bir sanal paradır. Kimler tarafından geliştirildiği net olarak bilinmemektedir.

Kripto Paralar Güvenli Midir ?

Kripto Para Nedir sorusundan sonra akla gelen 2. soru da güvenli olup olmadığıdır. Hemen söyleyelim ; Güvenlik konusunda insanların kafasında çok fazla soru işaretleri bulunmaktadır. Öncelikle bu kripto paralar iki kere harcanabilir.

Bunun önüne geçilmesi için ise kayıtların tutulması için banka olmadı gerekir. Fakat bu da güvenliği olumsuz etkileyen bir durum olur.

Bu parada yapılan transferlerde alıcının ve göndericinin adresi aynı zamanda para miktarı ile yapılır. Bu kripto paraların riskli yönü de bulunmaktadır. Özellikle de herhangi bir saldırıya maruz kalması risk oluşturur.

Kripto Para Nasıl Üretiliyor

Kripto paralar dağıtık bir sistem ile üretiliyor. Kullanıcı temel alınır. Bu kripto paraların bir üretim sınırları vardır.

Bundan dolayı da kripto para arttıkça parayı üretirken çözülecek olan işlemler daha da zor hale gelir. Kripto para üretimi madencilik ile olmaktadır.

Bu madencilik fiziksel bir olay değildir. İşlemler yoluyla yapılır. İnternet bağlantısı ve işlem gücü olması halinde görev üstlenebilir.

Kripto Para Nedir?
Kripto Para Nedir ?

Kripto Para Hakkında Diğer Bilgiler

Bu kripto paraların yasallığı ülkeye göre farklılık gösterir. Hatta bazı ülkelerde yasallık hali hala belli değildir. Ya da sürekli bir değişim halindedir.

Bazı ülkeler kripto para kullanımına izin verirken bazı ülkeler bu kripto paraların kullanımını yasaklamıştır. Ya da kripto para kullanımını sınırlı hale getirmiştir.

Türkiye de bu kripto paralar için herhangi bir kısıtlama veya ceza söz konu değildir. Kripto paraların üretiminde de gerekli olan madencilik kesinlikle suç sayılmaz. Bunların yanımda kripto paraların avantajları çok merek edilmektedir.

Kripto paraların avantajları şu şekildedir;

  • Herhangi bir bankaya bağlı değildir. Bunun içinde olumsuz ekonomik durumlarında etkilenmez.
  • Kripto paralarda hesaba kesinlikle dokunulmaz ve bunun yanında da dondurulamaz.

Bunlar kripto paraların avantajları olarak bilinir. Hesabınızda bu paraya dair düzenli bir giriş gözlenirse vergi talep edilme durumu da bulunmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir