Astronomide Objektif Nedir? Hedefleri Nelerdir?


Astronomide Objektif Nedir
Astronomide Objektif Nedir

Astronomide objektif olarak adlandırılan görevlere konu ve hedef olarak isim verebiliriz.

Astronomide Objektif Nedir diye merak edenler için şu şekilde açıklanabilir;

Galaksimiz İçinde Temel Bilim Hedefleri

 Asteroitler, Kuiper kuşağı nesneleri ve kuyruklu yıldızlar gibi Güneş Sistemi nesnelerini incelemek.

Kuyruklu yıldızlar, erken Güneş Sisteminin en iyi korunmuş fosilleridir ve Dünya da dahil olmak üzere gezegenleri oluşturan ham bileşenlere dair ipuçları taşırlar. Yıldız ve gezegen oluşum sürecini incelemek.

Astronomi bilim dalının araştırmaları sonucu farkına varılan olaylardan bir tanesi; erken yıldız oluşumunun farklı aşamalarını ve en genç yıldızları ilk kez ortaya çıkarmak için gökadamızdaki yıldız oluşum bölgelerine baktığı çok çeşitli kızılötesi dalga boylarını kapsama alanında benzersizdir.

Teleskop ayrıca, gökbilimcilerin gezegenlerin oluştuğuna inandığı genç yıldızların etrafındaki yıldızların etrafındaki materyalleri ve daha olgun yıldızların etrafındaki enkaz disklerini inceliyor.

Galaksimizdeki ve diğer yakın galaksilerdeki geniş toz ve gaz rezervuarlarını incelemek. Herschel, yeni yıldızlara ve bunlarla ilişkili gezegen cisimlerine yol açan dev gaz ve toz bulutlarında iş başında olan fizik ve kinematiği ayrıntılı olarak inceliyor.

Herschel, gelecekteki yıldızların rahimleri olan bu moleküler bulutların karmaşık kimyası hakkında temel yeni bilgiler sağlayan astrokimya üzerine çalışmak için de çok uygundur.

astrolojide gezegenler ve anlamları
Astronomide Objektif Nedir

Galaksimiz Dışında Temel Bilim Hedefleri

Galaktik çevrenin yıldızlararası ortam fiziği ve yıldız oluşumu üzerindeki etkisini keşfetmek. Yıldızlararası ortamın fiziği ve kimyası ve buradaki yıldız oluşumu gibi süreçler hakkında öğrendiklerimizin çoğu, kendi gökadamızdaki çalışmalarla kazanılmıştır.

Herschel ile benzer çalışmaları nispeten yakın galaksilerde de yapabiliriz. Örneğin, yakınlardaki düşük metalik galaksiler üzerine yapılan araştırmalar, bu süreçlerin erken Evren’de anlaşılmasına kapı açabilir.

Kozmik zaman boyunca yıldız oluşum hızının grafiğini çizmek için. Yıldız ve galaksi oluşumunun Büyük Patlama’dan nispeten erken bir zamanda başladığını biliyoruz. Ayrıca, Evren şu anki yaşının yaklaşık yarısı olduğunda, yıldız oluşumunun bugün olduğundan çok daha yoğun olduğunu biliyoruz.

Herschel, yıldız oluşumunun zirvesindeki kızılötesi ağırlıklı galaksileri incelemek için idealdir.

Kızılötesi kozmik arka planı çözmek ve kaynakları karakterize etmek. Kozmik tarih boyunca üretilen ve yayılan enerjinin yaklaşık yarısı şimdi dağınık bir kızılötesi kozmik arka plan olarak görünüyor.

Herschel, geniş teleskopuyla uzak kızılötesi arka planı çözüyor ve bileşen kaynaklarını daha önce hiç ulaşılmamış bir ayrıntı düzeyine göre karakterize ediyor.

Astronomide Objektif Nedir
Astronomide Objektif Nedir

 Astronomi Bölümü Amaç ve Hedefleri

Astronomi, en küçük parçacıktan en büyük doğal nesneye kadar tüm evrenin ve onun önemli fiziksel bileşenlerinin incelenmesidir.

Evrendeki önemli nesnelerin oluşumunu, yapısını, bileşimini ve evrimini yöneten fiziksel süreçler hakkında sorular soruyoruz – gezegenler, yıldızlar, çökmüş nesneler, yıldızlararası madde, galaksiler ve karanlık madde gibi şeyler ve bunların bir ile olan ilişkileri bir diğeri.

Evrenin kendisi hakkında da benzer sorular soruyoruz. Vassar’da sorduğumuz sorular, ülkedeki diğer herhangi bir astroloji departmanı tarafından sorulan sorulardan çok farklı değil.

Ancak muhtemelen bilimin tarihsel gelişimiyle biraz daha fazla ilgilenme eğilimindeyiz ve gözlemsel temellerine daha fazla önem veriyoruz.

Astronomide Objektif Nedir diye merak edenlerin merakını umarız ki giderebilmişizdir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir