Twitter Gizli Yanıt Nedir? Korumalı Tweetleri Kimler Görür?
Twitter Gizli Yanıt Nedir? Korumalı Tweetleri Kimler Görür?

Twitter gizli yanıt nedir? Korumalı tweetleri kimler görür? Sorularını bugün tüm detayları ile cevaplamaya çalışacağız.

Biliyorsunuz ki her sosyal medya platformunun kendine özgü belli başlı özellikleri vardır. İşte Twitter platformu için de Twitter gizli yanıt ve korumalı tweet gibi özellikler söz konusudur.

Özellikle Twitter gizli yanıt özelliği oldukça önemlidir. Nedeni ise bazı insanların tweetlerine gelen uygunsuz cevapları diğer kullanıcılara gizlemesinden dolayıdır.

Sözü hiç uzatmadan Twitter gizli yanıt nedir? Sorusunu detaylandıralım.

Twitter Gizli Yanıt Nedir?

Twitter Gizli Yanıt Nedir? Korumalı Tweetleri Kimler Görür?
Twitter Gizli Yanıt Nedir? Korumalı Tweetleri Kimler Görür?

Twitter, aylarca süren birtakım testler sonrasında Twitter gizli yanıt özelliğini tüm Twitter kullanıcılarına açtı. Böylelikle isteyen herkes tweetlerine uygunsuz şekilde yanıt veren başka kullanıcıların cevaplarını gizleyebilme hakkına erişebiliyor.

Fakat bu gizleme bir sansür değildir. Gizlenmiş yanıtı merak eden kullanıcılar, sadece tek bir tuşa basarak bu gizlenmiş olan yanıtı görebilecek. 

Twitter, yanıt saklama işlemi esnasında kullanıcılara, cevabı veren kişiyi engelleme seçeneği de sunuyor. Hal böyle olunca cevabı gizlenen kullanıcı tartışmayı uzatmaya devam ettiği takdirde engellenebilecek. 

Bu yeni özellik, Twitter’ın hem mobil uygulamalarında hem de Web ara yüzünden yayına girdi. Yani eğer biri ile tartışırsanız ve kişinin paylaşımlarında kendi cevaplarınızı göremezseniz hiç şaşırmayın. 

Ayrıca şu konuya da değinmekte fayda var; Mikro blog servisi yanıt gizleme özelliğini test ettiği esnada, yanıtları gizlenen kişilerin yaklaşık olarak %27‘sinin tartışmayı uzatmadan hareketlerini yeniden gözden geçirdiğini de tespit etmiş bulunmaktadır. 

Peki, neden böyle bir özelliğe ihtiyaç duyuldu hiç merak ettiniz mi? Elbette ki merak etmişsinizdir. Hatta bunun nedenini tahmin etmiş bile olabilirsiniz. 

Eğer tahmininiz sosyal medya platformundaki siber zorbalık ise doğru! Pek çok kullanıcı sosyal medya servisindeki siber zorbalık sebebi ile oldukça rahatsız olduğunu dile getiriyor.

Hatta bazı genç kullanıcılar arkadaşlarının siber hareketlerinden dolayı intiharın eşiğine kadar giden depresyon sürecine bile girebiliyor. 

Twitter kullanıcıları eğer isterler ise gizledikleri yanıtları tekrar görünür yapabilecekler. 

Bir yazılım mimarı olan Jack Dorsey, bu özellik sayesinde Twitter’ın daha sükunetli bir tartışma platformuna dönüşmesini ümit etse de kullanıcılar onunla aynı fikirde değiller. Çünkü çoğu kullanıcı bu yeni özelliğin tartışmaları daha da ateşleyeceğini düşünüyor. 

Korumalı Tweetleri Kimler Görür? 

Twitter Gizli Yanıt Nedir? Korumalı Tweetleri Kimler Görür?
Twitter Gizli Yanıt Nedir? Korumalı Tweetleri Kimler Görür?

Korumalı tweetleri kimler görür? Sorusuna ise şu cevabı verebiliriz; 

Korumalı tweetlerinizi sadece Twitter takipçileriniz görebilir. Onun haricinde tweetlerinizi görmek isteyen kişilerin size takip isteği göndermesi ve sizin bu isteği onaylamanız gerekir.

Sizi takip etmeyen kimselerin tweetlerinizi görmesi mümkün değildir. Takipçileriniz ise sizin tweetlerinizi görebildiği gibi onlarla beğenme, yorum yapma ve retweetleme gibi etkileşimlerde de bulunabilir. 

Bu arada Twitter’da Etkileşim Ne Demek? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Yeri gelmişken şunu da ekleyelim; hesabınız herkese açık ise takipçileriniz dahil sizi takip etmeyen kişiler de tweetlerinizle beğenme, yorum yapma ve retweetleme gibi etkileşimlerde bulunabilir. Ama bir şartla!

Siz tweetlerinizi kimseye gizlemezseniz. Eğer tweetlerinizi gizlerseniz sadece sizin istediğiniz bir grup insanın tweetlerinizi görmesine ve onlarla etkileşimde bulunmasına izin vermiş olursunuz. 

Hemen bu konuyu da tweet gizleme nedir? Başlığı adı altında cevaplayalım. 

Tweet Gizleme Nedir? 

Twitter Gizli Yanıt Nedir? Korumalı Tweetleri Kimler Görür?
Twitter Gizli Yanıt Nedir? Korumalı Tweetleri Kimler Görür?

Twitter’da pek çok özellik vardır. Fakat tweet gizleme gibi bir özelliğin olmaması kullanıcıları oldukça rahatsız ediyordu. Neyse ki bu konuya da bir el atıldı ve kullanıcılar tweet gizleme ile tanışmış oldular. 

Instagram bu husus ile alakalı birkaç girişimde bulundu. Mesela “yakın arkadaşlar” özelliğini getirdi. Böylelikle story’leri sadece belirli kişilerin izleyebilmesine olanak sağlamış oldu.

İşte Twitter da tıpkı böyle bir özelliği kullanıcıları ile buluşturdu. Bu özellik sayesinde paylaştığınız tweeti sadece sizin istediğiniz kişiler görüp etkileşimde bulunabilecek. 

Tabii bu özellik kimileri için sevindirici olurken; stalkerlar için hiç de öyle olmadı 🙂 

Son olarak; kişiye özel tweet nasıl atılır? Sorusuna da yanıtlayalım. 

Kişiye Özel Tweet Nasıl Atılır? 

Twitter Gizli Yanıt Nedir? Korumalı Tweetleri Kimler Görür?
Twitter Gizli Yanıt Nedir? Korumalı Tweetleri Kimler Görür?

Twitter’da sıkça kullanılan tweet atma yöntemlerinden biri olan kişiye özel tweet atma ilk başlarda özel mesaj yani direkt mesaj ile karıştırılabiliyor. Lakin ikisi ayrı şeylerdir. 

Twitter’da belli bir kişiye mesaj atmak için @ işareti kullanılır. Bu işaretten sonra da tweeti kime atmak istiyorsanız o kişinin kullanıcı adını yazmanız gerekir. (Örneğin: @nenvarcom gibi…)

Böylelikle o kişinin Twitter panelinde “Bağlan” kısmındaki “Bahsedenler” bölümünde sizin yaptığınız bu etkileşim görünecektir. Bu etkileşimin temel amacı gönderme yapmak, sohbet etmek ya da kişiye özel olduğunu belirtmek adınadır.

Bunu topluluk içinde yalnızca o kişiye seslendiğinizi anlatmak için yaparsınız. Ayrıca bu etkileşimi herkes görebilir. Yani hem sizin hesabınızda hem de tweeti göndermiş olduğunuz kişinin hesabında görülür. 

İçeriğimizi noktalarken; Twitter gizli yanıt nedir? Korumalı tweetleri kimler görür? Sorularını yanıtladık.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir