Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir Nasıl Alınır?
Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Araç satın almak isteyenler, bununla alakalı olarak çok fazla araştırma yapabilirler. Dolayısıyla rehinsiz taşıt kredisi nedir nasıl alınır gibi sorularda çok sık sorulur.

Kredi veren bankalar, araç sahibi olmak isteyenler için farklı yollar sunarlar. Bu yol sayesinde de araç alınabilecek kredi sağlanır. Bu şekilde banka da sorun yaşamak zorunda kalmaz. Banka aracı bir nevi teminat olarak kullanır.

Rehinli olan ruhsat, ilk aşamada bankanın elinin altındadır. Ancak borç bittikten ve ipotek kalktıktan sonra araç sahibi olunabilir.

Bu kredinin alınabilmesi için, bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Taşıt kredisini veren bankaların şartları birbirinden farklı olabilir.

Haydi detaylarıyla Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir Nasıl Alınır? bunu inceleyelim.

Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir Nasıl Alınır?
Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Rehinsiz taşıt kredisini kullanmak düşünüldüğü kadar kolay değildir. Krediyi alacak olanlar bu konuyla alakalı detaylı araştırmalarını mutlaka yapmalıdırlar.

Krediyi veren bankaların araç üzerine rehin koyduğu unutulmamalı ve bunun için borca sadık kalınması gerekir. Yoksa sonunda araç kaybedilebilir.

Bu kredinin alınabilmesi için sadece bir yol vardır. O da bankanın müşteriye güvenmesidir. Aksi takdirde alabilmek mümkün değildir.

Kredi notu yüksek olanlar bu aşamada her zaman daha şanslıdırlar. Diğerlerine nazaran daha ön plandadırlar.

Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir Nasıl Alınır?
Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Rehinsiz Taşıt Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Rehinsiz taşıt kredisi alabilmek için, ilk olarak taşıt alma şartlarının yerine getirilmesi gerekir. Ancak bu şekilde rehinsiz taşıt kredisi alınabilir.

Rehinsiz taşıt kredisi alma şartları şu şekilde sıralanır;

  • Krediyi alacak olan kişiler daha önceden bankadan kredi çekiş olmalı ve borçlarını düzenli olarak ödemiş olması gerekir.
  • Kredi notunun çok yüksek olması gerekir.
  • Daha önce taşıt kredisi çekmiş olan ve ödemeleri düzenli yapılmış olanlara öncelik verilebilir.
  • Bankanın o kişinin ödemeleri için, uyarıda bulunmamış olması gerekir.
  • Maaş müşterisi olanlar bu konuda avantaj sağlayabilirler.

Bu şartları yerine getiren kişiler, rehinsiz taşıt kredi alma konusunda sorun yaşamazlar.

Banka şartlarının farklı olabileceği unutulmamalıdır. Mümkünse maaş alınan bankaya başvuru yapılması gerekir.

Kredi çekilecek olan bankanın müşterisi olunması da en büyük etken olarak gösterilebilir. Bu krediyi alabilmenin avantajları da vardır.

Bu avantajlardan en önemlisi de, aracın istenildiği zaman satışının gerçekleştirilebilmesidir. Rehinin kalkabilmesi için, borcun tamamının ödenmesi gerekir.

Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir Nasıl Alınır?
Rehinsiz Taşıt Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Rehinsiz Taşıt Kredisi Alma Yolları Nelerdir?

Araç sahibi olmak isteyenlerin yeterli parası olmayabilir. Bu gibi durumlarda da bankaların sunmuş olduğu taşıt kredilerine başvurulabilir. Böylece çok fazla kişi hayallerine bir adım daha yaklaşabilir.

Alınacak olan araçlar sıfır ya da ikinci el olabilir. Bu gibi durumlarda da farklı şart ve koşullar sunulur. Rehinsiz taşıt kredisi en sık başvurulan yollardandır. Bu krediyi alabilmek için çok fazla yol yoktur.

Kredi puanı yüksekliği ve iyi bir müşteri portföyüne sahip olmak, kredi alınabilmesini kolaylaştırır. Tek yol bankanın inisiyatifidir.

Tabii ki bunda müşterinin de payı büyüktür. Eğer ki müşterinin bankayla sorunlu bir geçmişi olmamışsa, rahatlıkla rehinsiz taşıt kredisi alınabilir.

​​​Bankaların Araçlara Rehin Koymasının Nedenleri Nelerdir?

Rehinsiz araç kredisi almak isteyenler, için bankalar araca rehin koyar. Bunu çok mantıklı bir nedenden dolayı yaparlar. Bu krediyi çekenler, ilerleyen dönemlerde gelir sorunu yaşayabilirler.

Bankalar gelir sorunundan etkilenememek ve ödemelerin yapılmamasını engellemek için, araç rehinini koyar. Eğer ki müşteri borcu ödeyemese bile, bunu araca el koyarak engeller.

Tedbir amacıyla yapılan bu işlem ödeme yapılamayan durumlar için düşünülmüştür. Eğer ki kredinin geri ödemesi yapılmamaya devam edilirse araç satılır ve buradan kredinin tahsil edilmesi sağlanır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir