Sağlıklı Saçlar Nasıl Anlaşılır?
Sağlıklı Saçlar Nasıl Anlaşılır ?

Sağlıklı saçlara sahip olmayı herkes ister. Peki, sağlıklı saçlar nasıl anlaşılır ? Biliyor muydunuz? Sağlıklı saçları anlamak için bazı yöntemlere başvurulur.

Sağlıklı saçlar şu yöntemlerle anlaşılır:

  • Saç folikül testi
  • Saç çekme testi
  • Sink testi
  • Gözenek testi

Saçın sağlıklı olup olmadığını öğrenmek için bu testlere başvurulur. Bu testlerin sonucunda saçın problemi belirlenir ce problemi giderme yolunda önemli adımlar atılır. Şimdi bu testlere detaylı bir şekilde göz atalım.

Saç Folikül Testi

Bu test genellikle saç dökülmesi olup olmadığı hakkında bilgi verir. Öncelikle saç tam anlamıyla kontrol edilir. Saç içerisinde kepek gibi oluşumların yer alması saçın sağlıksız ve havasız kaldığının belirtisidir.

Bu testi yapmak için bir saç teline ihtiyaç vardır. Saçınızdan bir saç teli koparın. Kopan telin kıl köküne dikkatli bir şekilde bakın. Eğer saç kökü cılız ve yıpranmış ise saçınız sağlıklı değildir. Fakat saç kökü kalın ve ampul görünümünde ise sağlıklı bir saç yapısına sahipsiniz demektir.

Sağlıksız saç köklerini daha gür ve dayanıklı hale getirmek için keratin içerikli saç bakım ürünleri kullanılabilir. Bu sayede saç kökleriniz daha sağlıklı olur.

Saç Çekme Testi

Saç kontrolü için oldukça kolay bir testtir. Sağlıklı saçlar çekildiği zaman hemen kopmaz. Belirli bir sertliğe sahiptir ve kuvvete karşı belirli bir direnç gösterir.

Cılız saçlar ise tam tersi çok ince ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Saç tiftiklenir ve kırıklar boy gösterir. Öncelikle saçtan bir tel alınır ve saçın iki kenarından da tutularak saç geriye doğru çekilir.

Çekilme sonrası serbest hale gelmesi sağlanır. Serbest hale geldiğinde gergin ve hala kopmadıysa sağlıklı, hemen koptuysa sağlıksızdır. Saçı daha dayanıklı hale getirmek için zeytinyağı ile saç bakımı yapılabilir.

Sink Testi

Fazla işlem görmüş saç her zaman daha dayanıksız ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Özellikle de saç şekillendirmek amacıyla kullanılan teknolojik aletler saçın dayanıklı dokusuna zarar verir.

Saçın kırılgan mı yoksa dayanıklı mı olduğunu sink testi sonuçlarına bakarak anlayabilirsiniz. Sink testini yapmak için ilk olarak saçınızın on tarafından ve arka tarafından biraz saç teli koparın.

Bu işlemden sonra bir kaba veya bir bardağa bir miktar su doldurun. Kopardığınız saç telini su dolu kabın içerisine atın ve bir süre bekleyin.

Eğer saç su üzerinde ise saç gayet sağlıklı anlamına gelir. Fakat suyu emerek dibe çöktüyse sağlıklı saçlara sahip olmadığınız anlamına gelir. Hasarlı saçları onarmak için onarıcı şampuanlar tercih etmek daha doğru olacaktır.

Özellikle de saçın ph değerini korumak ve nemini geri kazandırmak gerekir. Bunun için hindistan cevizi yağı, badem yağı veya elma sirkesi gibi ürünler tercih edilebilir.

Sağlıklı Saçlar Nasıl Anlaşılır?
Sağlıklı Saçlar Nasıl Anlaşılır ?

Gözenek Testi

Gözenek testi saçın pürüzlü olup olmadığını belirlemek amacıyla tercih edilir. Pürüzlü saçlar sağlıksız, pürüzsüz olanlar ise sağlıklı olarak değerlendirilir.

Peki, bunu nasıl anlarız? Anlamak için ilk olarak yine bir adet saç teli koparın ve elinize alın. Aldığınız saç telini işaret ve ortak parmak yardımıyla tutun. Parmaklarınız arasından güzel ve dikkatli şekilde kaydırın.

Kaydırma sonrası dümdüz bir his oluştuysa saç kökü gayet sağlıklı ve pürüzsüz anlamına gelir. Fakat kaydırma esnasında saçta kırılma veya düzensizlik hissettiyseniz saç sağlıksızdır.

Sağlıksız saç ele alındığında kaba bir hissiyat oluşturur. Fakat sağlıklı saç parlak ve baştan sona düz bir görünüme sahiptir. Bu test ile saçın gözenekli yapısı fark edilebilir. Gözenek sorununa en etkili çözüm keratin tedavisine başlamak olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir