Evde Beslenebilecek Hayvanlar Nelerdir?
Evde Beslenebilecek Hayvanlar Nelerdir?

Hayvanlar, insanların en güzel dostlarından biridir. Bu nedenle de onlarsız yaşam düşünülemez. Çünkü insanları en doğal şekilde ve karşılık beklemeden seven en güzel varlıklardan biridirler.

Onların bu kadar insan canlısı olmaları, evde bile bize arkadaşlık yapmalarına neden olmuştur. Bu nedenle birçok kişi evinde farklı tür hayvanları beslemektedir.

Peki, evde beslenebilecek hayvanlar nelerdir? Bu hayvanlar içerisinden doğru hayvanı nasıl seçebilirsiniz?

İşte detaylar…

Evde Beslenebilecek Hayvanlar Nelerdir?

Evde hayvan beslemeye karar vermeden önce iyi karar vermeniz gerekir. Çünkü aldığınız canlının ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Evde beslenebilecek hayvan sayısı oldukça çeşitlidir. Bakmaktan zevk aldığınız ve size arkadaşlık edeceğine inandığınız hayvanları tercih etmelisiniz.

Muhabbet Kuşları

Evde Beslenebilecek Hayvanlar Nelerdir?
Evde Beslenebilecek Hayvanlar Nelerdir?

Evde beslenebilecek hayvanlar nelerdir? sorusunun ilk sıralarda yer alan muhabbet kuşları, hemen hemen her evde bulunuyor. Mükemmel renkleri ve sesleriyle evinize ayrı bir hava katan muhabbet kuşları, kuş severlerin en fazla tercih ettikleri hayvandır.

Bakımı son derece kolay olan bu canlılar, yaşamlarını kafeste sürdüren canlılardır. Muhabbet kuşları, yapıları gereği doğada uzun süre yaşayamazlar. Bu nedenle de ev ortamında bakılmaları gerekir.

Eğer sizde evinize bir hayvan almak istiyorsanız, muhabbet kuşlarına göz atabilirsiniz. Kafeslerini ve yemlerini düzenli olarak temizlediğiniz sürece uzun süre yaşayabilirler. Hatta bir süre eğitim verirseniz, belli kelimeleri de konuşabilirler.

Balıklar

Evde Beslenebilecek Hayvanlar Nelerdir?
Evde Beslenebilecek Hayvanlar Nelerdir?

Balıklar, evde beslenebilecek hayvanlar arasında yer alır. Dünyada birçok balık türü vardır. Ancak evde besleyebileceğiniz balık türleri sınırlıdır.

Süs balıkları, tam da evde beslenebilecek balık türleridir. Dilerseniz cam fanus dilerseniz de akvaryum alarak balık besleyebilirsiniz.

Fanus içerisinde beslenen balığın bakımı oldukça kolay olur. Ancak kısıtlı alan sebebi ile bu yaşam ortamını doğru bulmuyoruz. Onun yerine akvaryum tercih edebilirsiniz. Fakat bakım konusunda biraz zorlanabilirsiniz.

Renkli ve sakin görünümleri ile oldukça dikkat çekici olan balıklar, özel bakım istemezler. Sularını değiştirmek ve yemlerini vermek onlar için yeterli gelecektir.

Balıkları, muhabbet kuşu gibi elinize alıp sevemezsiniz. Evinizde farklı bir görüntü olmasını isterseniz, balıklar bu konuda tercih edebileceğiniz en doğru hayvanlardan biridir.

Ayrıca mutlu olmaları için onlara fazladan ilgi göstermek durumunda da kalmazsınız.

Kediler

Evde Beslenebilecek Hayvanlar Nelerdir?
Evde Beslenebilecek Hayvanlar Nelerdir?

İnsana olan yakınlıkları ile tanınan kediler, evde beslenebilecek hayvanlar arasında doğru kararlardan biri olacaktır. Evde besleyebileceğiniz birçok kedi türü bulunmaktadır.

Bu kedi türlerinden dileğinizi evinizde besleyebilirsiniz. Ancak bazı kedi türleri, sizden özel bakım isterler.

Aldığınız kedinin türünü iyi bilmeniz bu açıdan önemlidir. Evinize kedi almadan önce iyi düşünüp karar vermeniz gerekir. Çünkü kediler, oldukça meraklı canlılardan biridir. Evinizi sürekli olarak dağıtabilirler.

Ayrıca kedi alacaksanız, tüylerini de hesaba katmayı unutmamanız gerekir. Çünkü kediler, oldukça çeşitli sebeplerden dolayı tüylerini dökebilirler. Tüy dökümü ise hijyenik açıdan sizi rahatsız edebilir.

Evde küçük çocuk varsa kedi gibi tüy döken canlıları almamanız tavsiye edilir. Çünkü bu tüyler, çocuğunuzun ağzına girip sağlığını bozabilir.

Ayrıca Kedi alerjisi ile alakalı olarak Kedi Alerjisi Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Evde Beslenebilecek Hayvanlar Nelerdir?
Evde Beslenebilecek Hayvanlar Nelerdir?

Evde Beslenebilecek Diğer Hayvanlar

Yaygın olanlarak tercih edilen hayvanlardan yukarıda bahseetiğimize göre;

Bunlar dışında evde beslenebilecek diğer hayvanlar ise şunlardır:

  • Köpek,
  • Papağan,
  • Tavşan,
  • Bukalemun,
  • Hamster,
  • Kaplumbağa,
  • Tarantula.

Gibi hayvanları evinizde besleyebilirsiniz. Evde hayvan beslemeye karar vermeden bakım özelliklerini iyi araştırmanız gerekir. Çünkü eve aldığınız canlıların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak size düşer.

Onların bakımlarını ve yemlerini eksiksiz bir şekilde yapmanız yaşamlarına devam edebilmelerini sağlar. Bazı hayvanlar özel ilgi ve alaka isterler. Onlara zaman ayırabileceğiniz hayvanları tercih edebilirsiniz.

Evinize aldığınız hayvanı ilgisiz bırakırsanız, onların mutsuz olmalarına neden olabilirsiniz. Ancak bazı hayvanlar özel ilgi istemezler.

Sadece yaşamlarını devam ettirebilecekleri alana ve yeme ihtiyaç duyarlar. Eğer gününüz tempolu geçiyorsa ilgi istemeyen hayvanları alabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir